Zavrieť

Porady

účtovníctvo v Taliansku

už som vážne bezradná... robím podvojné účtovníctvo slovenskej firme, ktorej konatelia a aj spoločníci sú Taliani. A oni si teraz zmysleli, že dajú preložiť do slovenského jazyka ich účtovný softvér a tým pádom im budem robiť účtovníctvo v ňom (že zmením len sadzbu DPH z 20% na 19%, ktorú používame v SR). Nechápu, že mi máme inú účtovnú osnovu, že naše zákony nie sú také, ako ich. Poraďte prosím, čo robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Podľa mňa by ten program mal byť v tom prípade úplne prepracovaný nejakými programátormi na slovenské zákony. Inak bude úplne nepoužiteľný a skús im to vysvetliť. Asi to bude dosť ťažké, ale prajem Ti pevné nervy.

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    ďakujem, už im to aj citujem z našeho zákona o vedení účtovníctva, no márne... chcú sledovať, čo sa na Slovensku robí a či sa robí...nie ja, ale zamestnanci vo firme, ktorý majú nahadzovať faktúry, pokladňu.... Vravela som im, že i keď je to dupľovaná robota, nevadí, budeme to nahadzovať dvakrát, len ja potrebujem program náš...márne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Čo tak spomenúť to, že ak účtovníctvo nebude vedené v súlade so slovenskými zákonmi, tak hrozí pokuta, a zodpovednosť je na ních ako štatutárov. Sú tan dosť mastné pokuty.

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Ach Taliani, to je niečo podobné ako Švajčiari aj tí si stále hudú svoje.

    Nezávidím Ti potom priťažia iba tebe, keď budeš všetky výstupy upravovať na slovenské pomery.

    Alebo tak ma teraz napadlo, ked 2x nahrávať, tak nahrávajte aj do slovenského programu... (ja viem, to je blbosť)

    Nechápem prečo si všetci zahraniční spoločníci myslia, že "zožrali" všetku múdrosť sveta.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    chanell Pozri príspevok
    Podľa mňa by ten program mal byť v tom prípade úplne prepracovaný nejakými programátormi na slovenské zákony. Inak bude úplne nepoužiteľný a skús im to vysvetliť. Asi to bude dosť ťažké, ale prajem Ti pevné nervy.
    uff, toto sa vážne takmer nedá.....

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    vieš, že ma to dnes tiež napadlo? Musela som prerábať mzdy, pretože vedúci chcel preplatiť nadčasy, s tým, že mu to Taliani povolili a dnes to bolo inak..a vedúci to chcel zvaliť na mňa, že to ja sama )) Ale v podstate sú naši Taliani zlatí...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Marika x Pozri príspevok
    ... Vravela som im, že i keď je to dupľovaná robota, nevadí, budeme to nahadzovať dvakrát, len ja potrebujem program náš...márne.

    chanell Pozri príspevok
    Ach Taliani, to je niečo podobné ako Švajčiari aj tí si stále hudú svoje.

    Alebo tak ma teraz napadlo, ked 2x nahrávať, tak nahrávajte aj do slovenského programu... (ja viem, to je blbosť)
    A vieš, že možno ani nie?! Moja známa si účtuje na slovenskom programe a do francúzskeho nahráva len konečné mesačné cifry, veď tí cudzinci nechcú každý účtovný zápis, len konečné výsledky. Porozmýšľaj ...

