Zavrieť

Porady

Prepočet účtu v zahraničnej mene k 31.12.

Tento rok mám prvý krát učtovanie na účte vedenom v EUR. Všetky pohyby v priebehu roka som účtovala kurzom NBS platný v deň zaučtovania. Teraz pozerám na zostatok na učete k 31.12.2007. Aj ten si musím prepočitať kurzom NBS k 31.12.2007? Niak som zneistila, pretože mi vychádza dosť veľky kurzový zisk. Tento zisk budem účtovať do ostatných príjmov ovplyv.základ dane? Vediem JÚ.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Z postupov účtovania JÚ:


    (4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Prosím Vás ja mám takú úplne laicku a smiesnu otázku, ale prvy krat potrebujem prepocitat fakturu z cudzej men, cize ak je ta faktura na 1425 zlotych a kurz v dany den bol 9,128, tak proste len prenasobim 1425 x 9,128? Strasne sa ospravedlnujem, lebo fakt je to asi trapna otazka ale ja mam strach aby som nevyrobila nejaky problem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    fabianko Pozri príspevok
    ako sa robí samozdanenie čo treba urobiť kde co napisat/tlačivo dph/
    Zahraničnú faktúru prepočítaš kurzom NBS zo dňa zaevidovania (prijatia). Z výslednej sumy si vypočítaš DPH aj na vstupe, aj na výstupe. Teda administratívne odvedieš a zároveň aj nárokuješ vypočítanú DPH. Konečný efekt je nula.

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    Ako je to teraz s kurzovými rozdielmi? Na základe podania oznámenia na daňový úrad o vyňatí kurzových rozdielov z nákladov a výnosov sa tieto aj naďalej vynímajú a stávajú sa tak odpočítateľnými a pripočítateľnými položkami? Ktoré kurzové rozdiely sú daňové a ktoré nedaňové?

    Ďakujem pekne za odpoveď

    Prepočet účtu v zahraničnej mene k 31.12.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.