Zavrieť

Porady

Zaradenie majetku s nižšou obstarávacou hodnotou

Dobrý deň želám všetkým poraďákom.

Mám nasledovný problém. Potrebujem sa vysporiadať so zaradením majetku z 042, ktorý však nemá jednotkovú cenu vyššiu ako 30 tisíc. čiže podľa zákona o dani z príjmov nespĺňa podmienky za zaradenie do majetku. Z toho mi vychádza, že by som ho mala mať ako náklady. V minulosti sme presne takýto druh majetku zaraďovali ako dlhodobý - nakoľko spĺňal podmienky. Teraz mám v stave majetku okolo 500 takýchto položiek - ktoré sa odpisujú, inventarizujú a podobne. Nechcela by som mať nesúlad - že jeden bude odpisovaný a druhý nie. Dá sa zaradiť do majetku aj pri nižšej hodnote, ak sa tak rozhodne účtovná jednotka a ako sa potom pristupuje k odpisu. Odpisuje sa jednorazovo alebo klasicky.

ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    ak je doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok a účtovná jednotka sa rozhodne, že bude odpisovať takýto majetok, ktorý nespĺňa hranicu vstupnej ceny, môže tak spraviť, vtedy postupuje podľa zákona o účtovníctve, t.j., daňový odpis sa rovná účtovnému. podmienka je, že sa musí odpisovať viac ako 1 rok, t.j. minimálne 13 mesiacov.

    Zaradenie majetku s nižšou obstarávacou hodnotou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.