Zavrieť

Porady

kúpa rekreačnej chaty

Dobrý deň,
naša realitná kancelária zakúpila rekreačnú chatu za účelom jej ďalšieho predaja. Počas doby, kým sa nájde kupec, chce tútp chatu prenajímať klientom na rekreáciu. Môžem túto chatu dať v účtovníctve priamo do nákladov ako nákup tovaru, alebo ju musím zaradiť do majetku firmy a odpisovať ju. Radšej by som bola, keby sa to dalo dať rovno do nákladov /za rok 2007 nám vychádza vysoká dańová povinnosť a takto si ju chceme znížiť, ale musí to byť v súlade so zákonom/
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    mám za to že , ak v predmete podnikania nemáte relitnú činnost - predaj nehnutelnosti / kedy by to mohol byt váš tovar / , som za to , že toto je váš majetok, ktorý treba zaradit , začat odpisovat , a pri prípadnom predaji vyradit .
    skratka rovno do nakladov nie.
    je to dlhodobý majetok.
    Katarína Cigánová
    no asi ja tak by som sa priklanala k tomu, že je majetok na odpisovanie , pretože píšeš, že chatu chcete prenajímať.
    Tovarom by to bolo vtedy ak by ste tento predali v nezmenenom stave - teda kúpim chatu za účelom predaja.
    Ak ale tento prenajímate nakladáte so svojim majetkom a počase ked sa rozhodnete niečo s ním urobiť - predať , darovat, ... , to je druhý krok.
    takže priklánam sa k tomu že je to majetok a nie tovar.

    Ežor je offline (nepripojený) Ežor

    Ežor
    Tak ak som dobre pochopila, ak chatu prenajímať nebudeme, môžem ju dať hneď do nákladov. Ale tú chatu sme kúpili na splátky. Prvú splátku sme zaplatili už v novembri a ostatné po novom roku. Ako toto zaúčtujem?
    Budem to účtovať podľa toho koľko sme za chatu uhradili v tom ktorom mesiaci? Čiže za november napr. 500 000,- ,za február 500 000,- a za apríl 500 000,- ? Alebo VOZD bude až keď vyplatíme celú chatu a zatiaľ to budem účtovať do VNZD?
    Ďakujem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dodám k chatke:
    O tejto chatke, i keď ide o nehnuteľnosť, môžem účtovať ako o zásobách-tovar v tom prípade, ak som ju kúpila za účelom ďalšieho predaja. A teda, ak pôjde o tovar, nesmiem chatu prenajímať, opravovať, vykonávať TZ.

    K príspevku č 5. Chatka ako tovar:
    Mám doklad o nákupe tovaru. Zaevidujem si ho do závazkov.
    JU je účtovníctvo daňové. Ak nakúpim tovar a zaplatím zaň určitú čiastku je to VOZD-tovar v čiastke, kt. som uhradila

    Nevieme, čo znamená pojem "splátka". Či ste si zobrali nejaký úver, alebo ste sa priamo z dodavateľom dohodli, že za tovar-nehnuteľnosť budete platiť "akési splátky". Ak ste sa dohodli, že budete platiť zálohovo na základe vystavenej FA, zmluvy, potom pôjde o VOZD-november 500 tis. Sk.....zaplatili ste čiastku. Pričom uvediete do MaZ neuhradenú časť závazku k 31.12.2007.
    Ak ju predáte-pôjde o POZD-tovar. Ak Vám bude pohľadávka za predaj spácaná po čiastkach, potom tieto čiastkové úhrady budú POZD......

    kúpa rekreačnej chaty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.