Zavrieť

Porady

Zmluva o pôžičke

Ahojte. Našla som tu veľa podobných tém, ale prosím o pomoc, či som môj problém dobre pochopila.
PÚ, mám zmluvu o pôžičke, je na 18 mesiacov, spoločník požičal konateľovi peniaze. Na zmluve je úrok, je splatný k 15. dňu v mesiaci, každý mesiac sa pošle z účtu firmy úrok na účet spoločníka.
Do pokladne vložil spoločník 1.000.000,- Sk, zaúčtovala som to takto: 211/479 (viac ako jeden rok, tak by to mala byť dlhodobá).
Moja otázka je čo s úrokom? V postupoch účtovania som našla: Úrok vzťahujúci sa na bežné účtovné obdobie: 562/479 a Úhrada záväzku vrátane úroku: 479/221. Som z toho poriadne popletená. Prosím o pomoc, ak by mi niekto vedel pomôcť. Zaujíma ma či mám niečo účtovať aj do ID ako predpis. Robím to prvý krát, vopred ďakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
SMartina Pozri príspevok
Ahojte. Našla som tu veľa podobných tém, ale prosím o pomoc, či som môj problém dobre pochopila.
PÚ, mám zmluvu o pôžičke, je na 18 mesiacov, spoločník požičal konateľovi peniaze. Na zmluve je úrok, je splatný k 15. dňu v mesiaci, každý mesiac sa pošle z účtu firmy úrok na účet spoločníka.
Do pokladne vložil spoločník 1.000.000,- Sk, zaúčtovala som to takto: 211/479 (viac ako jeden rok, tak by to mala byť dlhodobá).
Moja otázka je čo s úrokom? V postupoch účtovania som našla: Úrok vzťahujúci sa na bežné účtovné obdobie: 562/479 a Úhrada záväzku vrátane úroku: 479/221. Som z toho poriadne popletená. Prosím o pomoc, ak by mi niekto vedel pomôcť. Zaujíma ma či mám niečo účtovať aj do ID ako predpis. Robím to prvý krát, vopred ďakujem.
562/479 je interný doklad - predpis úroku. A 479/221 úhrada úroku.

P.S. Mňa skor zaskočila formulácia, že spoločník požičal peniaze konateľovi. Ja to chápem tak, že fyzickej osobe - konateľovi a nie spoločnosti. Potom to nemá čo hľadať v účtovníctve.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Dík. Asi som to zle napísala. Na zmluve je: Dĺžnik: meno firmy zastúpena: meno konateľa.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Ja by som účtovala úrok 562/221, aj v prípade dlhod.bank.úverov neúčtuješ úroky voči 4xx, ale buď voči banke alebo voči čas.rozlíšeniu.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prosím vás nemá niekto zmluvu o pôžičke? S.r.o. požičala spoločníkovi.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Prikladám
2 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Vrelé dík Smith, ešte že si tu a super rýchly.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ja mám tú pôžička vzor podpísanú s vlastnou spoločnosťou.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pekný deň prajem, chcem sa spýtať kam by ste zaúčtovali 100.000,- Sk ako Zmluvu o pôžičke uzavretú podľa § 657 a násl.Obč.zákonníka medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B. Spoločnosť B pracuje pre spoloč.A, ale na projekte, ktorý bude zastrešovať spoloč.C a tá z grantu vyplatí 100.000,-Sk spoloč.A.
Pôvodne som to chcela dať 355/221 , ale asi by to malo isť na 314/221.
Prosím poradte mi.M*
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mikumi Pozri príspevok
Pekný deň prajem, chcem sa spýtať kam by ste zaúčtovali 100.000,- Sk ako Zmluvu o pôžičke uzavretú podľa § 657 a násl.Obč.zákonníka medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B. Spoločnosť B pracuje pre spoloč.A, ale na projekte, ktorý bude zastrešovať spoloč.C a tá z grantu vyplatí 100.000,-Sk spoloč.A.
Pôvodne som to chcela dať 355/221 , ale asi by to malo isť na 314/221.
Prosím poradte mi.M*

Je to trošku popletené.

1. Obchodné spoločnosti nemôžu uzatvárať zmluvu o pôžičke podla Občianského zákonníka, ale Obchodného zákonníka.
2. Ani účet 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom, ani 314 - Poskytnuté preddavky nie je správne.

Na správne účtovanie by sme potrebovali vedieť či ide o krátkodobú alebo dlhodobú pôžičku.

