Zavrieť

Porady

Ako sa dá prerušiť PP na 3-4 mesiace?

Máme zamestnaca, ktorý sa dohodol so zamestnávateľom, že od decembra pôjde robiť "sezónnu" prácu.

Problém je taký, že zam-ec by najradšej u nás zostal v PP, trebárs za min.mzdu - /pochopiteľne, že by si akože "vyplatenú" mzdu od nás neprevzal a odvedené poistné by nám vrátil/, nakoľko spomínanú prácu môže robiť na čierno
Mne sa to ale moc nepáči, čo ak nám príde nejaká kontrola a nebude na pracovisku, prípadne sa mu na tom "čiernom pracovisku" stane úraz a začne maródovať....

Myslíte si, že treba s ním rozviazať PP a nech si ho vedie v evidencii nový zam-eľ, alebo môžeme len nejakým spôsobom - A TO JA NEVIEM AKÝM, či sa to vôbec dá - LEN prerušiť pracovný pomer a nech si zam-ec robí čo chce ?
Mám z toho hlavu v smútku, pomôžte prosím vybrať to "najsprávnejšie" riešenie výhodné pre obe strany.
vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Riešte to neplateným voľnom na základe žiadosti pracovníka. Zdravotné poistenie budete odvádzať ako zamestnávateľ z min. VZ - tu existuje možnosť písomnej dohody o vysporiadaní si platby so zamestnancom . Čo sa týka sociálneho poistenia - to si dorieši zamestnanec sám v prípade , že si chce platiť dobrovoľne , zamestnávateľ v tom čase nemá povinnosť odvodov, len oznámi na SP trvanie neplateného voľna.

    salka je offline (nepripojený) salka

    salka
    [quote=endrju;576696]Mohla by si definovať pojem "prerušenie pracovného pomeru"

    ...sama neviem...len som laicky nazvala náš problém.

    Ale asi to neplatené voľno nie je zlá myšlienka.....navrhnem to

    salka je offline (nepripojený) salka

    salka
    Vyriešili sme to "dohodou o dočasnom pridelení zamestnanca" - spokojné sú všetky tri strany

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    salka Pozri príspevok
    Vyriešili sme to "dohodou o dočasnom pridelení zamestnanca" - spokojné sú všetky tri strany
    Ale dočasné pridelenie zamestnanca má za následok prefakturácie jeho výkonu tej firme kam je pridelený. K tomu ak ste platitelia dph, odvod dph, lebo sa to považuje za poskytnutú službu.

    salka je offline (nepripojený) salka

    salka
    smith Pozri príspevok
    Ale dočasné pridelenie zamestnanca má za následok prefakturácie jeho výkonu tej firme kam je pridelený. K tomu ak ste platitelia dph, odvod dph, lebo sa to považuje za poskytnutú službu.
    áno, viem, všetko som si podrobne naštudovala

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Dúfam ten dočasne pridelený nepríde niekde k úrazu ......mala som prípad neplateného voľna, zamestnanec si išiel zarobiť do zahraničia......to ma len tak napadlo prípadné úskalie dočasne prideleného. Všeličo sa môže vyskytnúť.

    salka je offline (nepripojený) salka

    salka
    Paula Pozri príspevok
    Dúfam ten dočasne pridelený nepríde niekde k úrazu ......mala som prípad neplateného voľna, zamestnanec si išiel zarobiť do zahraničia......to ma len tak napadlo prípadné úskalie dočasne prideleného. Všeličo sa môže vyskytnúť.
    PN máme ošetrenú v zmluve

