Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie prevzatia pohľadávky - v Omege

Prevzali sme pohľadávku, ktorú som za najskôr zaúčtovala ako 315/325, tak som to zaúčtovala v knihe záväzkov, a v knihe pohľadávok to isté, ale ako "neúčtvať", aby som to nemala dvojmo. Neviem, či by to takto bolo správne. Tu v porade som čítala, že sa to má účtovať cez účty 546, 646, tak som to preúčtovala - v knihe pohľadávok 315/646, v knihe záväzkov 646/325, je toto správne? A čo v tom prípade, že sme si istí, že táto pohľadávka je nevymožiteľná, čiže žiadny príjem očakávať nemôžeme, ale daniť ho budeme. Poradí niekto??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    grupe Pozri príspevok
    Prevzali sme pohľadávku, ktorú som za najskôr zaúčtovala ako 315/325, tak som to zaúčtovala v knihe záväzkov, a v knihe pohľadávok to isté, ale ako "neúčtvať", aby som to nemala dvojmo. Neviem, či by to takto bolo správne. Tu v porade som čítala, že sa to má účtovať cez účty 546, 646, tak som to preúčtovala - v knihe pohľadávok 315/646, v knihe záväzkov 646/325, je toto správne? A čo v tom prípade, že sme si istí, že táto pohľadávka je nevymožiteľná, čiže žiadny príjem očakávať nemôžeme, ale daniť ho budeme. Poradí niekto??
    Ty si postupník a účtuješ takto: prevzatie pohľadávky v kúpnej /obstarávacej/ cene
    315/325 a menovitú hodnotu pohľadávky voči pôvodnému dlžníkovi vedieš na podsúvahovom účte 75...
    Na účtoch 546 a 646 účtuješ až rozdiel pri zinkasovanej pohľadávke oproti kúpnej /obstarávacej/ cene.
    Ak je kúpna cena vyššia potom rozdiely na 546/315
    a ak je kúpna cena nižšia tak 315/646
    Následne zrušíš celú pohľadávku na podsúvahovom účte. Ak ti budú uhrádzať postupne po častiach, tak znižuješ pohľadávku na podsúvahom účte postupne.

    Zaúčtovanie prevzatia pohľadávky - v Omege

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.