Zavrieť

Porady

Nemocenské

Prosím o malú radu?

V priebehu roka 2007 som pracovala v na základe pracovnej zmluvy u dvoch zamestnavateloch, kde som mala jeden prac.pomer na 4 hodinový prac. čas a druhý som mala na 7,5 hodin.prac. čas -

A teraz mam zdravotné problémy, len teraz neviem či by mi mala dat lekárka 2 - potvrdenia pre zamestnávateloch alebo ako si uplatnit náhradu príjmu a nemocenské??????

Iba z jedného z týchto pracovných pomerov alebo z obidvoch????

Dakujem za skorú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    R.evita Pozri príspevok
    Prosím o malú radu?

    V priebehu roka 2007 som pracovala v na základe pracovnej zmluvy u dvoch zamestnavateloch, kde som mala jeden prac.pomer na 4 hodinový prac. čas a druhý som mala na 7,5 hodin.prac. čas -

    A teraz mam zdravotné problémy, len teraz neviem či by mi mala dat lekárka 2 - potvrdenia pre zamestnávateloch alebo ako si uplatnit náhradu príjmu a nemocenské??????

    Iba z jedného z týchto pracovných pomerov alebo z obidvoch????

    Dakujem za skorú radu
    Z obidvoch, len neviem ako prakticky to poriešiť. Asi popýtať 2 maródky

    Zákon o sociálnom poistení
    § 58
    Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

    (1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

    (2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

    ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

    ivana2703
    Je nutné požiadať lekára o vystavenie dvoch potvrdeniach dočasnej pracovnej neschopnosti. Manžel to praktizuje vyše roka a zatiaľ s tým problém nebol.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak ti trvajú obidva pracovné pomery doteraz, tak si žiadaj dve potvrdenia. Ak už trvá len jeden PP, tak z toho druhého-ukončeného už SP nárok na nemocenské dávky neuzná.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    brčko Pozri príspevok
    Ak ti trvajú obidva pracovné pomery doteraz, tak si žiadaj dve potvrdenia. Ak už trvá len jeden PP, tak z toho druhého-ukončeného už SP nárok na nemocenské dávky neuzná.
    Ani pokiaľ by bola v ochranej lehote?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak niektoré z nemocenských poistení trvá, uznáva SP nárok len z trvajúcich poistení. Ochrannú lehotu uznávajú v prípade, že ku dnu uplatnovania nároku nemáš žiadne NP. OL je obvykle 42 dní.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    A ked ide o prípad, že obidva pracovné pomery ukončí ku 31.12.2007 a na PN -ku ¨ju vypisu az v ochrannej lehote - tak aj tak by mala opýtat dve potvrdenia od lekára. A odnesie ich obidvom zamestnávatelom???

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    Ahojte Poraďáci!
    Mohli by ste mi poradiť aké sú povinnosti zamestnávateľa keď je zamestnanec PN 20 dní.
    Ktoré tlačivá musím poslať do SP a do ZP? Pri platení preddavkov do ZP a SP nepoužijem min.vym.základ 8100 a 7600? Ale podla toho kolko dni odpracoval? ďakujem za odpoveď.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    No pokúsim sa poradit aj ja - dúfam ze to bude dobre, ale ja to tak robím a zatial problem nebol:
    no tak do SP - zasielaš v prípade ze zamestnanec bol dlhšie PN tento výkaz: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1567&lang=sk
    - kde si najdes Potvrdenie zamest. o zamestnancovi na úcely uplatnenia nároku na nem.davky, + ide tam zaciatok PN - od lekára pod č. II - nemocenské, a IIa - nahr.príjmu si nechavas ty, a este ide do SP - ukoncenie PN - v prípade prechodu medzi mesiacmi potvrdenie od lekára ze PN este trva no a do ZP - ide oznamenie platitela - kde das kod 1O1 - a uvedies zaciatok a koniec PN - toto ide stale do ZP aj ked PN trva menej ako 10 dní.
    No dúfam, ze som uviedla vsetko a nic som nezabudla )

    Este som zabudla platíš -len z toho kolko dní odpracoval - neberies do úvahy ziadne min. mzdy - lebo pocas PN - platitelom poistného je štát.

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    ďakujem za odpoveď. už som aj ja zisťovala v sociáke aj v zdravotnej. takže dnes som odovzdala do ZP Oznámenie o zmene platiteľa a do SP tak ako si napísala. Takže potvrdzujem.

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    ahojte, tusim toto je moja sukromna tema :-)
    zase sa na vas obraciam pre radu.ked sme mali cely mesiac na pnke zamestnanca tak do mesacnych vykazov do socialky a zdravotnej poistovni ho zadavam s poctom dni 0?????alebo ho tam vobec neuvediem? dakujem za radu

    Hermina je offline (nepripojený) Hermina

    Hermina
    Maaaria Pozri príspevok
    ahojte, tusim toto je moja sukromna tema :-)
    zase sa na vas obraciam pre radu.ked sme mali cely mesiac na pnke zamestnanca tak do mesacnych vykazov do socialky a zdravotnej poistovni ho zadavam s poctom dni 0?????alebo ho tam vobec neuvediem? dakujem za radu
    Ano, uviest ho musis - je stale zamestnanec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.