Zavrieť

Porady

Dohoda o prac. činnosti

Manžel je živnostník. Ja mu vediem účtovníctvo. Môže so mnou uzavrieť Dohodu o prac. činnosti, kde bude ako druh práce uvedené vedenie účtovníctva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    felama je offline (nepripojený) felama

    felama
    abel Pozri príspevok
    Môže.
    Nemusíš mať nič uzatvorené, zákon o nelegálnej práci odstránil nezmysel, aby manžel musel zamestnávať manželku, podmienkou je len, že musíš mať platené dôchodkové sociálne poistenie.

    foaswc je offline (nepripojený) foaswc

    foaswc
    Ja som zamestnaná, takže odvody platím. Mala by som sa prihlásiť na sociálke a platiť úrazové a garančné poistenie? Taktiež by sme mali platiť aj zrážkovú daň?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Neviem, z akého dôvodu to ale chceš robiť. Ty mu to môžeš robiť aj bezodplatne, bez akejkoľvek zmluvy. Za účtovníctvo si aj tak zodpovedá on.
    Ak ale manžel potrebuje zvýšiť náklady, tak potom on sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do SP, prihlásiť teba ako zamestnanca na dohodu o PČ, a platiť za teba úrazové a garančné poistenie a tiež sa registrovať na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Ak budeš mať príjem do výšky 5000.- mesačne, tak to bude zrážková daň, ak nad 5000.- tak preddavková.

    foaswc je offline (nepripojený) foaswc

    foaswc
    Presne tak som to myslela. Potrebuje zvýšiť náklady, takže mi bude dávať za vedenie účtovníctva "akože" výplatu.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    foaswc Pozri príspevok
    Presne tak som to myslela. Potrebuje zvýšiť náklady, takže mi bude dávať za vedenie účtovníctva "akože" výplatu.

    Ak dobre rátam, napr. pri HM 5.000,- si zníži základ dane za mesiac o 5.053,- Sk, čím ušetrí na dani z príjmu 960,- Sk. Ale zároveň mu odíde z vrecka mesačne 1.003,- (daň a odvody z dohody) .


    Opravte ma, ak sa mýlim.

    Význam to bude asi mať iba kvôli budúcim odvodom.
    Naposledy upravil Paula : 20.12.07 at 10:15

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    Súhlasím, výhodnejšie je zamestnať dôchodcu alebo študenta.
    Trochu mimo témy, vie mi niekto prilepiť Zmluvu o sprostredkovaní práce, súrne potrebujem. Vďaka.

    Dohoda o prac. činnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.