Zavrieť

Porady

Ako ukončiť pracovný pomer?

Prosím Vás poraďte mi, chcem skončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a neviem či dať výpoveď, alebo dohodu o skončení pracovného pomeru.

S dohodou, neviem, či by zamestnávateľ súhlasil, a v prípade výpovede mi hrozí výpovedná doba min. 3 mesiace, ak som u neho odpracovala viac ako 5 rokov, alebo sa môžeme dohodnúť na kratšej výpovednej dobe?

Ak by som dala dohodu o skončení pracovného pomeru, tak stačilo by, ak by sa písomne vyjadril, že so skončením pracovného pomeru súhlasí, ale až dňa....XY(napr. o 2 mesiace)?

Jednoducho ide mi o to, že žila som v tom, že sa na mňa vzťahuje 2-mesačná výpovedná doba, aj tak som sa s novým zamestnávateľom dohodla, že nastúpim od 01.02.2008, a práve v tomto roku 2007 mi odbilo 5 rokov pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, a teraz mám v hlavu v smútku, a o nové zamestnanie nechcem prísť, čo mi poradíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Prosím Vás poraďte mi, chcem skončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a neviem či dať výpoveď, alebo dohodu o skončení pracovného pomeru.

    S dohodou, neviem, či by zamestnávateľ súhlasil, a v prípade výpovede mi hrozí výpovedná doba min. 3 mesiace, ak som u neho odpracovala viac ako 5 rokov, alebo sa môžeme dohodnúť na kratšej výpovednej dobe?

    Ak by som dala dohodu o skončení pracovného pomeru, tak stačilo by, ak by sa písomne vyjadril, že so skončením pracovného pomeru súhlasí, ale až dňa....XY(napr. o 2 mesiace)?

    Jednoducho ide mi o to, že žila som v tom, že sa na mňa vzťahuje 2-mesačná výpovedná doba, aj tak som sa s novým zamestnávateľom dohodla, že nastúpim od 01.02.2008, a práve v tomto roku 2007 mi odbilo 5 rokov pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, a teraz mám v hlavu v smútku, a o nové zamestnanie nechcem prísť, čo mi poradíte?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivana184 Pozri príspevok
    Prosím Vás poraďte mi, chcem skončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a neviem či dať výpoveď, alebo dohodu o skončení pracovného pomeru.

    S dohodou, neviem, či by zamestnávateľ súhlasil, a v prípade výpovede mi hrozí výpovedná doba min. 3 mesiace, ak som u neho odpracovala viac ako 5 rokov, alebo sa môžeme dohodnúť na kratšej výpovednej dobe?

    Ak by som dala dohodu o skončení pracovného pomeru, tak stačilo by, ak by sa písomne vyjadril, že so skončením pracovného pomeru súhlasí, ale až dňa....XY(napr. o 2 mesiace)?

    Jednoducho ide mi o to, že žila som v tom, že sa na mňa vzťahuje 2-mesačná výpovedná doba, aj tak som sa s novým zamestnávateľom dohodla, že nastúpim od 01.02.2008, a práve v tomto roku 2007 mi odbilo 5 rokov pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, a teraz mám v hlavu v smútku, a o nové zamestnanie nechcem prísť, čo mi poradíte?
    Do konca novembra t.r. doruč zamestnávateľovi - najlepšie osobne, daj si potvrdiť kopiu - výpoveď v zmysle § 67 Zákonníka práce /osobne píšem preto, že ak to pošleš poštou a zamestnávateľ zasielku preberie po 1.12. výpovedná doba začne plynúť až od 1.1.08/.
    V priebehu výpovednej doby sa pokús so zamestnávateľom dohodnúť na skončení prac. pomeru dohodou k 31.1.08.
    Ak máš so zamestnávateľom uzatvorený dodatok k pracovnej zmluve v zmysle § 62 odst. 3 ZP, môžeš skončiť PP aj v priebehu plynutia výpovednej doby. Zamestnávateľ však má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku

    ---------
    Veronika

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Pozri Zákonník práce
    §62
    Výpovedná doba
    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    Výpovedná doba 3 mesiace by sa na Teba vzťahovala iba vtedy keď by Ti dával výpoveď zamestnávateľ.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    § 62
    Výpovedná doba

    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    Keď dáš výpoveď ty, pre teba je výpovedná doba dva mesiace, skutočnosť že si uzamestnávateľa pracovala viac ako 5 rokov to neovplyvní. To platí iba v tom prípade keď výpoveď dáva zamestnávateľ tebe, v tom prípade by výpovedná doba bola 3 mesiace. Teda odporúčam, podať výpoveď tak aby výpovedná doba začala plynúť dňom 1.12.07. a koniec PP nastane 31.1.08, tak ako to bolo popísané v predchádzajúcom príspevku od veronikasad.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivana184 Pozri príspevok
    Prosím Vás poraďte mi, chcem skončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a neviem či dať výpoveď, alebo dohodu o skončení pracovného pomeru.

    S dohodou, neviem, či by zamestnávateľ súhlasil, a v prípade výpovede mi hrozí výpovedná doba min. 3 mesiace, ak som u neho odpracovala viac ako 5 rokov, alebo sa môžeme dohodnúť na kratšej výpovednej dobe?

    Ak by som dala dohodu o skončení pracovného pomeru, tak stačilo by, ak by sa písomne vyjadril, že so skončením pracovného pomeru súhlasí, ale až dňa....XY(napr. o 2 mesiace)?

    Jednoducho ide mi o to, že žila som v tom, že sa na mňa vzťahuje 2-mesačná výpovedná doba, aj tak som sa s novým zamestnávateľom dohodla, že nastúpim od 01.02.2008, a práve v tomto roku 2007 mi odbilo 5 rokov pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, a teraz mám v hlavu v smútku, a o nové zamestnanie nechcem prísť, čo mi poradíte?
    Pokiaľ nemáš v PZ dohodnutú inú výpovednú dobu, platí pre teba zákonná výpovedná doba, ktorá je v prípade, že výpoveď dáva zamestnanec, vždy 2 mesiace:

    Pozri môj príspevok pod č. 196:

    http://www.porada.sk/t13295-p7-skonc...mestnanca.html


    Samozrejme, môžete sa aj dohodnúť na konkrétnom skončení PP napr. o mesiac. Ale o dva mesiace netreba, to je riadna VD.

    Ako ukončiť pracovný pomer?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.