Zavrieť

Porady

Kniha jázd v PO (sukromne jazdy atd.atd.)?

Ahojte,

mame s manželkou spolu s.r.o.
Kupujeme teraz na lizing auto a chcel by som sa opytat:
1. je nutne viest knihu jazd? neda sa dat pausalne do nakladov nejake percento PHM?

2. je mozne, kedze sme konatelia, vyuzivat auto aj na sukromne ucely? Ci len na sluzobne cesty? (ak pojdeme napr. na dovolenku do chorvatska?)

3. Je mozne, aby na aute chodila aj napr. moj svokor (byvame u nich v dome) aj ked nie je vo firme nic? nemoze mat z toho problem?

4. ak musim viest knihu jazd. od kedy ju mam viest? od pridelenia SPZ alebo od prebratia auta v predajni? (kupujeme nove)

neviem, ak mate nejake prakticke rady, budem vdacny.
dakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dorwin Pozri príspevok
Ahojte,

mame s manželkou spolu s.r.o.
Kupujeme teraz na lizing auto a chcel by som sa opytat:
1. je nutne viest knihu jazd? neda sa dat pausalne do nakladov nejake percento PHM? Áno, je to povinná ppomocná evidencia.

2. je mozne, kedze sme konatelia, vyuzivat auto aj na sukromne ucely? Ci len na sluzobne cesty? (ak pojdeme napr. na dovolenku do chorvatska?) Samozrejme, že môžte. ( len pripomeniem, že 1% obstarávacej ceny auta by sa mala zdaňovať v rámci mzdy, ak máte)

3. Je mozne, aby na aute chodila aj napr. moj svokor (byvame u nich v dome) aj ked nie je vo firme nic? nemoze mat z toho problem? Ak nenabúra auto tak žiadne.

4. ak musim viest knihu jazd. od kedy ju mam viest? od pridelenia SPZ alebo od prebratia auta v predajni? (kupujeme nove) Kniha jázd by sa mala vies od prevzatia auta v predajni.

neviem, ak mate nejake prakticke rady, budem vdacny.
dakujem.
......................
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

smith Pozri príspevok
e mozne, kedze sme konatelia, vyuzivat auto aj na sukromne ucely? Ci len na sluzobne cesty? (ak pojdeme napr. na dovolenku do chorvatska?) Samozrejme, že môžte. ( len pripomeniem, že 1% obstarávacej ceny auta by sa mala zdaňovať v rámci mzdy, ak máte)
nie sme tam zamestnanci (a ani nemame zamestnancov) len konatelia.
Do knihy jazd piseme teda aj sukromne jazdy a mozeme si davat PHM do nakladov? ci ako to vlastne je?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dorwin Pozri príspevok
nie sme tam zamestnanci (a ani nemame zamestnancov) len konatelia.
Do knihy jazd piseme teda aj sukromne jazdy a mozeme si davat PHM do nakladov? ci ako to vlastne je?
Ak auto sa kúpi do majetku firmy, tak do nákladov sa účtuje skutočne tankovaný PHL. Samozrejme v percentuálnom rozdelení podľa služobných a súkromných jázd. Ďalšou nákladovou položkou sú odpisy daňové, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, údržba a opravy vozidla.
Ak auto kupujete ako občania, v tom prípade nákladovou položkou bude iba paušálna náhrada za ubehnuté kilometre. Ako sa ráta paušál to nájdeš tu na porade cez vyhľadávanie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Znova čítam zadanie. Teda auto je na leasing, zrejme na firmu. Potom odpisovanie je trošku iné ako pri kúpe za hotové. Odpisy sa musia rozložiť na celé trvanie doby leasingu. Teda istina (cena auta bez navýšenia) sa rozloží na 36,48 ... mesiacov (podľa trvania leasingu). Navýšenie (resp. úrok) je nákladom podľa splátkového kalendára v jednotlivých mesiacoch.

Jeden príklad účtovania leasingu:

http://www.porada.sk/t64755-lizing-uctovanie.html
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

smith Pozri príspevok
......................
smith Pozri príspevok
Znova čítam zadanie. Teda auto je na leasing, zrejme na firmu. Potom odpisovanie je trošku iné ako pri kúpe za hotové. Odpisy sa musia rozložiť na celé trvanie doby leasingu. Teda istina (cena auta bez navýšenia) sa rozloží na 36,48 ... mesiacov (podľa trvania leasingu). Navýšenie (resp. úrok) je nákladom podľa splátkového kalendára v jednotlivých mesiacoch.