Pri dlhodobej pôžičke by sa mal požiť účet 479 - Ostatné dlhodobé záväzky.
A pri krátkodobých 379 - Iné záväzky.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem za rýchlu odpoveď - máš pravdu chyba-nie občianského ale mala byť podľa obchod.zákonníka. Musím pana majiteľa na to upozorniť.
Zmluva bola podpísaná 17.12.2007 a dlžník sa zaviazal ju zaplatiť najneskôr do 31.1.2008.
Ale jeden mieni a druhý mení-nezaplatil a na základe toho pán majiteľ hladal spôsob, ako sa dostať k svojim peniazom a vymysleli spôsob cez spoloč.C, ktorá to uhradí za pôvodného dlžníka.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Nemáte niekto poruke vzor zmluvy o požičke podľa obchodného zákonníka, prosím. V obchodnom zákonníku nie je taká zmluva definovaná, ale čím sa riadiť ak požičiava peniaze sro inej sro?
Ešte sa neviem dopártať k informácii, či pri takejto pôžičke musí dohodnutý úrok. Nemáte s týmto skúsenosť?
Naposledy upravil Zuziana : 27.11.08 at 13:57
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Zuzka mám niečo, možno by ti pomohlo, ale neviem to poslať.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Uz ked tu je tato tema, tak ju vyuzijem.

Kamarat mi chce pozicat svoje auto (on teraz pouziva sluzobne). Mozem si pocas toho zapozicania uplatnovat naklady spojene s jeho prevadzkou? Mam s nim uzavriet Zmluvu o bezodplatnom zapozicani?

Vdaka a pekny vecer.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Ja som sro, mám zmluvu o výpožičke, že bezplatne a všetky vymenované náklady v zmluve na prevádzku dávam do účtovníctva. Prenájom mám od fyzickej osoby.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

IvetaH Pozri príspevok
Ja som sro, mám zmluvu o výpožičke, že bezplatne a všetky vymenované náklady v zmluve na prevádzku dávam do účtovníctva. Prenájom mám od fyzickej osoby.
Ivetka, a bola by si ochotna mi ju dat na nahliadnutie, aby som tu zmluvu dobre napisal? Zamozrejme bez osobnych a firemnych udajov...

Dakjuem.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Ja len podotknem, že pri požičanom, alebo prenajatom aute nie je možnosť uplatniť paušálnu náhradu 5,50 Sk za km. /zák. o dani z príj. § 19 ods. 2 písm. e/.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Janurka Pozri príspevok
Ja len podotknem, že pri požičanom, alebo prenajatom aute nie je možnosť uplatniť paušálnu náhradu 5,50 Sk za km. /zák. o dani z príj. § 19 ods. 2 písm. e/.
Ale aspon bezne naklady, ako PHM, servis, nahradne diely - co ja viem, ziarovky, lekarnicka, olej, prezutie pneumatik a tieto prkotiny.... Proste vsetko ostatne, co patri do auta, alebo s nim preukazatelne suvisi, to si JA mozem dat do nakladov, aj ked nie som majitelom auta... (radsej sa aj 10x opytam... )

Prosiiim, vzor tej zmluvy. Vdaka.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
imino Pozri príspevok
Ale aspon bezne naklady, ako PHM, servis, nahradne diely - co ja viem, ziarovky, lekarnicka, olej, prezutie pneumatik a tieto prkotiny.... Proste vsetko ostatne, co patri do auta, alebo s nim preukazatelne suvisi, to si JA mozem dat do nakladov, aj ked nie som majitelom auta... (radsej sa aj 10x opytam... )

Prosiiim, vzor tej zmluvy. Vdaka.
Imino, tie zmluvy sú prilepené v dokumentoch, ak by ti nepomohla žiadna z týchto, čo tu prilepím tak sa skús sám popozerať v rôznom
Naposledy upravil cactus : 04.12.08 at 07:20
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

cactus Pozri príspevok
Imino, tie zmluvy sú prilepené v dokumentoch, ak by ti nepomohla žiadna z týchto, čo tu prilepím tak sa skús sám popozerať v rôznom
Gabika, ta o prenajme dopravneho prostriedku vyzera na moju potrebu idealne.

Vdakaaaaaa!!
Naposledy upravil imino : 03.12.08 at 22:35
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

môžem si ešte raz overiť účtovanie v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov spoločnosti:

1.krátkodobá finančná výpomoc spoločníka spoločnosti účet 365 (splatnosť do 1 roka)
2. dlhodobá finančná výpomoc spoločníka spoločnosti účet 479 ?? (splatnosť nad 1 rok)

ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať