Zavrieť

Porady

DDS - uplatnenie odpočítateľnej čiastky

Ahoj poraďáci. Blíži sa koniec roka a tým aj ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Potrebujem sa poradiť. Zamestnanec si uplatnil pri točnom zúčtovaní preddavkov za rok 2006 odpočítateľnú položku 12000,- Sk( 7000,- DDS a 5000,- životné poistenie). Počas roka 2007 však požiadal DDS o vyplatenie nasporenej sumy. Zmluva s DDS mu platí naďalej, vyplatili mu príspevky však len príspevky za posledný kalendárny rok vo výške 14000,- Sk ( 7000 príspevok zamestnanca a 7000 príspevok zamestnávateľa). Viem, že teraz mu nemôžem vykonať ročné zučtovanie za rok 2007, ale musí si podať DP sám a dodatočne dodaniť 7000,- Sk (príspevok zamestnanca, ktorý mu vyplatila DDS). Moja otázka však znie: môže si v DP za rok 2007 uplatniť znovu príspevok na DDS, ktorý tam prispieval počas roka 2007? Čiže dodaní si dodatočne DDS za rok 2006, ale uplatní si nezd. časť za príspevok za rok 2007? Alebo si už nesmie nikdy uplatniť odpočet DDS, keďže požiadal o výplatu nasporenej sumy? Ďakujem všetkým za čas venovaný mojej otázke. Reny
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Reny Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci. Blíži sa koniec roka a tým aj ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Potrebujem sa poradiť. Zamestnanec si uplatnil pri točnom zúčtovaní preddavkov za rok 2006 odpočítateľnú položku 12000,- Sk( 7000,- DDS a 5000,- životné poistenie). Počas roka 2007 však požiadal DDS o vyplatenie nasporenej sumy. Zmluva s DDS mu platí naďalej, vyplatili mu príspevky však len príspevky za posledný kalendárny rok vo výške 14000,- Sk ( 7000 príspevok zamestnanca a 7000 príspevok zamestnávateľa). Viem, že teraz mu nemôžem vykonať ročné zučtovanie za rok 2007, ale musí si podať DP sám a dodatočne dodaniť 7000,- Sk (príspevok zamestnanca, ktorý mu vyplatila DDS). Moja otázka však znie: môže si v DP za rok 2007 uplatniť znovu príspevok na DDS, ktorý tam prispieval počas roka 2007? Čiže dodaní si dodatočne DDS za rok 2006, ale uplatní si nezd. časť za príspevok za rok 2007? Alebo si už nesmie nikdy uplatniť odpočet DDS, keďže požiadal o výplatu nasporenej sumy? Ďakujem všetkým za čas venovaný mojej otázke. Reny
    Podľa mojich informácií, a z toho, čo sa tu už o tom popísalo, mám pocit, že tým, že si požiadal o vyplatenie nasporenej sumy, neporušil podmienky uplatnenia príspevkov na DDS ako odpočítateľnej položky.
    Mám pocit, že tu bolo písané, že pokiaľ sú to zmluvy, uzatvorené podľa starého zákona, tak si môže ponížiť daňový základ o príspevky na DDS, aj keď si ich následne vyberie. Ja som to robila rovnako.
    Skús počkať ešte na vyjadrenie niekoho skúsenejšieho v týchto veciach, ale myslím, že by to malo byť takto.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jankasm Pozri príspevok
    Podľa mojich informácií, a z toho, čo sa tu už o tom popísalo, mám pocit, že tým, že si požiadal o vyplatenie nasporenej sumy, neporušil podmienky uplatnenia príspevkov na DDS ako odpočítateľnej položky.
    Mám pocit, že tu bolo písané, že pokiaľ sú to zmluvy, uzatvorené podľa starého zákona, tak si môže ponížiť daňový základ o príspevky na DDS, aj keď si ich následne vyberie. Ja som to robila rovnako.
    Skús počkať ešte na vyjadrenie niekoho skúsenejšieho v týchto veciach, ale myslím, že by to malo byť takto.
    Áno, podľa pôvodne uzatvorených zmlúv za starých podmienok bolo možné vybrať si jednorazovú výplatu po niekoľkých rokoch bez toho, aby porušil podmienky zmluvy. Pokiaľ má zmluvu naďalej platnú, môže si aj v tomto roku odpočítať z daní 12.000 (presnejšie povedané, ponížiť si daňový základ).
    Naposledy upravil Chobot : 11.12.07 at 09:15

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je to tak. Doplním: tieto vybraté peniažky dodatočne nezdaňuje, takže mu zamestnávateľ môže urobiť RZD, ak oň požiada.

    DDS - uplatnenie odpočítateľnej čiastky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.