Zavrieť

Porady

zmluva

Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bubi200 Pozri príspevok
    Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.
    A budeš to robíť v ich priestoroch, na ich pc, stole.... v pevne stanovenom pracovnom čase? Ak áno, tak to je závislá práca ako vyšitá.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Bolo by vhodné spísať zmluvu, ale ani nemusí byť. Potom fakturovať " na základe dohody". Proetože dohoda môže byť aj ústna. Pozor na závislú činnosť.....

    Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

    Bubi200
    no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Bubi200 Pozri príspevok
    no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?
    Práve si sa tomu vyhol / tej závislej práci/, keď je to v podstate na tebe.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zákonník práce
    § 1

    (1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Bubi200 Pozri príspevok
    no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?
    Tu máš definíciu závislej práce...

    Pôsobnosť Zákonníka práce
    § 1


    (1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


    (4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

    (5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

    (6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bubi200 Pozri príspevok
    no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?
    To mám chápať tak, že máš stanovené, že napr. do práce sa musíš dostaviť od 7.30 do 9.00, a potom odsedieť si tých 8 hodín denne?

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Bubi200 Pozri príspevok
    Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.
    Určite by som to riešil nejakou zmluvou v zmysle Obchodného zákonníka...ošetríš si tak aj platby, prípadné zodpovednosti, záruky, práva a samozrejme aj povinnosti oboch zmluvných strán...

    EKOPO...bol si rýchlejší

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zhrnutie:
    1., urob zmluvu
    2., čas príchodu do práce si určuješ sám
    3., nemáš určenú pracovnú dobu
    4., nejedná sa o vzťah nadriadenosti zo strany objednávateľa

    Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

    Bubi200
    Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.
    Naposledy upravil Bubi200 : 06.01.08 at 10:02

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Všeobecná zmluva spísaná v zmysle OZ. Nadpis môže byť napr. "Zmluva o výkone administratívnych prác". V zmluve môžu byť tieto práce a daľšie vzájomné vzťahy bližšie špecifikované.


    p.s. idem obedovať

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Bubi200 Pozri príspevok
    Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.
    Odporúčam nepoužívať slovo "plat" - nie si zamestnaný. Ide o cenu za poskytnutú službu.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Bubi200 Pozri príspevok
    Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.
    Mno chlapče

    kamarát-nekamarát, zmluvu napríklad v zmysle §51 Obchodného zákonníka by som jednoznačne uzavrel...
    ďalší dôvod môže byť aj ten, žeVás prepadne kontrola z IP, ktorá žiada od osoby prítomnej na pracovisku doklad osobnej totožnosti a PZ...
    Keďže nemáš PZ, nastáva problém...v prípade "ústnej" zmluvy...

    Ďalej je tam v prípade priestorov, v ktorých sa pohybujú zákazníci, odlíšiť menovkou, alebo oblečením personál firmy od spotrebiteľov...=ďalší problém pri kontrole, hm ?

    Atď...atď...atď... je toho veľa a myslím, že si to predstavuješ strašne ľahko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.