Zavrieť

Porady

Odstupne

Prosim o radu.
Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    gavlu Pozri príspevok
    Prosim o radu.
    Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
    Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
    Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
    Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
    Ďakujem
    § 76
    Odstupné a odchodné


    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

    Odstupné mu patrí. Vyššie citovaný § Zákonníka práce hovorí, že ak pracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, tak odstupné je vo výške 3x priemerného mesačného zárobku. Predmetný § nepojednáva,či doba 5 rokov musí byť plynulá, bez prerušenia.

    hlaja je offline (nepripojený) hlaja

    hlaja
    Odstupne mu urcite patri kvoli § 63 ods. 1 pism. b) a vyska odstupneho je 2 mesacna vzhladom na aktualne platny pracovny pomer, ktory zacal 1.9. Predchadzajuci pracovny pomer uz bol skonceny, takze by sa podla mna nemal brat do uvahy. Odsek o odstupnom v § 76 ods. 1 sa odvolava na pracovny pomer, nie dlzku pracovno-pravneho vztahu medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
    Nepretrzite trvanie pracovneho pomeru je vyslovene uvadzane len pri opatovnom dojednani na dobu urcitu (6 mesiacov).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    hlaja Pozri príspevok
    Odstupne mu urcite patri kvoli § 63 ods. 1 pism. b) a vyska odstupneho je 2 mesacna vzhladom na aktualne platny pracovny pomer, ktory zacal 1.9. Predchadzajuci pracovny pomer uz bol skonceny, takze by sa podla mna nemal brat do uvahy. Odsek o odstupnom v § 76 ods. 1 sa odvolava na pracovny pomer, nie dlzku pracovno-pravneho vztahu medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
    Nepretrzite trvanie pracovneho pomeru je vyslovene uvadzane len pri opatovnom dojednani na dobu urcitu (6 mesiacov).
    Len tak nesmelo sa pýtam pracovný pomer a pracovno-právny vzťah nie je totožný pojem?

    hlaja je offline (nepripojený) hlaja

    hlaja
    jasan, len som chcela zvyraznit pracovny pomer ako pracovno/pravny vztah a akosi nesikovne mi to nevyslo
    Pracovny pomer - pracovno/pravny vztah c. 1 sa skoncil v juli. Dalsi zacal od 1.9. takze na ten by som sa len pozerala, nie na celkovu dlzku trvani pracovno/pravnych vztahov u zamestnavatela.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    hlaja Pozri príspevok
    jasan, len som chcela zvyraznit pracovny pomer ako pracovno/pravny vztah a akosi nesikovne mi to nevyslo
    Pracovny pomer - pracovno/pravny vztah c. 1 sa skoncil v juli. Dalsi zacal od 1.9. takze na ten by som sa len pozerala, nie na celkovu dlzku trvani pracovno/pravnych vztahov u zamestnavatela.
    Práve to som zdôraznil, že § nepojednáva o tom, či to musí byť, teda tých 5 rokov súvisle, alebo to môže byť etapovite.

    hlaja je offline (nepripojený) hlaja

    hlaja
    smith Pozri príspevok
    Práve to som zdôraznil, že § nepojednáva o tom, či to musí byť, teda tých 5 rokov súvisle, alebo to môže byť etapovite.
    Prave preto. Pracovny pomer 1 skoncil v juli. Toto povazujme za ukoncene. Pracovny pomer 2 zacal 1.9.2007. Odstupne sa odvolava na trvanie pracovneho pomeru (v pripade zadanej otazky nas zaujima len pracovny pomer 2).

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    gavlu Pozri príspevok
    Prosim o radu.
    Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
    Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
    Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
    Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
    Ďakujem
    Ja by som sa priklonila k dvojmesačnému odstupnému, nakoľko:
    Zákonník práce
    § 76
    Odstupné a odchodné

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku
    ...

    a ešte
    Pracovná zmluva
    § 42

    (1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

    Písomná pracovná zmluva bola podpísaná k PP od 1.9.2007 nová, neplatila predsa tá z roku 1998. Takže podľa mňa sa nárok na odstupné posudzuje za každý uzatvorený PP zvlášť. Ak by to malo byť tak, ako píše Smith, prijala by som šťastnejšiu formuláciu v ZP, napr. Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o pomoc, otec dnes v práci podpísal dohodu o rozviazaní pracovného pomeru z organizačných dôvodov ku dňu 31.1.2008. Zajtra už do práce nejde a tvrdili mu, že dostane 3-mesačné odstupné. Bol tam zamestnaný 7 rokov ale ja si myslím, že to odstupné mu zo zákona neplynie len v prípade výpovede. Firma nedodržali ani zákonnú dobu 3 dní, pred ukončením PP. Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o pomoc, otec dnes v práci podpísal dohodu o rozviazaní pracovného pomeru z organizačných dôvodov ku dňu 31.1.2008. Zajtra už do práce nejde a tvrdili mu, že dostane 3-mesačné odstupné. Bol tam zamestnaný 7 rokov ale ja si myslím, že to odstupné mu zo zákona neplynie len v prípade výpovede. Firma nedodržali ani zákonnú dobu 3 dní, pred ukončením PP. Ďakujem
    Aký paragraf je uvedený na tej dohode? Tie tri dni sú odporúčaním, a nie povinnosťou.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    smith Pozri príspevok
    Len tak nesmelo sa pýtam pracovný pomer a pracovno-právny vzťah nie je totožný pojem?
    Pracovný pomer je vzťah uzatvorený na základe pracovnej zmluvy.
    Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vznikápodľa § 1 ods. 5 Zákonníka prácepracovnoprávny vzťah.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    seda Pozri príspevok
    Dobrý večer, má tam napísané § 60 Zákonníka práce.
    A je tam odst.2 ?



    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru

    (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

    Potom nasledovné:

    § 76
    Odstupné a odchodné


    1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


    Tento uvádzam ako odvolávku v §76

    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom

    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

    a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
    b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,



    Neviem či si dobre vysvetlujem znenie §§. Uvedte aj mňa na správnu cestu.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    smith Pozri príspevok
    A je tam odst.2 ?

    Neviem či si dobre vysvetlujem znenie §§. Uvedte aj mňa na správnu cestu.

    Nemusí byť odst. 2. uvedený. Ak je v dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 uvedené, že je to z dôvodov podľa § 63 ods. l písm. a) alebo b), zamestnancovi patrí odstupné.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Ďakujem za odpovede, v tej dohode má napísané len § 60 a nič viac. Mám obavy, že ak by odstupné nevyplatili a malo by sa to ťahať niekde ďalej, či by s tým niečo urobil. Ak píšem ja, nejaké rozviazanie pracovného pomeru, tak ho píšem tak, že všetko podkladám §-mi, aby to bolo zrejmé, pre obe strany a hlavne, neťahám zamestnancov za nos a nedám im to na stôl posledný deň. Je mi otca ľúto, má 2 mesiace do dôchodku a je z toho riadne znechutený.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, opäť som sa vrátila k tejto téme. Chcela by som poprosiť o radu, čo robiť ak bývalý zamestnávateľ oznámil otcovi, že odstupné nedostane, lebo nemá peniaze. Dá sa nejakou formou využiť garančný fond? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.