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    Rozalka Pozri príspevok
    A vieš, že možno ani nie?! Moja známa si účtuje na slovenskom programe a do francúzskeho nahráva len konečné mesačné cifry, veď tí cudzinci nechcú každý účtovný zápis, len konečné výsledky. Porozmýšľaj ...
    ako to myslíš?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Marika x Pozri príspevok
    ako to myslíš?
    BUdeš si účtovať v našom účtovníctve, ako doteraz. V tom ich si nahráš jedným zápisom, napr. obrat MD 211 za celý mesiac, obrat D 211 za celý mesiac (samozrejme na číslo účtu podľa ich účtovníctva) ... neviem, čo ten ich program bude vyžadovať, ak aj saldo, tak by som nahrala vystavené fa ako 1, došlé ako 1, aby som mala kam dohrávať úhrady. Predpokladám totiž, že ich budú zaujímať len a len konečné stavy a zostatky, napr. povedia ti: ukážte všetky zápisy na účte 518 - ani nie. Takže keď vytlačíš "taliansku výsledovku" budú tam mať všetko, čo budú chcieť. Mýlim sa? sú to puntičkári a chcú všetko do podrobna? Ak áno, tak ti takto nepomôže. Ľutujem.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    No neviem. PU je o tom, že sa účtuje v skromnom prípade na dva účty. Čo, alebo ako nahrám účet, alebo účty oproti 211, 221, 321, 311 .......do talianskeho účta? Neviem si dosť dobre predstaviť miešanie dvoch rozličných pohľadov na PU. Určite sú odlišnosti v systéme. Veď by im mala stačiť vlastne naša súvaha a výsledovka. Pri vhodnom vysvetlení pojmov by boli obraze a pochopili by to. Veď čo je zložité pochopiť že peniaze v hotovosti sú len peniaze v hotovosti čiže cash, že tržba je tržba .....že rozdiel 6-5 triedy je hrubo povedané hospodársky výsledok......atď

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    ja účtujem už jednu taliansku firmu a tým to stačí tak, ako hovoríš (i keď chcú mať presne preloženú účtovnú osnovu aj s analytikou). Keď prišiel pred mesiacom jeden konateľ, chcel vedieť stavy na účtoch, povedala som a bol spokojný. Ale táto firma má firmy po celom svete a skúšajú ma. Neviem, či inde sa môže účtovať v ich programe, ale ja to tu robiť nebudem. Myslím, že nemám problém začať účtovať v inom softvéry, ako používam, veď stále sa učíme, ale v talianskom?

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    Účtujeme viacerým firmám s talianskym kapitálom... pochopiteľne výlučne na slovenskom softvéry. Niektorým talianskym vlastníkom robíme taký kvázi audit na požiadanie, pri ktorom spravíme výťah z účtovníctva za určité obdobie a následne im pripravíme zostavu v talianskom jazyku.. a tak majú zrozumiteľný prehľad čo sa vo firme deje...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    V čom je problém? Jednoznačne chcú, aby si účtovala v ich softvére, alebo nechcú slovenský kvôli nezrozumiteľnosti?
    Ak to druhé, dohodni sa s nimi, že im pravidelne (mesačne, štvrťročne) budeš poskytovať informácie, ktoré si oni žiadajú. Nech ti načrtnú alebo rovno ukážu nejaké zostavy, výkazy, štatistiky, ktoré potrebujú a ty ich už len z účta spracuješ. ... ak sa dá.

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    Áno, chcú, aby som účtovala v ich softvery. Lenže to tu tvrdil človek, ktorý o účtovníctve nemá ani šajnu. Ja budem pokračovať s prácou natom, v ktorom robím aj teraz a nech sekretárka im to prekladá. Taliani totiž chceli mať účtovníctvo prepojené a vlastne si to u nich doma pozerať. Ale to nejde.

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    asi by to islo, ale len cez nejaky nadstavbovy softver - manazersky. ale uplne najlepsi by bol stary dobry excell, krmeny udajmi tak z talianskeho ako aj zo slovenskeho uctovneho softveru..

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Marika, keď tvrdíš, že účtovníctvu nerozumie , tak aj tie čísla by mal "na pr. ", treba sa s nimi dohodnúť , že každí mesiac budú mať raporty s údajmi aké požadujú. Nemyslím si, že by boli taliani až takí taliani , väčšinou pre dobro f. sa s nimi vždy dá jednať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.