Zavrieť

Porady

Jedna faktúra

Ahojte,
prosím Vás jedna účtovníčka mi povedala, že živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, nie je plátca DPH môže vystaviť jednu faktúru, v ktorej vyfakturuje práce, ktoré vykonal pre určitú firmu za celý rok /január - december/.
Podľa mňa to nie je správne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    MartinkoK Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosím Vás jedna účtovníčka mi povedala, že živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, nie je plátca DPH môže vystaviť jednu faktúru, v ktorej vyfakturuje práce, ktoré vykonal pre určitú firmu za celý rok /január - december/.
    Podľa mňa to nie je správne
    Podľa mňa nie je dobré mať jednu faktúru za celý rok,DÚ by mohol mať pripomienky z čoho celý rok žil

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Predpokladám, že nešlo o závislú činnosť. Nie je známy zmluvný vzťah a podmienky fakturácie, preto je ťažko sa vyjadriť.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    ekopo Pozri príspevok
    Predpokladám, že nešlo o závislú činnosť. Nie je známy zmluvný vzťah a podmienky fakturácie, preto je ťažko sa vyjadriť.
    Nie je žiadny zmluvný vzťah a teda ani podmienky fakturácie. Ide o kovoobrábačské práce.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ako bol v skutočnosti platený ? To by dostal zaplatené 1x za rok ?Je problém fakturáciu robiť priebežne ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zita5 Pozri príspevok
    Ako bol v skutočnosti platený ? To by dostal zaplatené 1x za rok ?Je problém fakturáciu robiť priebežne ?
    ....alebo urobiť.....

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Pracoval na strojoch firmy, on by mohol vyfakturovať aj každý mesiac osobitne ale firme sa to do účtovníctva nevopcha, nemá žiadne voľné miesta v došlých faktúrach.
    Preto sa mi tento spôsob moc nepáči a neviem ako majiteľovi vysvetliť, že to je nie dobrý spôsob. On stále tvrdí, že keď daný živnostník bude mať faktúru v účtovníctve s priznaným príjmom a aj firma ju bude mať riadne v účtovníctve žiaden problém predsa z toho byť nemôže.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    MartinkoK Pozri príspevok
    Pracoval na strojoch firmy, on by mohol vyfakturovať aj každý mesiac osobitne ale firme sa to do účtovníctva nevopcha, nemá žiadne voľné miesta v došlých faktúrach.
    Preto sa mi tento spôsob moc nepáči a neviem ako majiteľovi vysvetliť, že to je nie dobrý spôsob. On stále tvrdí, že keď daný živnostník bude mať faktúru v účtovníctve s priznaným príjmom a aj firma ju bude mať riadne v účtovníctve žiaden problém predsa z toho byť nemôže.
    Problém sa nedá vylúčiť . Stroje firmy sa nachádzajú predpokladám v priestoroch danej firmy ....atď atď ......vidím v tom závislú činnosť .Ako mu potom firma vyplácala finančné prostriedky za odvedenú prácu ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Neodpovedáte mi na otázku , ale ja len toľko .

    SZČO informujte o tom , že za prípadné nezrovnalosti pri DK mu nezodpovedáte , poprípade spíšte niejaký záznam , že bol o tom informovaný .Ako som písala vyššie problém nevylučujem .Preštudujte si Zákonník práce -Prvá časť § 1 odst.2 a prípadne aj odst.3 . Vzhľadom k tomu že situáciu okolo živnostníka poznáte , teda spoň predpokladám , na tieto §§ ho upozornite .

    Ak pracuje tak ako pracuje , doporučujem mať spísanú zmluvu o spolupráci podľa ustanovení Obchodného zákonníka . FA mu vystavte jednu za prácu , ktorú odviedol - aby to bolo totžné so zmluvou . Ja väčšinou ak sa neviem dohodnúť to potom riešim týmto spôsobom , nakoľko by sa človek musel s týmito malými živnostníkmi zblázniť .
    Možno príde aj doba , že aj majiteľ si uvedomí , že to nebolo vhodné, ale ak na tom trvajú.....tak ...

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Zita5 Pozri príspevok
    Problém sa nedá vylúčiť . Stroje firmy sa nachádzajú predpokladám v priestoroch danej firmy ....atď atď ......vidím v tom závislú činnosť .Ako mu potom firma vyplácala finančné prostriedky za odvedenú prácu ?
    Áno stroje sa nachádzajú v priestoroch firmy, firmu mu vyplatila po predložení faktúry na konci roku 2007.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    MartinkoK Pozri príspevok
    Áno stroje sa nachádzajú v priestoroch firmy, firmu mu vyplatila po predložení faktúry na konci roku 2007.
    Ak mu vyplatila firma práce za celý rok 2007 na základe jednej FA , tak Vám ani nič iné nezostáva, len rešpektovať ich dohodu .

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    osobne nevidím problém jednej faktúry práce za celý rok - SZČO príjem riadne zdaní a mne osobne to nenaráža na žiadny problém, ak to vyhovuje obom partnerom.

    Problém vidím v tom, čo napísala Zitka - práca na ich strojoch - závislá činnosť.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Zita5 Pozri príspevok
    Ak mu vyplatila firma práce za celý rok 2007 na základe jednej FA , tak Vám ani nič iné nezostáva, len rešpektovať ich dohodu .
    Podľa mňa nikomu inému nič nefakturoval.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.