Zavrieť

Porady

Faktury krajin EU - DPH a kurz ?

Ahojte,
zacali sme obchodovat s krajinami EÚ. Sme platcom DPH a aj firmy, s ktorymi obchodujeme su u nich registrovane ako platcovia DPH.
Vystavujeme a aj prijimame faktury.
Chcela by som si overit spravnost co sa tyka DPH.

Napriklad:
1. Vystavime fakturu do Ciech za dodane sluzby v sume 20000 CZ
Na fakturu uvadzam len sumu v CZ bez uvedenia DPH.

2. prijali sme fakturu z Polska za sluzby v sume 12000 PL
tiez na nej nie je uvedene DPH, len spolu suma v PL.

Zauctujem ju bez DPH a urobim samozdanenie?

Nastastie este len toho roku zaciname, takze dufam, ze to stihnem nastudovat a uctovat spravne.
vie mi niekto nejako strucne poradit ako sa tieto faktury z krajin EU uctuju spravne, alebo kde si to najdem ... na skolenie ma bohuzial sef nepusti, co nepochopim, ale nekomentujem
Ktore zakony o tom hovoria.

Vdaka za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Bambi23 Pozri príspevok
    Ahojte,
    zacali sme obchodovat s krajinami EÚ. Sme platcom DPH a aj firmy, s ktorymi obchodujeme su u nich registrovane ako platcovia DPH.
    Vystavujeme a aj prijimame faktury.
    Chcela by som si overit spravnost co sa tyka DPH.

    Napriklad:
    1. Vystavime fakturu do Ciech za dodane sluzby v sume 20000 CZ
    Na fakturu uvadzam len sumu v CZ bez uvedenia DPH.
    Miestom dodania služby je miesto, kde ma dodavateľ služby svoje sídlo, prev, z kt. sa služba dodáva. Par.15 z o DPH. Existujú výnimky, kt. sú uvedené v tomto par.

    Ak súslužby dodané osobe, kt. podniká v inom ČŠ je miestom dodania služby, kde má táto osoba sídlo, prev... - bližšie par.15/7

    Nevieme aké služby presne poskytujete, preto nie je možné urobiť konkrétny záver

    2. prijali sme fakturu z Polska za sluzby v sume 12000 PL
    tiez na nej nie je uvedene DPH, len spolu suma v PL.
    - ak neuviedli DPH, skúmame prečo. Miestom dodania je SR. Urobíte samozdanenie. Vzniká Vám vlastná DP ako i nárok na odpočítanie DPH, pokiaľ uvedenú službu využívate v súvislosti s podnikaním.
    -

    Zauctujem ju bez DPH a urobim samozdanenie?

    Nastastie este len toho roku zaciname, takze dufam, ze to stihnem nastudovat a uctovat spravne.
    vie mi niekto nejako strucne poradit ako sa tieto faktury z krajin EU uctuju spravne, alebo kde si to najdem ... na skolenie ma bohuzial sef nepusti, co nepochopim, ale nekomentujem
    Ktore zakony o tom hovoria. Zákon o DPH: 15, 16, 69, 26 prepočty kurzov....A najviac nájdete tu na porade

    Vdaka za kazdu radu.
    ....................

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    Dakujem betka ... velmi mi to pomoze.

    Inac, neviete niekto poradit kto robi dobre skolenia v BA? Pripadne aj kontakt na www stranku a podobne, nieco by som si nasla na vikendy

    Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

    Erika 1982
    Ja mám inú otázku, keď sme poslali zálohu do ČR na dodávku a montáž zariadenia tu v SR, mal by mi dodávateľ z ČR doručiť daňový doklad o úhrade zálohy, na základe ktorej urobím "samozdanenie"?
    Alebo mi stačí len proforma-faktúra na základe ktorej sme zálohu uhradili?
    Ď

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    "samozdanenie" za istých podmienok je len z dodaných tovarov a služieb. Z predfaktúr poskytnutých alebo prijatých neodvádzaš nič.

    Faktury krajin EU - DPH a kurz ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.