Zavrieť

Porady

Podielové fondy

Ahoj, mam dve otazky:

Ad 1, viete mi povedat nejake rozdiely, resp. vyhody medzi investovanim do podielovych fondov cez poistovnu a cez banku?

Ad 2, ake su vyhody v investovani napr. na terminovany ucet a do podielovych fondov.

Dakujem Vam
Usporiadat
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
cez banku a cez poisťovňu?

Banky majú väčšinou dcérske správcovské spoločnosti a ponúkajú ich fondy.

Poisťovne ako také fondy nepredávajú, ale majú špeciálne konštruované poistenia v rámci ktorých časť platby ide na poistenie a časť do fondu.

Ak ide o čistý podielový fond, a je jedno či v banke, u poradcu, alebo niekde inde, tak sú poplatky transparentné.

Ak ide o "investovanie" v rámci nejakej poistky, tak o poplatkoch sa väčšinou nehovorí (a nie je ťažké prísť na to prečo).

Termiňák vs. podielové fondy:
V termiňáku nie sú žiadne poplatky a úrok je pevný na dohodnuté obdobie. V podielových fondov sa k termiňákom blížia peňažné fondy. Výnos síce nie je garantovaný, ale v pluse by mali byť vždy. Dlhopisové (ale aj zahraničné/nekorunové peňažné), akciové, zmiešané, zaistené, komoditné, realitné fondy sú už agresívnejšie a obsahujú viac možných rizík. Jednoducho povedané, poklesy nie sú ničím neobvyklým.
Zaistené fondy nie sú východiskom. Ich výnos je konštruovaný tak, že aj pri pozitívnom vývoji väčšinou neprinesli viac ako termiňáky. Pričom pri negatívnom zostanete na nule.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
To matkovci: a falap: Uz pred casom som sa pokusal debatovat na tuto temu. Diky. Som rad, cakam aj na dalsich.. ktori necakaju, ze im peniazky spadnu ...
0 0
josher josher

josher je offline (nepripojený) josher

investovanie cez poistovnu nemusi byt zle, ale to len v pripade ak si rozhodnuty sporit aspon do 55tky a aspon 10 rokov pretoze vtedy t stat poskytne danovu ulav na 12000 rocne ..tj 2280 sk - co je viac ako zaplatis na poplatkoch(v pripade ze platis 1000sk mesacne) ..cize ak si tych 2280 budes vkladat ako mimoriadny vklad tak neprerabas ...a hoci je to poistka nikto ta nenuti zakupit si aj rizikove/urazove pripoistenia ...
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
danovu ulav na 12000 rocne ..tj 2280 sk
to isté sa dá urobiť aj v sporiacom programe pri sporení priamo do fondov. Dáňová úľava aj výhody klasických podielových fondov oproti tým zabaleným do poistiek zostávajú.

Prečo poisťovne balia fondy do poistiek? Asi pre dobro klienta.
0 0
josher josher

josher je offline (nepripojený) josher

ktory sporiaci program mozes uzavriet napr. napr na 20 rokov? nehovorim ze taky nie je, ale necham sa poucit kde taky maju )
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
napríklad na 20 rokov? Môžeš sporiť ako dlho chceš, táto otázka vprípade sporenia do fondov nedáva zmysel. To je ako by si sa pýtal na ktorý termiňák si môžes ukladať úspory 20 rokov. No asi na každý až dokiaľ banka neskracuje.
0 0
josher josher

josher je offline (nepripojený) josher

to ale znamena ze si nemoze uplatnit danovu ulavu o ktorej je rec ...ta danova ulava sa niekedy mohla uplatnit len na DDSky ale "tym hore" po case doslo, ze ako 3.pilier sa da pouzit aj zivotne poistenie pripadne ine produkty, ktore "nutia" sporit dlhodobo. Preto sa dnes da tato danova ulava uplatnit nie len na DDS ale aj na zivotne poistenia a vsetko co zavazuje dlho sporit
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Daňovú úľavu si môžeš uplatniť aj v každom programe sporenia do fondov. Zaviažeš sa na zákonom stanovenú lehotu. Je to celkom bežné asi u každého správcu.
napr.:
http://www.vubam.sk/Default.aspx?CatID=84
0 0
josher josher

josher je offline (nepripojený) josher

hmm pozeram ze aj slov.sporitelna ma dost podobny produkt. Ale aj tam sa da vybrat len z ich fondov. Toto vyzera zaujimavejsie http://www.mfc.sk/?podielove-fondy-sporenie
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
to MFC sporenie je od Acrossu. Across je velkoobchodník s fondami a v tom jeho sporení môžu byť všetky fondy čo má v ponuke.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Z mojich skusenosti: mam investicne ziv.poistenie, po 10 rokoch je stale odkupna hodnota mensia nez investovane prostriedky. Je to logicke, lebo ide o poistku, dokonca zivotnu !. Mesacne platim viac ako 1000 Sk, teda aj ulava uz nekoresponduje s investovanymi 12 000 Sk rocne. Ale v poho.
Co sa tyka valut, v sucasnej dobe absolutne nic, uz sa nepise rok 1999.
Otvorene podielove fondy akciove boli zaujimave min.rok, staci pozriet krivky vynosov. Staci spravne nakupit a predat.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Otvorene podielove fondy akciove boli zaujimave min.rok, staci pozriet krivky vynosov. Staci spravne nakupit a predat.
to je veľmi zjednodušený pohľad. Ak by to tak fungovalo, tak sme všetci milionári.

