Zavrieť

Porady

pokuta-nedaňový náklad

Dobrý večer,
chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    cece Pozri príspevok
    Tiež sme zaplatili pokutu DÚ a účtovala som to 545. V Omege som si vytvorila 545/900 nedaňovú kde je aj možnosť na záložke si vybrať smerovanie tejto pokuty do správneho riadku Daňového priznania. Môže to ísť do II.časť - riadok 180? Ďakujem
    Pripočítateľné položky si musíš zaradiť do časti III. a odtiaľ ti to omega prenesie do časti II. už sama.
    Ja dávam pokuty na r.14 časti III.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
    Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
    evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
    tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

    ďakujem
    Akoby áno. Je to účtovný náklad, ktorý v rámci transformácie účtovného hospodárskeho výsledku treba pripočítať k základu dane. Zvyšuje zdaniteľný zisk.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
    Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
    evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
    tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

    ďakujem
    daň nezaplatíš z tej pokuty, ale keďže sa to účtuje na nákladový účet, musíš to v DP "vyňať" z nákladov a tým sa ti zvýši základ dane.
    A účtovala by som to na 545.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?
    ďakujem
    este ina formulacia: z hladiska zakladu dane je to tak, ako keby vobec pokuta neexistovala, lebo: na jednej strane si to davas do nakladov, na druhej strane to das ako pripocitatelnu polozku ... cize to mas aj + aj -

    lebo: je to neuznatelny vydavok ... je to akoby uhradene z cisteho zisku ... volakedy sa to ani v nakladoch neuctovalo, ale rovno to islo zo zdrojov, vobec to neprebehlo cez vysledovku (dnesny ucet ziskov a strat) a tak to bolo "lepsie vidiet"

    cece je offline (nepripojený) cece

    cece
    Tiež sme zaplatili pokutu DÚ a účtovala som to 545. V Omege som si vytvorila 545/900 nedaňovú kde je aj možnosť na záložke si vybrať smerovanie tejto pokuty do správneho riadku Daňového priznania. Môže to ísť do II.časť - riadok 180? Ďakujem

    cece je offline (nepripojený) cece

    cece
    A r.14 časti III. si si zadala cez účtovný rozvrh na danom účte, alebo to robíš už priamo v daňovom priznaní? Nemám na tomto PC Omegu tak si to nemôžem skontrolovať? Ďakujem

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    cece Pozri príspevok
    A r.14 časti III. si si zadala cez účtovný rozvrh na danom účte, alebo to robíš už priamo v daňovom priznaní? Nemám na tomto PC Omegu tak si to nemôžem skontrolovať? Ďakujem
    cez účt. rozvrh, tam kde sa nastavujú riadky do výkazov a DP. Ja predpokladám, že to tam máš tak nastavené. chcela som ťa len upozorniť, ako pracuje omega.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Prosím Vás aj pokuta za oneskorenú úhradu DF je nedaňovým výdavkom? Je to síce iba 50,- Sk ale chcem sa uistiť. Mám to na riadku 180 - II časť DP PO a riadok č.14 III časť - A.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    MartinkoK Pozri príspevok
    Prosím Vás aj pokuta za oneskorenú úhradu DF je nedaňovým výdavkom? Je to síce iba 50,- Sk ale chcem sa uistiť. Mám to na riadku 180 - II časť DP PO a riadok č.14 III časť - A.
    Je to daňový výdavok.

    Nedaňovým výdavkom sú pokuty platené daňovému úradu, soc. a zdr.poisť.

    pokuta-nedaňový náklad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.