Jeden príklad účtovania leasingu:

http://www.porada.sk/t64755-lizing-uctovanie.html
dakujem, ale o uctovanie mi neslo, na to mam cloveka
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

smith Pozri príspevok
Je mozne, aby na aute chodila aj napr. moj svokor (byvame u nich v dome) aj ked nie je vo firme nic? nemoze mat z toho problem? Ak nenabúra auto tak žiadne.
A ked sa nedaj Boze daco stane? ako sa k tomu stavia poistovna? (ak mal napr. prikaz na jazdu)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dorwin Pozri príspevok
A ked sa nedaj Boze daco stane? ako sa k tomu stavia poistovna? (ak mal napr. prikaz na jazdu)
Keď so spoločnosťou nemá nič spoločné - ako si písal - potom ako chceš vystaviť príkaz na cestu na jeho meno?
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

smith Pozri príspevok
Keď so spoločnosťou nemá nič spoločné - ako si písal - potom ako chceš vystaviť príkaz na cestu na jeho meno?
ok. takze. pokial sa nic nestane, tak je vsetko ok. ale ak dojde k poistnej udalosti tak hold smola, a poistovna dava ruky prec?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dorwin Pozri príspevok
ok. takze. pokial sa nic nestane, tak je vsetko ok. ale ak dojde k poistnej udalosti tak hold smola, a poistovna dava ruky prec?
Poisťovňa určite bude skúmať skutočnosť, že prečo riadila auto osoba, ktorá vlastne nemá právo na to. Nie je v zamestnaneckom, a ani v inom vzťahu k majiteľovi auta. Pri firemných autách rodinné vzťahy neberú do úvahy, a hlavne ak ide o sro.
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

smith Pozri príspevok
Poisťovňa určite bude skúmať skutočnosť, že prečo riadila auto osoba, ktorá vlastne nemá právo na to. Nie je v zamestnaneckom, a ani v inom vzťahu k majiteľovi auta. Pri firemných autách rodinné vzťahy neberú do úvahy, a hlavne ak ide o sro.
Jasne, takze na firemnych autach maju jazdit len osoby, ktore maju vztah k majitelovi. Nie cudzie, ze? hm. na toto asi zako nie je ale si to poistovne osetruju individualne v zmluvach o havarijnom poisteni.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

potrebovala by som tiez poradit ohladne knihy jazd. Nikdy som neuctovala auto v podnikani. Som zamestnanec sukromnej firmy a sucasne konatel s.r.o (bez mzdy) - dve rozdielne funkcie v dvoch rozdielnych s.r.o-ckach. Rozhodla som sa svoje sukromne auto pouzivat aj na podnikanie. Do obchodneho majetku ho zaradit nechcem. Nahlasim ho na DU a zaplatim DzMV. (budem si uplatnovat pohonne hmoty za sluzobne kilometre (suvisiace s s.r.o.) + pausalne nahrady (vypocet viem)). Idem viest knihu jazd. A tu mam dilemu.

Takto som si skusobne skusila ako sa s tym pracuje (robim to fakt prvy krat v zivote), tak prosim budte zhovievavi:

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  Kniha jazd.jpg
Zobrazení: 74
Veľkosť:  53.4 KB


Budem oddelovat sukromne kilometre od sluzobnych, ako vidno... Moja kniha bude vyzerat tak ze 5 dni v tyzdni vyuzivam auto iba sukromne (na cestu do zamestnania a spat, nakupy a podobne). Cez vikend jazdy za kientami s.r.o.

OT: Musim rozpisovat kazdu jendu jazdu kedy bolo auto pouzite? teda v pondelok - cesta do prace a z prace, pripadne na nakupy.... Utorok - Piatok to iste... alebo by som to mohla zapisat jednym zapisom 200 km (cesta do prace a z prace)? Kedze je to aj tak neodsledovatelne, ci som bola sukromne 10x20 km alebo raz 200 km... treba takto detailne rozpisovat aj sukromne jazdy?

Pri sluzobnych rozpisovat budem detailne.

