Zavrieť

Porady

zrýchlený odpis majetku

Dobry den, potrebovala by som poradit. Nasa spolocnost ma zrychlene odpisy na majetku. V novembri 2007 bol zakupeny stroj za 60 000,- zaradeny v druhej odpisovej skupine/6 rokov sa odpisuje. Neviem aky je rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi. Uctovne v r. 2007 su 1667,- a danove su potom 10 000? Ako je to pri zrychlenom odpisovani? Uctovne a danove su rovnake, alebo uctovne - podla datumu zaradenia prislusny pocet mesiacov a danove mozem dat za cely rok, bez ohladu na datum zaradenia? Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Presne tak účtovné odpisy nemusia byť s daňovými rovnaké
    nakoniec daňové odpisy prosto
    povedané môžeš uplatniť za celý rok ak je majetok v stave k 31.12. a účtovné odpisy uplatníš iba počet mesiacov v ktorých bol majetok v stave je to veľmi podobné ako odpisy pri leasingu
    Pripájam sa k tejto diskusie,i keď troch z iného hľadiska odpisov.
    Tento rok predávam auto,presne povedané o 14 dní,t.zn.v decembri a v JÚ bude odpísané už posledný tento rok. Zaujíma ma,ako je to s posledným odpisom,keďže v poslednom 12 mesiaci auto predávam. Berie sa do úvahy celý rok-12 mes.alebo len alikvotná časť 11 mes.,príp.presný deň predaja-na počet dní?

    Ďakujem.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Pripájam sa k tejto diskusie,i keď troch z iného hľadiska odpisov.
    Tento rok predávam auto,presne povedané o 14 dní,t.zn.v decembri a v JÚ bude odpísané už posledný tento rok. Zaujíma ma,ako je to s posledným odpisom,keďže v poslednom 12 mesiaci auto predávam. Berie sa do úvahy celý rok-12 mes.alebo len alikvotná časť 11 mes.,príp.presný deň predaja-na počet dní?

    Ďakujem.
    Pre uplatnenie daňového odpisu (v JÚ) je podmienka, že daný majetok je dňa 31.12. bežného roka v evidencii účtovnej jednotky. V tvojom prípade táto podmienka splnená nebude, preto sa daňový odpis nedá uplatniť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Uplatní sa zostatková cena pri predaji majetku.
    Dakujem za radu.
    Avsak ma zaujima,kedze sa neda uplatniť daňový odpis v tomto roku pri predaji HM-auta,tak ZC sa da ku dnu predaja alikvotna cast,alebo cela cast pripadnuta na 4.rok?
    Ako je to potom v JÚ,zaradi sa to normálne do VOZD?

    ďakujem

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, vie mie niekto poradiť ako počítať zrýchlený účtovný odpis? Kúpili sme stroj v apríli za 120000tis. Účt.mesačný odpis mi vyšiel 1667,-. V júli sme k nemu dokúpili príslušenstvo za 50000. Ako mám teraz prepočítať účt.odpisy?

    Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

    55 rokov, daniar a účtovník Efinečka
    Od júla zo zvýšenej kúpnej ceny o 50 tis. SK. Ostatné sa nemení

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Najka Pozri príspevok
    Ahojte, vie mie niekto poradiť ako počítať zrýchlený účtovný odpis? Kúpili sme stroj v apríli za 120000tis. Účt.mesačný odpis mi vyšiel 1667,-. V júli sme k nemu dokúpili príslušenstvo za 50000. Ako mám teraz prepočítať účt.odpisy?
    Zrýchlený UO neexistuje.
    Naposledy upravil betka : 18.07.08 at 11:01

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    betka Pozri príspevok
    Zrýchlený UO neexistuje.
    Prečo by neexistoval. Účtovná jednotka si sama zvolí vhodný spôsob odpisovania. Neznamená to, že musí kopírovať spôsob výpočtu podľa zákona o dani z príjmov. Metódu si zadefinuje a postupuje podľa nej. Že sa to v praxi využíva ojedinele, resp. malé a stredné spoločnosti to nevyužívajú, neznamená, že zrýchlený účtovný odpis neexistuje. Doba odpisovania patrí medzi účtovné odhady. Metóda odpisovania medzi účtovné metódy.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Prečo by neexistoval. Účtovná jednotka si sama zvolí vhodný spôsob odpisovania. Neznamená to, že musí kopírovať spôsob výpočtu podľa zákona o dani z príjmov. Metódu si zadefinuje a postupuje podľa nej. Že sa to v praxi využíva ojedinele, resp. malé a stredné spoločnosti to nevyužívajú, neznamená, že zrýchlený účtovný odpis neexistuje. Doba odpisovania patrí medzi účtovné odhady. Metóda odpisovania medzi účtovné metódy.
    Napr. stanovím DO: xy rokov.
    Metoda odpisovania-zrýchlená degresívna:
    Odpis:
    1. rok 400 000,
    2. rok 350 000,
    3. rok 300 000, Sk
    ...............

    Progresívna: (málo využ.)
    1. rok: 100 000,
    2. rok 150 000,-
    3.rok 200 000,-

    Tak?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    betka Pozri príspevok
    Napr. stanovím DO: xy rokov.
    Metoda odpisovania-zrýchlená degresívna:
    Odpis:
    1. rok 400 000,
    2. rok 350 000,
    3. rok 300 000, Sk
    ...............

    Progresívna: (málo využ.)
    1. rok: 100 000,
    2. rok 150 000,-
    3.rok 200 000,-

    Tak?
    Tak nejako až na to, že UO sú mesačná kategória.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Učt. mes. UO, to len pre pr. som uviedla ročný.

    Rok 2008:
    1/2008 20 000,
    2/2008 25 000,-
    3/2008 30 000,-
    ............

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    betka Pozri príspevok
    Učt. mes. UO, to len pre pr. som uviedla ročný.

    Rok 2008:
    1/2008 20 000,
    2/2008 25 000,-
    3/2008 30 000,-
    ............
    Tvorba odpisového plánu je plne v právomoci účtovnej jednotky, takže ak máte dôvod takto vytvoriť odp. plán, môže to byť aj tak. ( Keď to zohľadňuje životnosť, opotrebovanie, využitie ......... odpisovaného predmetu )

    lidus je offline (nepripojený) lidus

    lidus
    Prosím poraďte mi!
    Čo sa dá robiť s účtovným odpisom, ak MV sa kúpilo v sept. 2007 napr. za 200.000,- Sk a v roku 2007 sa naúčtoval účtovný odpis nie mesačne t.j. nie alikvôtna čiastka za 4 mesiace - ale 50.000,- Sk - presne - ako daňový odpis.
    Môže si firma vytvoriť zvýšený účtovný odpisový plán?

    lidus je offline (nepripojený) lidus

    lidus
    posúvam a dopĺňam, že moja predchodkyňa v r. 2006 na všetky MV účtovala vždy rovnaký účtovný odpis ako daňový / aj v tých prípadoch, kde bol zrýchlený daňový odpis/
    Je to všetko zle, alebo v interných smerniciach napíšem, že účtovný a daňový odpis účtujeme rovnako?

    Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

    55 rokov, daniar a účtovník Efinečka
    Interných smerniciach to uveď , že účtovný a daňový odpis sa rovnajú .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.