Zavrieť

Porady

dodatok alebo zmena pracovnej zmluvy?

Dobrý večer,
môžete mi prosím poradiť, aký je rozdiel -kedy treba so zmestnancom uzatvoriť "dohodu o zmene pracovnej zmluvy" alebo "dodatok ku pracovnej zmluve"?
Firma zamestnancovi mení: dlžku pracovneho času + hrubu mzdu.
Neviem,ako je to spravnejšie,či formou dohody o zmene PZ alebo Dodatkom ku zmluve..
ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Práve som "narazila" na tento problém. Nemyslím si, že "dodatok" a "zmena" je to isté. Zmena je proste zmena, ale dodatok niečo dopĺňa do PZ nemení ale rozširuje. V mojom prípade budem v zmysle nového ZP dopĺňať stručnú charakteristiku vykonávanej práce - ZP to výslovne ustanovuje a staršie PZ to neobsahujú. (Už som sa o tom na stránkach porady zmienila a bolo mi doporučené vypracovať dodatky s týmto ustanovením). Dodatok teda niečo dopĺňa, ale nemení.
    Ak sa mýlim, poraďte ako to urobiť, pretože ZP skutočne nikde nevymedzuje pojem dodatok. Pozná len dohodu o zmene pracovnej zmluvy v určitých bodoch.
    Chcem tento problém vyriešiť tak, že pripravím dodatok PZ vo forme náplne práce, kde presne budem špecifikovať pracovné zaradenie podľa katalógu s popisom pracovnej činnosti. Takže dodatkom bude pracovná náplň zamestnanca s uvedenými náležitosťami. Nemusí mať nadpis náplň práce, môže to byť aj charakteristika pracovnej činnosti. Dodatok podpíše každý zamestnanec a nadriadený vedúci zamestnanec. Je to správne a má to logiku?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Podľa mňa je to jedno a to isté, ale každý si to nazval po svojom.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    môžete mi prosím poradiť, aký je rozdiel -kedy treba so zmestnancom uzatvoriť "dohodu o zmene pracovnej zmluvy" alebo "dodatok ku pracovnej zmluve"?
    Firma zamestnancovi mení: dlžku pracovneho času + hrubu mzdu.
    Neviem,ako je to spravnejšie,či formou dohody o zmene PZ alebo Dodatkom ku zmluve..
    ďakujem pekne
    Presne to som menila (po kontrole zo ŽÚ zodpovednému pracovníkovi zo 1/4 na 1/2 úväzok)
    Riešila som to dodatkom k pracovnej zmluve a neboli pripomienky. Myslím, že ZP nepomenúva presne dokument, ktorým zmenu pracovnej zmluvy, resp. pracovných podmienok potvrdzujeme. Prikazuje len písomnú formu.
    § 54 (Zákonník práce)
    Dohoda o zmene pracovných podmienok

    Na začiatok

    Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

    dodatok alebo zmena pracovnej zmluvy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.