Zavrieť

Porady

Neviem zaúčtovať majetok

Pekný deň
Podvojen účtovníctvo vediem prvý rok. A mám malý problém so zaúčtovaním resp. s odpismi dlhodobého majetku.
Na kurze podvojného účtovníctva nám dávali nasledobný príklad.

Nákup počítača 052/221
Obstaranie PC 042/321
Zaúčtovanie preddavku 321/052
Zaradenie majetku do použivania 022/042
Doplatenie PC 321/221

Odpisy 551/082
Zostatková cena 082/022

Je to správne? Ako dostanem PC na 082? Nechýba mi tam nejaký účtovný zápis? Alebo ako to mám zaúčtovať.
Ďakujem
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nákup DHM na FA
042/321 obstaranie (DF)
321/221 úhrada záväzku
022/042 zaradenie do užívania
551/082 odpis
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nákup DHM preddavkovo
052/221 preddavok
042/321 obstaranie (dodávka)
321/052 zúčtovanie preddavku
022/042 zaradenie do užívania
551/082 odpis
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

chcela by som Vás poprosiť o radu:
Moja predchodkyňa dala do obstarávacej ceny automobilu aj sumu havarijného poistenia /bol v roku 2005 taký postup?/
Ja som vyrátala výšku odpisov z OC bez havarijného poistenia, uplatnila som si za rok 2006 tak inú výšku odpisov.
A tým mi vznikla situácia nasledovná:
na 022 mám sumu OC v inej výške ako by mala byť. Ked uplatním tento rok odpisy tak mi nebude sedieť účet 081, alebo ich musím zaúčtovať v nesprávnej výške. Neviete mi poradiť, ako mám postupovať? DAKUJEM
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

berry Pozri príspevok
Pekný deň

Zostatková cena 082/022
082/022 je vyradenie majetku napr. pri jeho predaji v obstarávacej cene ,
541/082 je zaúčtovanie zostatkovej ceny majetku pre jeho vyradení ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
chcela by som Vás poprosiť o radu:
Moja predchodkyňa dala do obstarávacej ceny automobilu aj sumu havarijného poistenia /bol v roku 2005 taký postup?/
Ja som vyrátala výšku odpisov z OC bez havarijného poistenia, uplatnila som si za rok 2006 tak inú výšku odpisov.
A tým mi vznikla situácia nasledovná:
na 022 mám sumu OC v inej výške ako by mala byť. Ked uplatním tento rok odpisy tak mi nebude sedieť účet 081, alebo ich musím zaúčtovať v nesprávnej výške. Neviete mi poradiť, ako mám postupovať? DAKUJEM
Nebol, HP účtujeme do nákladov na 568. HP by som preúčtovala na spomínaný účet- 568/022.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tweety Pozri príspevok
Nebol, HP účtujeme do nákladov na 568. HP by som preúčtovala na spomínaný účet- 568/022.
tiež som rozmýšľala,ale môže sa preúčtovať náklad z roku 2005???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Iwett Pozri príspevok
chcela by som Vás poprosiť o radu:
Moja predchodkyňa dala do obstarávacej ceny automobilu aj sumu havarijného poistenia /bol v roku 2005 taký postup?/
Ja som vyrátala výšku odpisov z OC bez havarijného poistenia, uplatnila som si za rok 2006 tak inú výšku odpisov.
A tým mi vznikla situácia nasledovná:
na 022 mám sumu OC v inej výške ako by mala byť. Ked uplatním tento rok odpisy tak mi nebude sedieť účet 081, alebo ich musím zaúčtovať v nesprávnej výške. Neviete mi poradiť, ako mám postupovať? DAKUJEM
... asi preklep, k 022 prináleží 082 .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Iwett Pozri príspevok
tiež som rozmýšľala,ale môže sa preúčtovať náklad z roku 2005???
Môže sa všeličo, len treba vybrať vhodný postup.
Napr.
§59 Postupov účtovania
(14) Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona. Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.
(15) Za opravu chýb minulých účtovných období sa nepovažujú rozdiely zo zmeny účtovnej hodnoty majetku a záväzku, vyplývajúce zo zmeny úprav ocenenia podľa § 26 a 27 zákona, napríklad účtovanie výšky opravnej položky a rezerv, úprava doby používania alebo spôsobu opotrebenia dlhodobého majetku.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Johanka Pozri príspevok
... asi preklep, k 022 prináleží 082 .
mal by to byť preklep? ja mám na 022 zaradený automobil v nesprávnej OC.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Johanka Pozri príspevok
Môže sa všeličo, len treba vybrať vhodný postup.
Napr.
§59 Postupov účtovania
(14) Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona. Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.
(15) Za opravu chýb minulých účtovných období sa nepovažujú rozdiely zo zmeny účtovnej hodnoty majetku a záväzku, vyplývajúce zo zmeny úprav ocenenia podľa § 26 a 27 zákona, napríklad účtovanie výšky opravnej položky a rezerv, úprava doby používania alebo spôsobu opotrebenia dlhodobého majetku.
a to by mi ale ovplyvnilo hosp.výsledok tohto roku, či nemám pravdu???
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prosím Vás o radu či tomu rozumiem správne. Na účte 022 ostáva majetok v OC pokiaľ ho nevyradím - predaj, alebo odpíšem alebo na konci roku treba urobiť ešte zápis 082/022 a tým ponížiť hodnotu majetku na 022 o odpisy. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne ja už sama neviem. Srdečná vďaka.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
gabi2 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu či tomu rozumiem správne. Na účte 022 ostáva majetok v OC pokiaľ ho nevyradím - predaj, alebo odpíšem alebo na konci roku treba urobiť ešte zápis 082/022 a tým ponížiť hodnotu majetku na 022 o odpisy. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne ja už sama neviem. Srdečná vďaka.
Účet 022 má zostatok rovnajúci obstarávacej ceny majetku dovtedy kým majetok navyradíš, resp. nepredáš.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Srdečná vďaka. Gabi
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Ja by som potrebovala poradiť od skúsených poraďákov s týmto:
s.r.o. nakupuje a predáva a opravuje nákl.autá. Ja nákup účtujem 042/211. Ale neviem si rady s tým, ako zaúčtovať predaj, a ako zaúčtovať opravený majetok. Zatiaľ všetky nákupy náhr. dielov robím cez účet 501/211, ide o firmu, ktorej robíme externe účto a zle spolupracuje.
Ďakujem za pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JDM Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť od skúsených poraďákov s týmto:
s.r.o. nakupuje a predáva a opravuje nákl.autá. Ja nákup účtujem 042/211. Ale neviem si rady s tým, ako zaúčtovať predaj, a ako zaúčtovať opravený majetok. Zatiaľ všetky nákupy náhr. dielov robím cez účet 501/211, ide o firmu, ktorej robíme externe účto a zle spolupracuje.
Ďakujem za pomoc.
AK nakupejete autá na predaj, tak to na obstaranie neúčtujem- nie je to majetok, treba použiť sklad - obstaranie tovaru - 131, potom príjem na sklad 132/131, výdajku zo skladu 504/132.Predaj účtuješ potom 604. Opravu áut 602.
0 0
monika0511 monika0511

