Zavrieť

Porady

Odvody a nové prac. zmluvy

Potrebovala by som poradiť. Nový podnikateľ mi doniesol spracovať účtovníctvo za rok 2007.
Podľa toho, čo som vyčítala z dokladov od predchádzajúcej "účtovníčky", som zistila, že dohody vykonaní práce boli urobené na 1000,- Sk, ale na výplatných páskach a listinách sú mzdy urobené vo výške 500,- Sk.
Po kontlole inšpektorátu práce, všetky dohody prerábali na 1.500,- Sk, aby boli v súlade so zákonníkom práce.

Ako mám postupovať ?
1. Oznámila som podnikateľovi, že dohody musia byť v súlade so mzdovými dokladmi, takže bude musieť výplaty prerobiť a rozdiel doplatiť zamestnancom aj poisťovni.
2. Upozornila som ho, že v prípade ak ide o pravidelne vykonávanú činnosť, nemal by uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ale pracovnú zmluvu.

Postupujem správne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    EkoMax Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Nový podnikateľ mi doniesol spracovať účtovníctvo za rok 2007.
    Podľa toho, čo som vyčítala z dokladov od predchádzajúcej "účtovníčky", som zistila, že dohody vykonaní práce boli urobené na 1000,- Sk, ale na výplatných páskach a listinách sú mzdy urobené vo výške 500,- Sk.
    Po kontlole inšpektorátu práce, všetky dohody prerábali na 1.500,- Sk, aby boli v súlade so zákonníkom práce.

    Ako mám postupovať ?
    1. Oznámila som podnikateľovi, že dohody musia byť v súlade so mzdovými dokladmi, takže bude musieť výplaty prerobiť a rozdiel doplatiť zamestnancom aj poisťovni.
    2. Upozornila som ho, že v prípade ak ide o pravidelne vykonávanú činnosť, nemal by uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ale pracovnú zmluvu.

    Postupujem správne ?
    Nevidím dôvod na prepracovanie dohôd alebo miezd. Dohodnutá odmena na dohodu nemusí byť vyplatená v plnej výške napr. v prípade nekvalitnej práce, alebo ak bola dohodnutá na určitý počet odpracovaných hodín a tento nebol dodržaný, teda odmena sa môže znížiť na základe rozhodnutia zodpovedného pracovníka, pritom dohoda sa nebude meniť.
    Môžeš upresniť z akého dôvodu sa museli dohody prerábať aby boli v súlade so ZP ?

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Oni menili dohody po kontrole s inšpektrátom práce. Takže teraz mi predložili dva druhy dohôd na 1000,- Sk, nové na 1500,- Sk a výplaty sú urobené na 500,- Sk. Mne sa to nevidí správne.


    Keď budú mať kontrolu zo soc. poisťovne, tak nebude sociálna poisťovňa vychádzať z údajov na pracovnej zmluve ?

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Takže to tak môže byť ? Prečo potom neurobili dohodu na 500 Sk a na príslušný počet hodín ? Po kontrole inšpektorátu im bolo dané do úloh prepracovať dohody vzhadom na odpracované hodiny a druh práce, takže ich prerobili na 1500,- Sk. Bojím sa, že to pri kontrole zo SP vytknú.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Pokial v celej mzovej evidencii zostalo 500,- Sk, dal by sa pouzit § 226 ZP ods. 4 - znizenie odmeny. Je to jednoduchsie vo vztahu k SP a DU a k penazenke. Len ak opatovna kontrola zisti, ze neboli odstranene nedostatky....

    Odvody a nové prac. zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.