Dakujem za Vas cas
Naposledy upravil zk24 : 14.05.10 at 08:54
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vôbec nemusíš viesť knihu jázd. Vedieš iba evidenciu jázd a to len za jazdy pre s.r.o.
V praxi sa na tento účel spravidla používa tlačivo ŠEVT , kde na 1. strane je príkaz na cestu a na zadnej strane vyúčtovanie cesty.
Uvedieš iba dátum, keď si použila svoje auto pre účely s.r.o.
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dodám, že neprihlasuješ auto na DU, lebo ho vlastníš ako občan.
SRO po skončení roka ho uvedie do DP DMV a zaplatí daň (do 31.1.2011).
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
liba2 Pozri príspevok
Vôbec nemusíš viesť knihu jázd. Vedieš iba evidenciu jázd a to len za jazdy pre s.r.o.
V praxi sa na tento účel spravidla používa tlačivo ŠEVT , kde na 1. strane je príkaz na cestu a na zadnej strane vyúčtovanie cesty.
Uvedieš iba dátum, keď si použila svoje auto pre účely s.r.o.
Doplním.
Daň z motorových vozidiel neplatíš ty ako FO, ale s.r.o. za každý mesiac, v ktorom sa vozidlo použije na služobné cesty.
3 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

marjankaj Pozri príspevok
Doplním.
Daň z motorových vozidiel neplatíš ty ako FO, ale s.r.o. za každý mesiac, v ktorom sa vozidlo použije na služobné cesty.
Janko, ja to viem .
So zadávateľkou som už viedla diskusiu tu:
http://www.porada.sk/t139815-dzmv-po...ml#post1397965
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
dodám, že neprihlasuješ auto na DU, lebo ho vlastníš ako občan.
SRO po skončení roka ho uvedie do DP DMV a zaplatí daň (do 31.1.2011).
Vazne netreba nahlasovat? Dakujem pekne... Mam pocit, ze vsetky clanky co som citala, uvadzali, ze treba registrovat na DU aj ked ide o sukromne vozidlo...

Takze podla evidencie ktoru budem viest na tom tlacive SEVT uvidim v ktorych mesiacoch som ho pouzila a na zaklade toho spravim DP DMV?

Zacinam tomu trosku rozumiet...

Dakujem krasne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

liba2 Pozri príspevok
Janko, ja to viem .
So zadávateľkou som už viedla diskusiu tu:
http://www.porada.sk/t139815-dzmv-po...ml#post1397965

To bolo asi skor myslene, ze doplnuje tvoj citat, nie ze opravuje teba... To bol doplnok pre mna

Aspon vidno, ze to beriem vazne a este stale to studujem, do akej miery sa mi to oplati, aby mi uplatnovane naklady usetrili tolko dani z prijmu, kolko ma bude stat DMV

Dakujem moc za obe vlakna.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zk24 Pozri príspevok
Vazne netreba nahlasovat? Dakujem pekne... Mam pocit, ze vsetky clanky co som citala, uvadzali, ze treba registrovat na DU aj ked ide o sukromne vozidlo...

Takze podla evidencie ktoru budem viest na tom tlacive SEVT uvidim v ktorych mesiacoch som ho pouzila a na zaklade toho spravim DP DMV?

Zacinam tomu trosku rozumiet...

Dakujem krasne.
Pozri §90 ods.(2) zákona o miestnych daniach. 582/2004

0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ked do tychto "pracovnych ciest" nebude spadat ziadne stravne, ani ubytovanie, kedze pojde iba o cestu za klientami a spat, bude celkove uctovanie PHL a pausalnych nahrad takto? /ide o konatela pouzivajuceho sukromne auto v podnikani/
512/365
365/211

alebo mozem priamo?
512/211

alebo je to uplne zle?

Ziadna 501-tka ako nakup PHL?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zk24 Pozri príspevok
Ked do tychto "pracovnych ciest" nebude spadat ziadne stravne, ani ubytovanie, kedze pojde iba o cestu za klientami a spat, bude celkove uctovanie PHL a pausalnych nahrad takto? /ide o konatela pouzivajuceho sukromne auto v podnikani/
512/365
365/211 ano

alebo mozem priamo? ..........ano, aj priamo
512/211

alebo je to uplne zle?

Ziadna 501-tka ako nakup PHL?
ziadna 501-ka
1 0
Načítať ďalšie