Zavrieť

Porady

PP na dobu urcitu

Dobry den,

prosim Vas o radu. Zamestnankyna zamestnana na dobu neucitu chce, aby som s nou ukoncila pracovný pomer podla § 48 ZP. Môzem dodatkom alebo zmenou pracovnej zmluvy, po vzajomnej dohode oboch stran zmenit pracovny pomer z doby neurcitej na dobu urcitu? Zamestnankyna mi tvrdí, ze ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    .........
    ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

    Dakujem za radu.[/quote]

    Žeby to Fico znovu zaviedol v rámci jeho sociálnej politiky ?!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    STRELEC Pozri príspevok
    Zmena obsahu prac. zmluvy je kedykoľvek možná.
    Tot by som nepovažoval za zmenu pracovnej zmluvy, pretože zmena doby neurčitej na dobu určitú nie je v súlade so ZP. Ak by to malo byť v súlade so ZP, tak ide vlastne o skončenie PP dohodou podľa § 60. Teda počas PP uzatvoreného na neurčitý čas sa dohodne, že PP sa skončí napr. o rok. Tým sa ale PP nezmení na dobu určitú, ale vie sa, kedy sa PP skončí.

    Potom by sa mohlo stať, že by sa zadávateľ o rok opýtal, či môže takýto PP predĺžiť o rok. Mojou odpoveďou by bolo, že to nie je predĺženie, ale zmena podmienok dohody o skončení PP. Lebo PP by bol stále na neurčitý čas.

    ZP rieši prípady, kedy sa PP uzatvorený na určitú dobu zmení na neurčitý čas (§ 71 ods. 2, prípadne aj § 48 ods. 1), ale nerieši, ako PP na neurčitý čas zmeniť na určitú dobu (v žiadnom paragrafe). Teoreticky by to bolo možné urobiť dodatok v PZ, ale neviem, či by také niečo akceptoval IP.

    Preto podľa mňa nepriestrelným riešením je tá dohoda o ukončení PP

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=Chobot;586814].....
    Teda počas PP ZP rieši prípady, kedy sa PP uzatvorený na určitú dobu zmení na neurčitý čas (§ 71 ods. 2, prípadne aj § 48 ods. 1), ale nerieši, ako PP na neurčitý čas zmeniť na určitú dobu (v žiadnom paragrafe). Teoreticky by to bolo možné urobiť dodatok v PZ, Ak vynecháme úvahy a vychádzame z toho, že zmluvné strany sa môžu dohodnúť na akejkoľvek úprave pracovnej zmluvy, ktorá nie je v rozpore so ZP, tak je rovnako možné uzavrieť dohodu o UPP k určitému dátumu a je rovnako možné zmeniť PZ uzatvorenú na dobu neurčitú na dobu určitú. Nie je to celkom to isté. ale neviem, či by také niečo akceptoval IP . Áno. Akceptoval. Nehovorím by akceptoval, ale konštatovanie v minulom čase.
    ..........
    [/]

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    matalenka Pozri príspevok
    Dobry den,

    ...Zamestnankyna mi tvrdí, ze ak ukoncí pomer dohodu § 60 ZP, nema narok na podporu v nezamestnanosti.

    Dakujem za radu.
    Nie je pravda, že pri skončení PP dohodou nemá nárok na podporu. Problém môže to byť v tom, že ak skončí pracovný pomer na dobu určitú, podmienkou nároku na dávku v nezamestnosti je platenie poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch 2 roky. Keď skončí na dobu neurčitú, nárok na dávku v nezamestnanosti má len v prípade, ak platila poistné v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 3 roky.

    ---------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.