Zavrieť

Porady

Opravné položky k DM

Dobrý deň, rada by som vás poprosila o radu.
Prosím vás môžete mi poradiť, čo sa účtuje ako opravné položky k dlhodobému majetku. Môžete mi uviesť nejaký príklad. Vopred vám ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak na konci účtovného obdobia zistíš, že trhová cena DM v porovnaní s účtovnou cenou je výrazne nižšia. Dôvody môžu byť rôzne ako príklad (budova stojí na mieste, kde sa plánuje postaviť dialnica). V prípade PC by to mohol byť dôvod morálneho zastarania.

    Gelinka je offline (nepripojený) Gelinka

    Gelinka
    Ester plus Pozri príspevok
    Ak na konci účtovného obdobia zistíš, že trhová cena DM v porovnaní s účtovnou cenou je výrazne nižšia. Dôvody môžu byť rôzne ako príklad (budova stojí na mieste, kde sa plánuje postaviť dialnica). V prípade PC by to mohol byť dôvod morálneho zastarania.
    Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Iwett Pozri príspevok
    Prosím Vás a je povinnosť účtovať o opravných položkách????
    Ak máš dôvod ich tvoriť tak áno.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    a ten dôvod kto určí, že to je dôvod na vytvorenie opravnej položky? ked nemám budovu tam kde pôjde dialnica? pri strojoch nejakých sa tvorí kedy napríklad? díík

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    O tom či sa bude alebo nebude tvoriť OP k dlhodobému majetku, rozhodne inventarizačná komisia, ktorej úlohou je porovnávať cenu trhovú s cenou zostatkovou.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Iwett Pozri príspevok
    a keď inventarizačná komisia neexistuje? či musí?
    Ešte nemusí existovať. Stanovíš ju v zmysle príslušného zákona ako nevyhnutnú povinnosť koncoročných uzávierkových prác. Bez inventarizácie majetku nemôžeš predsa ukončiť účtovné obdobie.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    velmi pekne dakujem za vysvetlenie. Inventarizáciu majetku robím, ale len tak že kusy pasujú, a neexistuje žiadna komisia, ani sa nikto nezamýšla nad tým. Len som myslela že to vyplýva nejaká povinnost zo zákona....človek nováčik sa všeličo dozvedá o čom ani nepočul....

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Iwett Pozri príspevok
    velmi pekne dakujem za vysvetlenie. Inventarizáciu majetku robím, ale len tak že kusy pasujú, a neexistuje žiadna komisia, ani sa nikto nezamýšla nad tým. Len som myslela že to vyplýva nejaká povinnost zo zákona....človek nováčik sa všeličo dozvedá o čom ani nepočul....
    Povinnosť inventarizácie Ti vyplýva z §-6 ods.3 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve a je podmienkou preukázateľnosti účtovníctva. Mala by si mať vypracovanú internú smernicu s uvedením predmetu inventarizácie, zodpovednej osoby za jej vykonanie, zodpovednej osoby za skontrolovanie inventúrnych súpisov s účtovným stavom. Zápis o vykonaní predložíš na schválenie štatutárovi aj s návrhom na vysporiadanie prípadných inventarizačných rozdielov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.