Zavrieť

Porady

oprava stroja

Poraďáci mám na tento prípad správny názor?
V r.2006 bol zakúpený stroj - fréza v hodnote 50,000 Sk. Bol zaradený ako HIM a odpisovaný. V r.2007 na základe zmluvy o dielo bola prevedená generálna oprava tohto stroja v hodnote Sk 340.000 Sk. Nie je to technické zhotnotenie a cena za opravu ide celá do nákladov ? Stačí len smluva o dielo, kde je rozpísaná oprava ako vymena prípadne odborna oprava opotrebovaných alebo poškodených súčasti,premeranie a povrchová oprava. Jedná sa o značné veľkú sumu a chcem mať istotu.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Mala oprava vplyv na zmenu technických parametrov? Ak opravu prevádzala org. alebo živnostík ktorý ma na to oprávnenie, stačí aj faktúra.

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    O technických parametroch sa v zmluve nič nehovorí, len o oprave opotrebovaných a poškodených súčastí

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    ak to nie je TZ podľa § 29 zákona o dani z príjmov, môže ísť oprava do výdavkov a stačí ak je faktúra, zmluva o dielo je len +
    ale pozor na ods.4

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    uctoeva Pozri príspevok
    Poraďáci mám na tento prípad správny názor?
    V r.2006 bol zakúpený stroj - fréza v hodnote 50,000 Sk. Bol zaradený ako HIM a odpisovaný. V r.2007 na základe zmluvy o dielo bola prevedená generálna oprava tohto stroja v hodnote Sk 340.000 Sk. Nie je to technické zhotnotenie a cena za opravu ide celá do nákladov ? Stačí len smluva o dielo, kde je rozpísaná oprava ako vymena prípadne odborna oprava opotrebovaných alebo poškodených súčasti,premeranie a povrchová oprava. Jedná sa o značné veľkú sumu a chcem mať istotu.
    Ďakujem.
    Zakúpený stroj v roku 2006 za 50.000.- Sk v žiadnom prípade nemôže po roku užívania , teda v roku 2007 absolvovať opravu za 340.000.- Sk. Sama uznáš, že je ešte pravdepodobne v záruke, a teda za opravu je zodpovedný dodávateľ, alebo je to to, čo napísať nemôžem, lebo nemám dôkazy.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    To bol zakúpený asi použitý stroj. Vychádzam z rozsahu opráv a nutnosti povrchových opráv.

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    Ja sa ospravedlňujem ten stroj bol zakúpený v mes.9/2007 za sumu 57.000 Sk ,zaradili ho do používania 10/07 a v 11/2007 spravili na ňom generálku už ako som spomínala v mojom príspevku.Jedná sa výlučne o opravu a nie technické zhodnotenie. Dať odpisy zo sumy 57.000Sk a ostatné zaúčtovať ako opravu?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    uctoeva Pozri príspevok
    Ja sa ospravedlňujem ten stroj bol zakúpený v mes.9/2007 za sumu 57.000 Sk ,zaradili ho do používania 10/07 a v 11/2007 spravili na ňom generálku už ako som spomínala v mojom príspevku.Jedná sa výlučne o opravu a nie technické zhodnotenie. Dať odpisy zo sumy 57.000Sk a ostatné zaúčtovať ako opravu?
    Je to nákup starého stroja? Nebola dojednaná žiadna záruka? Zvýraznil som vetu v otázke. Podľa nej si si odpovedala v poslednej vete. Ale môžeš sa rozhodnúť a odpisovať to z celkovej sumy to je aj z "opravou". Osobne by som postupoval takto, pretože sa mohli zmeniť kvalitatívne parametre.

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    Ano je to nákup starého stroja a nebola dojednaná žiadna záruka.
    A mám tu zas nákup brúsok v hodnote 45000 . Nákup bol uskutočnený 28.12.07 .Majitel ho chce ešte tento rok zaradiť do používania, aby mohol previesť odpis hoci neviem kedy na ňom pracoval a súčstne v r.2008 znova na ňom previesť generálku.Mne sa to nevidí, no čo s ním?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak stroj nebol využívaný na dosiahnutie príjmov, nemôže byť urobený odpis.
    Písal som to aj tu : http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
    Ak sa jedná výhradne o opravy, nemám výhradu (§29)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.