monika0511 je offline (nepripojený) monika0511

postupným odpisovaním sa hodnota PC z účtu 022 dostane na účet 082 je to správne . Ročný odpis sa účtuje 551/082 keď príde posledný rok odpisovania na účte 082 je celá hodnota počítača a pri vyradení počítača ju od tiaľ musíme dostať ako aj z účtu 022...
0 0
monika0511 monika0511

monika0511 je offline (nepripojený) monika0511

ak sa auto nakupuje za účelom ďalšieho predaja, nemalo by sa účtovať do majetku firmy na 042 ,ale ako tovar na účet 131 obstaranie tovaru a jeho predaj na účet tržby z predaja tovaru a opravy sa účtujú na účet tržby z poskytovania služieb v 6 účtovej triede.Nákup náhradných dielov je správne na 501.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, cez faktúru sme predali PC za 1,-, zostatková hodnota je 0,-, nákupná cena bola 37.708,-. Vystavili sme faktúru, zaúčtovali 311/641 + 19% DPH, ale asi by malo byť 315/641 + 19% DPH? /ako som sa dočítala na porade/. Zaúčtovala som vyradenie 082/022 Sk 37.708,-. Je to všetko? Na 541 účtujem len vtedy ak ešte majetok nie je odpísaný? Ďakujem
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

ekopo Pozri príspevok
Nákup DHM preddavkovo
052/221 preddavok
042/321 obstaranie (dodávka)
321/052 zúčtovanie preddavku
022/042 zaradenie do užívania
551/082 odpis
Zdravím,
tiež sme obstarali DHM. Zaradila som ho dňom prevzatia a uvedenia do prevádzky. Nemáme ho však ešte splatený a bude sa splácať v EUR v dvoch splátkach. Zaradila som ho včera v celkovej hodnote v SK napr. 100 000 ,teraz budem splácať dve splátky a vzniknú mi tam určite kurzové rozdiely.
Ak mi vznikne napr. strata 2000,- Sk budem ju účtovať 563/042

1. zaradenie 022/042 100 000 Sk (po prepočte kurzom)
2. preddavok úhrada 052/221 52 000 Sk
3. preddavok druhý úhrada 052/221 50 000
4. faktúra 042/321 102 000 Sk
5. zúčtovanie preddavku 321/052 102 000 Sk Sk
6. kurzový rozdiel 2 000 Sk na 563/042?
ĎAkujem za pomoc
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Zdravím Vás,
v júni 08 sme si kúpili majetok, zaúčtovala som to
042/321
343/321
uplatnila som si odpočet na DPH,
V júli alebo v auguste celý majetok predáme. /za nižšiu cenu/
Nebolo by najjednoduchšie opraviť zaúčtovanie pôvodnej faktúry na nákup tovaru?
Myslím si,že áno
Dakujem za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať