Zavrieť

Porady

nákup/predaj leteniek-účtovanie N a V

Ahojte. Márne sa snažím dopátrať, ako účtovať nákup a predaj leteniek v spoločnosti, ktorá predáva letenky cez internet.

V listárni SEPI mi poradili, aby som účtovala na účet 518 nákup a 602 predaj. Keďže mi zabudli odpovedať na otázku, či mám v tom prípade časovo rozlišovať, tak mi napísali, že potom by bolo lepšie účtovať 504/604, ale že mám dať oficiálny dotaz na ministerstvo financií.... Takže mi veľmi neporadili.

Osobne sa prikláňam k tomu, že ide o tovar ako každý iný a mala by som používať účty 504 a 604. Ani dodávateľ leteniek nikde neuvádza, na ktorý rok sa letenka vzťahuje a pustiť sa do rozpočítavania každej druhej faktúry...by bola účtovnícka sebevražda.

Máte niekto v tejto oblasti skúsenosti?

Ďakujem vopred za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k zadaniu
    časové rozlíšenie sa týka vlastných výkonov. Teda ak nakúpiš a predáš letenku - to sú pre teba súvisiace N a V. Či klient poletí o rok, to je iné - s tým má náklady letecká spoločnosť. Takže treba vyfakturovať to, čo nakúpiš, to je celé.
    k druhej otázke
    letenka pre zamestnanca.......512
    jej vyfakturovanie ako služba............602
    /dodanie služby v dohodnutom ocenení, asi by tam nemala byť iba tá letenka/

    letenka pre kolegu .......315
    vyfakturovanie............-315
    /prikláňam sa k tomu, že letenka je na meno, ktoré nemá nič spoločné s firmou, ktorá ju kúpila/
    účty 518 a 602 by som použila len v prípade ak sa zaoberáte nákupom a predajom leteniek.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, chcem sa spýtať, konateľ a zároveň zamestnanec, kúpil 2letenky cez internet. Jednu chce prefakturovať kolegovi z inej firmy a druhú vyfakturuje spoločnosti, pre ktorú vykonával prácu v zahraničí. Ako to zaúčtovať v PU? Nákup letenky pre konateľa dať ako preddavok na prac.cestu 335 a pre kolegu ako 518 alebo 315? Čo sa týka prefakturácie pre kolegu tak do výnosov 602 alebo zníženie 315? A prefakturácia spoločnosti, ako zníženie 512?

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte k tomu vyfaktúrovaniu služieb spoločnosti - na faktúre je uvedená jedná položka: práce podľa súpisu a druhá: cestovné náhrady súvisiace s prac.cestou(nákup letenky + preprava). Zaúčtovať to všetko na služby alebo ako služby + zníženie 512

    nákup/predaj leteniek-účtovanie N a V

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.