Zavrieť

Porady

Ischemická kolitída

Prosím, má niekto praktické poznatky, alebo zo svojho okolia ohľadom ischemickej kolitídy ? Jedná sa mi o denný režim, stravu, telesnú aktivitu, ako prebieha liečba. Na internete je toho samozrejme dosť - dosť som prečítal. Chcem ale vedieť aké sú praktické skúsenosti s týmto ochorením a hlavne praktické skúsenosti s liečením a vyliečením.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Manual Pozri príspevok
    Nikto nevie, nemá poznatky ... ? posúvam
    Ďakujem
    Janko, mätie ma to spojenie ischemická kolitída. Ešte som to nepočula. Väčšinou sa hovorí o ischemickej chorobe srdca, ale v spojení s kolitídou, neviem, čo to má byť.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Na Sme blog prispieva gastroenterolog,ktorý má internetovu ambulanciu,Dr.Klucho,asi sa spýtaj jeho.To bude najrozumnejšie.

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Eulalia Pozri príspevok
    Janko, mätie ma to spojenie ischemická kolitída. Ešte som to nepočula. Väčšinou sa hovorí o ischemickej chorobe srdca, ale v spojení s kolitídou, neviem, čo to má byť.
    Evi je to spravne: ischemicka kolitida nieje nic ine ako ischemia sliznice creva, cize porucha prekrvenia.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    ludmilla Pozri príspevok
    Evi je to spravne: ischemicka kolitida nieje nic ine ako ischemia sliznice creva, cize porucha prekrvenia.
    Už mi to Janko vysvetlil. Doteraz som o tom nevedela nič, preto som sa pýtala. Nechcem umrieť sprostá......:-)

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Eulalia Pozri príspevok
    Už mi to Janko vysvetlil. Doteraz som o tom nevedela nič, preto som sa pýtala. Nechcem umrieť sprostá......:-)

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Viete nieco nove o tomto ochoreni? Aj mojej mame to diagnostikovali a neviem nic blizsie.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    ecompka Pozri príspevok
    Viete nieco nove o tomto ochoreni? Aj mojej mame to diagnostikovali a neviem nic blizsie.
    Posuvam a prosim o radu. Neviem ci moze pri tomto ochoreni krvacat z konecnika?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ecompka Pozri príspevok
    Posuvam a prosim o radu. Neviem ci moze pri tomto ochoreni krvacat z konecnika?
    Mám pocit, že môže krvácať z konečníka. Kedže pri kolitíde ( je ich naozaj veľa druhov, teda skôr poddruhov ) je krvácanie z konečníka pomerne bežným javom. Aspoň ja čo poznám ľudí s týmto ochorením tak krvácajú, ak sú v relapse ochorenia. Sliznica čreva je poškodená, a stolica ked prechádza tak dráždi. Treba vylúčiť vlákninu zo stravy a skúsiť bezzvyškovú dietu. To by malo pomôcť. A samozrejme lekári zvyknú predpisovať lokálne kortikoidy ( čípky, klyzmy ) aby sa konečník skôr vyhojil.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Má predpisane cipky aj nejake lieky /take male gulicky/ proti zapalu-
    ale praveze ako ich uziva tak krvaca a potom je malatna. Neviem ci je to normalne,lekarovi povedala ze krvaca. Neviem ako s tou
    vlakninou, lekar jej ju doporucil, kupila som Benefibru.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ecompka Pozri príspevok
    Má predpisane cipky aj nejake lieky /take male gulicky/ proti zapalu-
    ale praveze ako ich uziva tak krvaca a potom je malatna. Neviem ci je to normalne,lekarovi povedala ze krvaca. Neviem ako s tou
    vlakninou, lekar jej ju doporucil, kupila som Benefibru.
    Tie malé guličky nemyslíš tým práškovú Pentasu ( v nej sú také malé guličky v sáčku ). No je možné, že ich netoleruje. Pentasa je aj v tabletkovej forme, a tiež aj iný podobný liek Salofalk. Ak má pocit, že krváca z tej práškovej pentasy, tak treba požiadať nech sa skúsi iná forma.
    No ja si myslím ( na základe vlastných pozorovaní ), že vlákninu by nemala konzumovať. V čase krízy ( mám podobné ochorenie ) som nedokázala stráviť ani len zeleninu ( tiež obsahuje vlákninu )

    http://www.gastroprincipal.sk/index....rmov&Itemid=62
    Diéta 5 – bielkovinová bezzvyšková
    Táto diéta sa podáva predovšetkým pri hnačkových a po hnačkových stavoch. Pripravené pokrmy majú obsahovať vyšší obsah bielkovín. Veľký dôraz sa kladie na obmedzenie celulózy, preto sa pri tejto diéte podáva len minimálne alebo žiadne množstvo zeleniny. Z tohto dôvodu je vitamín C v niektorých prípadoch potrebné podávať medikamentózne.

    Lebo vláknina dráždi sliznicu čreva takže v čase ked je ochorenie v relapse ( tj. u tvojej mamky teraz lebo má veľké problémy s chorobou ) tak sa neodporúča. Samozrejme ak sa črievko vyhojí tak v čase remisie, je vhodné požívať aj vlákninu.

    Odporúčam Ti prečítať si stránku http://forum.crohnclub.sk/ a prispevky od podobne postihnutých ludí. Nájdeš tam veľa informácii, s ktorými pomôžeš mamke.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Mama je anemicka , lekar jej predpisal tablety sorbifer a odporucil APC liecbu- nemate skusenosti?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ecompka Pozri príspevok
    Mama je anemicka , lekar jej predpisal tablety sorbifer a odporucil APC liecbu- nemate skusenosti?
    To, že je anemická je bohužial z kolitídy. Do tela sa nestihnú vstrebať živiny a minerály, ale mne osobne tablety nepomohli, ešte mi po nich aj železo v krvi kleslo. A ako viem toho hodne o liečbách a ochorení ale o APC som nepočula .
    Nech sa mamina drží.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    A co Ti potom pomohlo na anemiu? Vies moja mamina ma postradiacnu kolitidu-teda nasledok ozarovania-aspon tak to zhodnotili lekari. A tato liecba- nieco ako vypalovanie laserom alebo tak nejak by malo pomoct zastavit krvacanie. Ze su 2 metody, robi sa to ako kolonoskopia a popritom ten zakrok. Len neviem ci to pomoze a ake zase budu neziaduce ucinky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ecompka Pozri príspevok
    A co Ti potom pomohlo na anemiu? Vies moja mamina ma postradiacnu kolitidu-teda nasledok ozarovania-aspon tak to zhodnotili lekari. A tato liecba- nieco ako vypalovanie laserom alebo tak nejak by malo pomoct zastavit krvacanie. Ze su 2 metody, robi sa to ako kolonoskopia a popritom ten zakrok. Len neviem ci to pomoze a ake zase budu neziaduce ucinky.
    Naozaj som o takej liečbe ešte nepočula, a to maminka stále krváca z konečníka? Neviem si to predstaviť tú liečbu.
    A čo mne pomohlo na anemiu, ťažko povedať chvílku som jedávala aj jablko, v kt. som nechávala deň klince zhrdzavieť. Tablety som skúšala pár druhov, nejako no fakt som nepociťovala žeby pomohli. Ale každý reaguje ináč, takže hádam maminke pomôžu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.