V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

Sú trhy, ktoré pekne idú práve v tomto období. Nie všetky aktíva sa vyvíjajú spoločne. Niektoré nezávisle na inyých a niektoré takmer inverzne. Ďalej je možné špekulovať aj na pokles pokiaľ je investor presvedčený o ďalšom padaní.

Ale to už nie je klasická "fondová" teória pre bežných investorov. Dnes keď je všetko v zančných poklesoch a všade veľa pesimizmu by sme mali práve naopak reagovať nákupne. Je menej riskantné investovať pri cene 50 ak pred pol rokom bola 100.

Dobré sú práve programy sporenia, keď nakupujem mesačne za stále tú istú sumu, ale keďže trhy klesajú viac a viac, tak vždy aj viacej podielov vo fonde. Ak sa cena podielu o rok, dvavráti aspoň do výšky v akej som začal sporiť, tak na týchto lacných postupných nákupoch profitujem.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

nno, mne sa podarilo nakupit v novembri, ak si vsimnes, KBC fondy, tak takmer idealne dno. Obaval som sa prave poklesu "cyklickeho 7 rocneho", co sa bohuzial aj stalo, vid krivky. Ale dufam, ze sa to aspon vyrovna do leta. Mimochodom uz podla mna neplati veta, ze investovanie do fondov je dlhodoba zalezitost. Treba vyuzit kratkodobe rasty. BTW, ak sa bavime o zisku, min.rok som mal vynos o dost viac ako 10%.
0 0
EditaF EditaF

EditaF je offline (nepripojený) EditaF

A čo tak si o tom pokecať osobne? Ak si z blavy a okolia tak by to šlo.
0 0
EditaF EditaF

EditaF je offline (nepripojený) EditaF

Ináč súhlasím s Falapom
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

scorp Pozri príspevok
V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

nno, mne sa podarilo nakupit v novembri, ak si vsimnes, KBC fondy, tak takmer idealne dno. Obaval som sa prave poklesu "cyklickeho 7 rocneho", co sa bohuzial aj stalo, vid krivky. Ale dufam, ze sa to aspon vyrovna do leta. Mimochodom uz podla mna neplati veta, ze investovanie do fondov je dlhodoba zalezitost. Treba vyuzit kratkodobe rasty. BTW, ak sa bavime o zisku, min.rok som mal vynos o dost viac ako 10%.
Viem, že sa platia aj výstupné poplatky a nie malé, až po určitých rokoch 3-4 je výstup bez poplatkov. To sa týka hlavne, vyvažených a dynamických.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Treba vyuzit kratkodobe rasty
na to nie sú podielové fondy určené a ani vhodné. Kupuješ a ani nevieš za akú cenu. Predávaš a tiež nevieš presne za akú cenu. vysporiadanie do 1-2 dní je neskoro. Naviac podielové fondy sú spomalené - cenu podielu počítajú spätne z majetku - z cien papierov v portfóliu. Vždy je to oneskorené.

Ďalej poplatky to znemožňujú. Kto to takto skúša s OPF, tak robí dosť riskantné a nešikovné operácie.

Na krátkodobé obchody s "celým trhom" sú určené celkom iné nástroje.

takže OPF sú vhodné len a len na dlhdobé sporenia a investovanie.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
EditaF Pozri príspevok
A čo tak si o tom pokecať osobne? Ak si z blavy a okolia tak by to šlo.
Neslo, som z dalekeho vychodu.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
dadina Pozri príspevok
Viem, že sa platia aj výstupné poplatky a nie malé, až po určitých rokoch 3-4 je výstup bez poplatkov. To sa týka hlavne, vyvažených a dynamických.
Neplatia, aspon v mojom pripade.Poplatky su len pri nakupe 3%.
Inak - nadherna debata, tesim sa na dalsie nazory.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Poplatok 3% u nás pri OPF nie je veľa. ČSOB a KBC ich má také nízke pravdepodobne preto, že na predaj využívajú len sieť banky. Vstupné poplatky sú idú totiž odmeny v distribučnej sieti (banka, sprostredkovatelia). Ale stále je to veľa na krátkodobé obchodovanie.

Na krátkodobé obchody s celými trhmi sú vhodné ETF a investičné certifikáty. Výrazne nižšie poplatky, okamžitá likvidita, ceny online atď.

Zároveň upozorňujem, že sa takémuto tradingu nevenujem a pokladám ho za vysoko rizikové.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať