Zavrieť

Porady

Pozemok vs. budova

Dobrý deň.
Riešim takýto problém.
Obývam obytný dom s ďalšími 8 spoluvlastníkmi. Prednedávnom som sa dozvedel, že jeden spoluvlastník bytu odkúpil pozemok v roku 2005 pod celým obytným domom. V liste vlastníctva má uvedené vecné bremeno vzťahujúce sa k vlastníkom bytov v bytovom dome.
Je mi divné, že žiade informácie o kúpe daného pozemku, ktorý bol dlhé roky nevysporiadaným vzhľadom na zaniknutého vlastníka (spoločnosť), pričom následne táto kúpna zmluva bola uzavretá bez vedomia ostatných spoluvlastníkov v bytovom dome.
Napadá ma otázka, či môže tento vlastník pozemku aj napriek vecnému bremenu požadovať od ostatných vlastníkov bytov v bytovom dome nájomné za užívanie pozemku, resp. či môže narábať s pozemkom svojvoľne bez vedomia ostatných.
Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa môže, je vlastník....
    citujem
    Občiansky zákonník
    Vecné bremená

    § 151n

    (1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.

    (2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

    (3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

    § 151o

    (1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

    (2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

    matthiew je offline (nepripojený) matthiew

    matthiew
    za odpoveď ďakujem.

    Udivuje ma skutočnosť, že celý predaj pozemku sa realizoval v utajení pred ostatnými, teda mnou a ďalšími vlastníkmi. Je možné z tohoto dôvodu predať/kúpiť celý pozemok pod domom, kde bývam? Je to podľa mňa nonsens, ak sa pri predaji neprihliada na záujmy vlastníkov domu, ktorý na danom pozemku stojí. Je možné takúto kúpnu zmluvu napadnúť po dvoch rokoch? Premlčanie je obvykle 3 roky od uzatvorenia právneho aktu.

    Náklady na rekultiváciu, obnovenie, opravy atď. pozemku sú podľa Vás aké? Asi minimálne, maximálne tak úprava nádvoria...Aj to predpokladám, po schválení návrhu všetkými užívateľmi.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím a tiež si myslím, že by sa to dalo napadnúť - treba sa však poradiť s právnikom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.