Zavrieť

Porady

Počítač do majetku alebo do spotreby?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je pre firmu (sro) lepšie počítač za 28 tis. zaradiť do majetku a odpisovať alebo dať priamo do spotreby ako materiál? Aké sú výhody/nevýhody oboch verzií?
Ak sa to tu už preberalo, odkážte ma prosím na správne miesto
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    priamo do spotreby 501. Do majetku by sa ho možno podarilo zaradiť, keby ste presiahli tu hodnotu ale, z hľadiska moralneho zastarania je asi lepšie ho zbuchnuť do nakladov hneď.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak by sa mal odpisovat 4 roky, uz by bol davno moralne zastaraly. Aj ja davam priamo do nakladov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked si ho ako drobný zaradíš do majetku, nemusíš odpisovať 4 roky, ale napr. 2 roky, alebo 24 mesiacov, alebo 30 mesiacov. Ako si nastavíš účtovanie, tak bude.
    Príklad - extrém
    kúpiš PC v decembri za 28000 Sk a buchneš ho na 501. Tým deklaruješ, že jeho hodnota je nulová. Myslíš že to zodpovedá skutočnosti?
    Z hľadiska verného zobrazenia skutočnosti to určite nie je správne.
    Tým nechcem nikoho nabádať, aby zaraďovali a odpisovali drobný majetok..... iba upozorňujem, ako sa správne treba na tento problém pozerať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zaciatocnicka Pozri príspevok
    Ďakujem:-) a tlačiareň v podobnej hodnote? Tiež treba pozerat na morálne zastaranie?
    Môže tlačiareň bez PC fungovať? Nie. Podľa mňa preto ide o techn.celok, ktorý by sa mal zaraďovať spolu, teda OC počítača + OC tlačiarne.
    Pardon,
    zle som sa vyjadrila. Je to multifunkčné zariadenie, teda aj kopírka, fax a skener... To asi môže byť samostatné, či nie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zaciatocnicka Pozri príspevok
    Pardon,
    zle som sa vyjadrila. Je to multifunkčné zariadenie, teda aj kopírka, fax a skener... To asi môže byť samostatné, či nie?
    To áno, ak je schopné fungovať bez pripojenia k PC.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    smith Pozri príspevok
    Môže tlačiareň bez PC fungovať? Nie. Podľa mňa preto ide o techn.celok, ktorý by sa mal zaraďovať spolu, teda OC počítača + OC tlačiarne.
    Tu však môže byť aj iný pohľad: tlačiareň síce bez PC nefunguje, ale obslúži aj viacero PC, takže.... ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    liba2 Pozri príspevok
    Tu však môže byť aj iný pohľad: tlačiareň síce bez PC nefunguje, ale obslúži aj viacero PC, takže.... ?
    Samozrejme, že treba prihliadať na konkrétne špecifiká v danej spoločnosti. Ak ide o malú spoločnosť s jedným PC, tak tlačiareň bude asi priradená iba tomu počítaču.

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    Ja pridám ešte ďalší pohľad na skutočnosť, uplatňujúci sa asi v menších firmách a zohľadňujúci viac daňové hľadisko... síce úplne súhlasím s Kejkou že účtovníctvo by malo zobrazovať realitu ale niekedy sa preferuje aj daňové hľadisko, teda napr. ak hrozí vysoký ZD a z toho aj DzP PO tak určite by som majetok do 30tis. účtovala priamo do spotreby, čím sa ZD zníži viac ako len o ročnú výšku odpisu...a keďže to povoľuje účtovnícka legislatíva tak nie je čo riešiť...závisí od firmy
    ...myslím že účtovníctvo nikdy nebude zobrazovať verný obraz na 100% kým budú daňové zákony odlišné...a nebudú zasahovať do účtovníckých princípov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.