Zavrieť

Porady

Nesedia priebežné položky

SZČO má podnikateľský účet len v cudzej mene v Kč. Príjmy mu chodia na tento účet. Keď vyberá hotovosť v kč, tak priebežné položky sedia. Problém nastane vtedy ak si podnikateľ vyberie naraz v banke napríklad 7000Kč a 35 460Sk /kurz banky 1,182/. Potvrdenie dostane na výpise z účtu ako výber 37 000Kč /kurz NBS v ten deň bol 1,195/. Chcela som to zaúčtovať ako prevod hotovosti z Bú do pokladne. S tým že 7000Kč dám do valutovej pokladne a 35460Sk do slovenkej pokladne. Lenže priebežné položky výber a vklad mi nebudú sedieť nakoľko na výpise z bú je iný kurz ako na výbere z banky. Ako to správne zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Julča Pozri príspevok
    SZČO má podnikateľský účet len v cudzej mene v Kč. Príjmy mu chodia na tento účet. Keď vyberá hotovosť v kč, tak priebežné položky sedia. Problém nastane vtedy ak si podnikateľ vyberie naraz v banke napríklad 7000Kč a 35 460Sk /kurz banky 1,182/. Potvrdenie dostane na výpise z účtu ako výber 37 000Kč /kurz NBS v ten deň bol 1,195/. Chcela som to zaúčtovať ako prevod hotovosti z Bú do pokladne. S tým že 7000Kč dám do valutovej pokladne a 35460Sk do slovenkej pokladne. Lenže priebežné položky výber a vklad mi nebudú sedieť nakoľko na výpise z bú je iný kurz ako na výbere z banky. Ako to správne zaúčtovať?
    V tomto prípade používaš kurz komerčnej banky a nie NBS. A takto ti nevzniknú rozdiely v pribežných položkách.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Julča Pozri príspevok
    SZČO má podnikateľský účet len v cudzej mene v Kč. Príjmy mu chodia na tento účet. Keď vyberá hotovosť v kč, tak priebežné položky sedia. Problém nastane vtedy ak si podnikateľ vyberie naraz v banke napríklad 7000Kč a 35 460Sk /kurz banky 1,182/. Potvrdenie dostane na výpise z účtu ako výber 37 000Kč /kurz NBS v ten deň bol 1,195/. Chcela som to zaúčtovať ako prevod hotovosti z Bú do pokladne. S tým že 7000Kč dám do valutovej pokladne a 35460Sk do slovenkej pokladne. Lenže priebežné položky výber a vklad mi nebudú sedieť nakoľko na výpise z bú je iný kurz ako na výbere z banky. Ako to správne zaúčtovať?
    Použi kurz komerčnej banky

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Asi sa nerozumieme. Keď účtujem BU, tak na výpise mám len sumu 37 000Kč. Mám ju sama rodeliť na 7000Kč a 35 460Sk? Na výpise z Bú nie je nikde zmienka ani o kurze ani o tom že tol bol výber v kč aj v Sk.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Julča Pozri príspevok
    Lenže priebežné položky výber a vklad mi nebudú sedieť nakoľko na výpise z bú je iný kurz ako na výbere z banky. Ako to správne zaúčtovať?

    Tak je na výpise kurz alebo nie je?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Julča Pozri príspevok
    Asi sa nerozumieme. Keď účtujem BU, tak na výpise mám len sumu 37 000Kč. Mám ju sama rodeliť na 7000Kč a 35 460Sk? Na výpise z Bú nie je nikde zmienka ani o kurze ani o tom že tol bol výber v kč aj v Sk.
    Ja by som použila kurz na PPD taký aký mám na BV, aby PP sedeli.Lebo ak použije kurz NBS nebude jej sedieť.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Paula Pozri príspevok
    Tak je na výpise kurz alebo nie je?
    Asi som sa zle vyjadrila. Na výpise z banky nie je žiadny kurz, ale podľa zákona by som pri účtovaní použila kurz NBS. Pretože ten bežný účet je kč a tak mám na ňom napísané len: výber 37 000Kč.
    Lenže príjem do pokladne mi nesedí. Lebo keby vyberal celú sumu v českých korunách tak je to O.K., ale on ttúto sumu vybral takto: 7000Kč a 35 460Sk a tu mi vzniká problém. Podľa mňa by som tú sumu na bankovom výpise mala správne účtovať kurzom NBS , lebo na výpise nie je žiadny kurz a príjem do pokladní na základe výberu z banky a tých 35 460 kurzom komerčnej banky a 7000Kč žiadnym kurzom, lebo ich dávam do valutovej pokladne Kč. Lenže ak to takto zaúčtujem, tak mi vznikne rozdiel cca300Sk.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Takže ak som to správne pochopila tak na výpise z banky je výber 37.000,-Kč
    z toho bolo vybratých 7.000,-Kč
    čo pravdepodobne príjmete do českej pokladne a 35.460,-Sk
    do slovenskej (zvyšných 30.000,-Kč) čiže zaútovala by som to zaúčtovala nasledovne
    výber z banky 30.000,-Kč x 1,152
    príjem na do slovenskej pokladne 35.460,-
    výber z banky 7.000,-Kč kurz NBS
    príjem do českej pokladne 7.000,-Kč kurz NBS

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    AHA Pozri príspevok
    Takže ak som to správne pochopila tak na výpise z banky je výber 37.000,-Kč
    z toho bolo vybratých 7.000,-Kč
    čo pravdepodobne príjmete do českej pokladne a 35.460,-Sk
    do slovenskej (zvyšných 30.000,-Kč) čiže zaútovala by som to zaúčtovala nasledovne
    výber z banky 30.000,-Kč x 1,152
    príjem na do slovenskej pokladne 35.460,-
    výber z banky 7.000,-Kč kurz NBS
    príjem do českej pokladne 7.000,-Kč kurz NBS
    Asi si myslela 30 000Kčx1,182=35 460Sk nie kurz 1,152/. To čo si napísala som pochopila a aj tak som to chcela urobiť. Len na výpis potom budem musieť ručne dopísať z čoho sa tá suma 37 000kč skladá, lebo pri kontrole po rokoch by som už na to neprišla a aj kontrola by bola z toho jeleň. Keby ten výber banka rozpísala na dve položky, tak by bolo všetko jasné, ale ona 2 cudzie meny napísala na výpis jednou sumou. Aj tak ďakujem všetkým za názor a urobím to tak ako sme sa bavili v tomto príspevku.

    Nesedia priebežné položky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.