Zavrieť

Porady

Ukončenie PP s invalidnou dôchodkyňou

Zamestnávame čiastočnú invalidnú dôchodkyňu na 4 hod. pracovný úväzok. Nakoľko práca, ktorú vykonáva sa nedá stihnúť za 4 hod. ponúkli sme jej pracovný pomer na plný úväzok. Tento dotyčná pani odmietla a vyjadrila sa, že na 8 hod. pracovať nebude a radšej odíde. Patrí jej z titulu ukončenia pracovného pomeru aj odchodné keď my nechceme aby odišla, len aby viac pracovala?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mysimis Pozri príspevok
    Zamestnávame čiastočnú invalidnú dôchodkyňu na 4 hod. pracovný úväzok. Nakoľko práca, ktorú vykonáva sa nedá stihnúť za 4 hod. ponúkli sme jej pracovný pomer na plný úväzok. Tento dotyčná pani odmietla a vyjadrila sa, že na 8 hod. pracovať nebude a radšej odíde. Patrí jej z titulu ukončenia pracovného pomeru aj odchodné keď my nechceme aby odišla, len aby viac pracovala?
    Odchodné: len pri prvom odchode do dôchodku, je to jej prípad?.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Prepáč, myslela som na odstupné, keď jej my ako organizácia dáme výpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mysimis Pozri príspevok
    Prepáč, myslela som na odstupné, keď jej my ako organizácia dáme výpoveď.
    A máte dôvod na výpoveď ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Robí v práčovni hotela na 4 hod. Svoju prácu nestíha urobiť za 4 hodiny, tak sme jej ponúkli pracovať na 8 hod. pracovný úväzok a toto ona odmietla.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mysimis Pozri príspevok
    Robí v práčovni hotela na 4 hod. Svoju prácu nestíha urobiť za 4 hodiny, tak sme jej ponúkli pracovať na 8 hod. pracovný úväzok a toto ona odmietla.
    Ale toto nie je dôvod na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Môžete sa na skončení PP dohodnúť podľa §60.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Napr. ešte jednou silou na 4 hodiny..... a prečo nechce pracovať na 8 hodín?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mysimis Pozri príspevok
    Tweety, ďakujem za usmernenie, neviem ako to poriešime.
    Najjednoduchšie je skončiť PP dohodou( ak ona chce a vy tiež), ale tu nie je nárok na odstupné.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Predpokladám, že zamestnankyňa je preto na 4 hodinový úväzok, že má zdravotné postihnutie - preto asi dostáva invalidný dôchodok (kategória čiastočný invalidný dôchodca už neexistuje). Teda na plný úväzok jej to nedovoľuje zdravotný stav.

    A čo tak prijať ešte jedného zdravotne postihnutého na 4 hodinový úväzok? Aj to je riešenie.

    Ak však chcete s ňou ukončiť pracovný pomer, dovolím si upriamiť pozornosť na Zákonník práce -§ 66:
    Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Na základe príspevkov, v ktorých ste ma usmerňovali som nakoniec dopadla takto:
    Informovala som sa na ÚP a tam mi právnička povedala, že rozviazanie PP s ČID nie je potrebné hlásiť na ÚP. Písomne sme ponúkli panej náhradnú prácu, ktorá zodpovedá jej zdravotnému stavu a tiež je na 4 hod., ktorú písomne odmietla. Následne je možné s ňou rozviazať PP bez nároku na odstupné.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    mysimis Pozri príspevok
    Na základe príspevkov, v ktorých ste ma usmerňovali som nakoniec dopadla takto:
    Informovala som sa na ÚP a tam mi právnička povedala, že rozviazanie PP s ČID nie je potrebné hlásiť na ÚP. Písomne sme ponúkli panej náhradnú prácu, ktorá zodpovedá jej zdravotnému stavu a tiež je na 4 hod., ktorú písomne odmietla. Následne je možné s ňou rozviazať PP bez nároku na odstupné.
    Prosím Ťa, ozrejmi mi výklad právničky.
    Netreba rozviazanie pracovného pomeru so ZPS zamestnancom ohlásiť (= pýtať súhlas ÚP ), lebo ste pracovníčke ponúkli náhradnú prácu a ona to písomne odmietla (čo beriem za logický argument - ale veď práve na základe neho mohol ÚP vydať súhlasné stanovisko),
    alebo preto, že to povedala právnička ÚP (teda netreba sa riadiť §66 ZP)?
    Vďaka za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.