Zavrieť

Porady

Výpočet odvodu do fondov živnostníka

Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    97200.-Sk je základ pre neplatenie odvodov do SP za rok 2007. Posudzujú sa celkové príjmy.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    maturantka Pozri príspevok
    Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.
    Treba sa zlepšiť v pátraní
    http://www.porada.sk/t69011-minimaln...m%E1lne+odvody
    http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
    doplním ešte toto
    http://www.porada.sk/t64077-zmena-od...lnej-mzdy.html
    Naposledy upravil Lydka R : 11.01.08 at 21:19

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Ďakujem pekne, zadávala som "odvody živnostníka", "odvody podnikateľa" a pod. a nehodilo ma to na túto výbornú stránku. A ešte sa chcem spýtať: tých 194 400,-- je asi základ dane z predposlednej strany DP tesne pred uplatnením nezdaniteľných častí? A rovnako je to i pre zdravotnú poisťovnu. Ďakujem pekne vopred.
    Naposledy upravil maturantka : 11.01.08 at 20:21

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    maturantka Pozri príspevok
    Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.
    Máš pravdu,výška odvodov sa odvíja od daňového základu.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    maturantka Pozri príspevok
    Asi som sa nepresne vyjadrila, nie som profesionál vo vašom odbore (účtovníctvo((). Doteraz platil živnostník cca 3000 Sk do poisťovní mesačne, chcel by, aby to zostalo zachované, ale zároveň by chcel maximalizovať svoj obrat. Niečo sa mi také marí, že hranicou je daň z príjmu 10 000 a že potom už treba platiť vyššie odvody. Ale to môžem mať veľmi skreslenú informáciu. Ďakujem za pochopenie.
    V príspevku vyššie - prvý link je presná výška základu dane, pri ktorom sú ešte minimálne odvody.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    maturantka Pozri príspevok
    Ďakujem pekne, zadávala som "odvody živnostníka", "odvody podnikateľa" a pod. a nehodilo ma to na túto výbornú stránku. A ešte sa chcem spýtať: tých 194 400,-- je asi základ dane z predposlednej strany DP tesne pred uplatnením nezdaniteľných častí? A rovnako je to i pre zdravotnú poisťovnu. Ďakujem pekne vopred.
    Suma 194 400 je základ dane z podnikania, pretože v konečnom základe dane (na predposlednej strane) môžeš mať pripočítaný aj čiastkový základ dane napr. zo závislej činnosti, prenájmu a pod.. Teda rozdiel príjmy-výdavky z podnikania.

    Zdravotná poisťovňa to má trošku iné.
    Opäť základ dane z podnikania, ale pripočíta sa k tomu suma zaplatených odvodov na ZP v roku. Vymeriavací základ pre ZP je potom ZD/2,14/12.
    Ak by sme išli z opačného konca a predpokladám, že si v roku 2007 platil do ZP min. poistné (966+11*1064=12670), potom
    8100*12*2,14-12670=220678
    Ale to je len orientačne, pretože zdravotné poistenie a hlavne jeho zúčtovanie je komplikovanejšie. Ale keď chceš vedieť viac, pozri si napr. zákon o zdrav. poistení., alebo témy o ročnom zúčtovaní ZP (je ich tu neúrekom)
    Naposledy upravil Lydka R : 11.01.08 at 21:12 Dôvod: oprava

    Výpočet odvodu do fondov živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.