Zavrieť

Porady

Vypovedna lehota 6 mesiacov

Moj zamestnavatel mi do pracovnej zmluvy navrhuje nasledovne body:

1) zamestnavatel a zamestnanec uzatvaraju pracovny pomer na dobu neurcitu
2) zamestnavatel si so zamestnancom dohodli skusobnu lehotu 3 mesiace
3) zamestnavatel a a zamestnanec sa dohodli ze v pripade skoncenia pracovneho pomeru vypovedou je vypovedna lehota rovnaka pre zamestnanca a zamestnavatela a je 6 mesiacov. Ak zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej doby u zamestnavatela, ma zamestnavatel pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho zarobku zamestnanca za 1 mesiac
-----------------------------------------


Prosim Vas pomozte mi s nasledovnymi otazkami. Ak podpisem takuto pracovnu zmluvu:
a) je bod 3) pre mna ako zamestnanca zavazny, nakolko (podla mojich vedomosti) odporuje Zakonniku prace?
b) v pripade podania vypovede a odchodu zo zamestnania po 2 mesiacoch ( a nie 6ich) od jej dorucenia, mozem uspiet na sude, ak napadnem zamestnaavatela za to ze napr som nedostal vyplatu za posledny mesiac prace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je to v rozpore so ZP, ale v súlade so ZP.
    Ak nedodržíš výpovednú lehotu, zam-eľ má nárok na 1 výplatu.
    Nepodpisuj zmluvu, ktorá ti nevyhovuje.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    V zákone nie je obmedzenie max. dĺžky výpovednej doby.
    Ak to podpíšu, platí 6 mesiacov.
    Zákonník práce
    § 62
    Výpovedná doba


    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    (2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
    Naposledy upravil Lydka R : 08.12.07 at 11:38 Dôvod: doplnenie

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Ďakujem! Svoj príspevok som už vymazal. Ospravedlňujem sa! Rutina.
    PS:Moje tvrdenie zodpovedalo zneniu ZP platnému do 31.01.2004.
    Naposledy upravil STRELEC : 08.12.07 at 11:36 Dôvod: PS

    Vypovedna lehota 6 mesiacov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.