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Ja by som sa tiež chcela pridať k téme neplatené voľno. Sme stavebná firma a chceme poskytnúť zamestnancom možnosť si zarobiť nejaké korunky. Budú pracovať na stavbe, ktorú realizuje naša spoločnosť, spíše sa dohoda o neplatenom voľne na určité obdobie a o vysporiadaní odvodov do ZP za zamestnanca. Ale tu je ten háčik máme spísať ešte nejakú dohodu z oblasti BOZP, že budú pracovať na našej stavbe, tak že zodpovedajú sami za seba? Sú riadne školení v našej firme tak teraz neviem. Je to v prípade ak by sa niečo stalo, alebo by prišla nejaká kontrola. Proste chcem aby boli obidve strany kryté v prípade nejakých problémov. Ďakujem za rady

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som sa tiež chcela pridať k téme neplatené voľno. Sme stavebná firma a chceme poskytnúť zamestnancom možnosť si zarobiť nejaké korunky. Budú pracovať na stavbe, ktorú realizuje naša spoločnosť, spíše sa dohoda o neplatenom voľne na určité obdobie a o vysporiadaní odvodov do ZP za zamestnanca. Ale tu je ten háčik máme spísať ešte nejakú dohodu z oblasti BOZP, že budú pracovať na našej stavbe, tak že zodpovedajú sami za seba? Sú riadne školení v našej firme tak teraz neviem. Je to v prípade ak by sa niečo stalo, alebo by prišla nejaká kontrola. Proste chcem aby boli obidve strany kryté v prípade nejakých problémov. Ďakujem za rady
    Mne to pripadá, že si chce zarobiť zamestnávateľ, ušetriť na odvodoch a nemať zodpovednosť.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    No obidve strany to tak chcú. A ja vlastne im dám neplatené voľno. Som len mzdárka a keď sa zamestnávateľ takto rozhodne ja musím nájsť nejaké riešenie aby to bolo správne. A ja mám z toho hlavu v smútku.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Zuzka, tak akú dohodu chceš spísať? Napíšeš tam, že nakoľko budú pracovať nelegálne vo Vašej firme tak nezodpovedáte za prípadné záväzky spôsobené pri tejto práci? Podľa mňa nijakú zmluvu s nimi nemôžeš urobiť. Zodpovednosť je na majiteľovi, ten si zahráva s problémami. Takže to nechaj na neho a nemaj hlavu v smútku. Nemôžeš nájsť nijaké riešenie v súlade so zákonom. Môžeš len rozmýšľať či pracuješ v tej správnej firme a či nebude lepšie zmeniť zamestnanie.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Takže im nemôžem dať neplatené voľno? Len proste budú tam pracovať všetko je ok, čo sa týka školení BOZP, zodpovednosť je na obidvoch stranách, majú prac. zmluvu. Len proste bude problém s odvodmi kto ich bude platiť!

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Takže im nemôžem dať neplatené voľno? Len proste budú tam pracovať všetko je ok, čo sa týka školení BOZP, zodpovednosť je na obidvoch stranách, majú prac. zmluvu. Len proste bude problém s odvodmi kto ich bude platiť!
    Mne sa to celé nepáči, je to habaďúra na ľudí a tí asi ani nevedia do čoho idú. Vedia, že keď budú na dohodu o vykonaí práce - budú mať prerušené
    poistenie? A čo keď sa stane úraz, kto pracovníkovi zaplatí PN? Atď.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Takže im nemôžem dať neplatené voľno? Len proste budú tam pracovať všetko je ok, čo sa týka školení BOZP, zodpovednosť je na obidvoch stranách, majú prac. zmluvu. Len proste bude problém s odvodmi kto ich bude platiť!
    Neplatené voľno im môžeš dať, to je v poriadku. Budú mať prerušené poistenie, ale čo sa týka školení BOZP a tým, že si myslíš, že majú prac. zmluvu tak oni vlastne nebudú zamestnaní, budú na neplatenom voľne. To školenie im platí, keď sú v prac. pomere. Jednoducho toto sa nemá robiť, to je protizákonné, nikto na Porade ti nijakú radu ohľadne toho nedá. Viď " Etiketa Porady".

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Ďakujem pekne za rady. Budem musieť si to prejsť so šéfom a povedať mu to. Prajem príjemný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.