Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel

Ahojte !
Mam hlavu v smutku . Mame dodavatela zo Slov. ktory nám fakturuje v cudzej mene a my mu ju uhradime cez slovenský účet . Ako spravne postupovat pri učtovaní v JU. A čo s kurzový rozdiel ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    LUCIARACKOVA Pozri príspevok
    Ahojte !
    Mam hlavu v smutku . Mame dodavatela zo Slov. ktory nám fakturuje v cudzej mene a my mu ju uhradime cez slovenský účet . Ako spravne postupovat pri učtovaní v JU. A čo s kurzový rozdiel ?
    Kurzové rozdiely v JÚ sa neúčtujú. Iba v knihe záväzkov, resp. pohľadávok sa vysporiadava prípadný rozdiel.

    Natalyk je offline (nepripojený) Natalyk

    Natalyk
    Nie, neúčtuješ. Ako písal Smith, len dorovnáš v knihe záväzkov. Keď je dobrý kurz, tým lepšie pre vás, menej zaplatíte.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Nedá mi: zadal som do vyhľadávania : "kurzový rozdiel" a vyskočilo mi presne 200 tém v ktorom bol riešený kurzový rozdiel. Samozrejme aj v JU.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ekopo Pozri príspevok
    Nedá mi: zadal som do vyhľadávania : "kurzový rozdiel" a vyskočilo mi presne 200 tém v ktorom bol riešený kurzový rozdiel. Samozrejme aj v JU.
    Tiež si spomínam na jednu debatu, v ktorej sa riešili KR v JU, kde sa dospelo k tomu, že KR v JU sa účtujú len k 31.12.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Cloe, to máš pravdu, ale týka sa to len pokladne a BÚ a nielen pri riadnej účt. závierke(31.12.) ale aj mimoriadnej.
    Jednotky účtujúce v sústave JU účtuju v PD v slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu zostavenia účtovnej závierky ako posledná položka pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na BÚ.
    Pozri aj http://www.porada.sk/t42256-kurzove-rozdiely.html
    Ako už bolo spomenuté vyššie, účt. jednotka inkaso PO (resp. úhr.ZA) v Sk zaúčtuje v PD ako príjem(výdaj) peňažných prostriedkov na BÚ(resp. v POKL), v druhovom členení ako POZD (VOZD). Inkaso PO(úhr.ZA) sa poznamená aj v knihe PO (knihe ZA). Rozdiel, ktorý vznikol medzi sumou zaúčtovanej pohľadávky (v Sk) v knihe PO (ZA) a sumou pripísaných (resp.odpísaných) prostriedkov na BU sa z účtovného hľadiska považuje za kurzový rozdiel. V JU (na rozdiel od PU) sa o tomto rozdiele osobitne neúčtuje. T.z., že v PD sa v súvislosti s týmto rozdielom nevykonáva žiadny zápis.
    Príjmom (výdavkom) ovplyvňujúcim základ dane z príjmov FO je skutočný objem peňažných prostriedkov pripísaný na BU (POKL) v Sk a nie suma PO(ZA) zaúčtovaná v KP resp. KZ.
    Naposledy upravil Marína : 07.12.07 at 04:44

    Olinka1 je offline (nepripojený) Olinka1

    Olinka1
    Ja tiež účtujem pre maďarskú firmu v Sk. Pri úhradách sú určité rozdiely a účtujem tak, že predaj výrobkov dám podľa faktúry a rozdiel medzi uhradenou sumou a fakturovanou dám-predaj výrobkov, ale + alebo-. Je to tak dobre???????? Vďaka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Olinka1 Pozri príspevok
    Ja tiež účtujem pre maďarskú firmu v Sk. Pri úhradách sú určité rozdiely a účtujem tak, že predaj výrobkov dám podľa faktúry a rozdiel medzi uhradenou sumou a fakturovanou dám-predaj výrobkov, ale + alebo-. Je to tak dobre???????? Vďaka
    Prosím ťa môžeš to trošku vysvetliť, lebo nerozumiem tomu. Ďakujem.

    Olinka1 je offline (nepripojený) Olinka1

    Olinka1
    Fakturujem napr. 15000.- Sk za predaj výrobkov, ale na výpise z banky mám úhradu len 14.995.- Sk teda o 5.- Sk menej. V knihe pohľadávok dám úhradu 15.000,-Sk a do peňažného denníka ešte ďalším zápisom zaúčtujem -5.- Sk ako predaj výrobkov(kurzový rozdie), aby my sedeli výpisy z banky. Ja neviem či je to takto dobre, ale predošlá účtovníčka to takto robila.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Olinka1 Pozri príspevok
    Fakturujem napr. 15000.- Sk za predaj výrobkov, ale na výpise z banky mám úhradu len 14.995.- Sk teda o 5.- Sk menej. V knihe pohľadávok dám úhradu 15.000,-Sk a do peňažného denníka ešte ďalším zápisom zaúčtujem -5.- Sk ako predaj výrobkov(kurzový rozdie), aby my sedeli výpisy z banky. Ja neviem či je to takto dobre, ale predošlá účtovníčka to takto robila.
    O tých 5 Sk zníž v knihe pohľadávku a do peňažného denníka daj úhradu pohľadávky 14 995 Sk.
    Naposledy upravil mandula : 11.12.07 at 15:42

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Tak daj do faktúry ďaľšiu položku s textom kurzový rozdiel pri úhrade a o príslušnú čiastku zníž sumu faktúry.
    Ešte doplním, ak ste platcovia dph, daj pozor, aby sa z tej doplnenej čiastky nevyčíslila dph, toto je mimo dph podobne ako halierové zaokrúhlenie.
    Naposledy upravil mandula : 11.12.07 at 15:45 Dôvod: doplnenie

    magdulka je offline (nepripojený) magdulka

    magdulka
    Záleží aj od typu programu. Ja robím v dvoch. V jednom si takisto ako ty Olinka1 doúčtujem, aby mi sedel výpis z banky a v druhom sa kurzový rozdiel zaúčtuje priamo v knihe pohľadávok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.