Zavrieť

Porady

Športovec

Robím daň. priznanie pre športovca, ktorý nepodniká na základe živnostenského oprávnenia. Poistky si platí sám a dostáva nezdanený príjem. Môžem mu dať paušál 25% alebo mu len zohľadním výdavky (šport. obuv, lopta, oblečenie)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    poruba je offline (nepripojený) poruba

    poruba
    Katka, a ako vlastne podniká? Je dobrovoľne nezamestnaný, alebo ho zastrešuje nejaký športový klub, ktorý ho platí? Lebo ak nie je živnostník, nemôžeš mu, podľa mňa, uplatniť paušál 25% ale ani výdavky (okrem odvodov do soc. poisťovne, zdravot. poisťovne ) - presne tak, ako keby išlo o daň z príjmu zo závislej činnosti.Ale to si len myslím, pretože naozaj neviem, ako to vlastne s tým jeho podnikaním je.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Mám pocit, že je to §6, ods. 2, písm. b a teda má nárok na paušál.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Aj ja si tak myslím, preto sa pýtam na zmluvu. Katka povieš nám, akú má zmluvu, resp. na základe čoho dostáva peniaze? A čo sa týka toho že je dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody, nemyslela si to tak, že je dobrovoľne poistený, nakoľko mu doteraz nevznikla povinnosť si platiť odvody?

    Katka J. je offline (nepripojený) Katka J.

    Katka J.
    Ide o Zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti, v ktorej má uvedené, že dostáva mesačne príjem a že poistné si platí sám.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Je to profesionálny športovec?

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Nemusí byť profesionálny športovec. Má zmluvu, má nárok na paušal. S tým dobrovolne nezamstatným nie je niečo v poriadku, pravepodobne je to tak ako písala Luba2.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Príjmy profesionálneho športovca sú príjmami z inej samostatne zárobkovej činnosti , ktorá nie je živnosťou ani podnikaním podľa osobitných predpisov . Zaraďujú sa medzi činnosti §6 odst.2 písm b./ako tu už bolo spomenuté/ . Na základe potvrdenia príjmu za rok 2004 z futbalového klubu dáš do príjmu sumu , ktorá v priebehu roka mu bola vyplatená a do výdavkov účtuješ napr. výdavky na jeho osobného manažéra , športové potreby , odvody do fondov atď . Do DP jeho príjmy a výdaje uvádzaš oddiel VI. riadok 6,8,10 . Výdavky vo výške 25% by pre takéhoto športovca neboli výhodné .

    Katka J. je offline (nepripojený) Katka J.

    Katka J.
    Ďakujem, že ste reagovali na môj problém (športovec). Preverila som si to aj na daňovom úrade. Ide to do § 6 ods. 2. Výdavky buď paušál+poistné alebo bločky, čo je pre živnostníka výhodnejšie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.