Zavrieť

Porady

Prijatá záloha na služby - daňový výnos?

Milí poraďáci, prosím poraďte mi!
Živnostník prijal 31.12.2007 zálohu na služby, ktoré bude poskytovať v roku 2008. Ako sa to berie v JÚ, je to daňový výnos roku 2007?
Ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nie, v roku 2007 to bude príjmom neovplyvňujúcim základ dane .Príjmom ovplyvňujúcim ZD sa stane v roku 2008 , kedy sa dodajú služby resp. tovar .


    Daň z príjmov
    §17 odst.12b/

    (12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je

    b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
    Naposledy upravil Zita5 : 14.01.08 at 05:38 Dôvod: Doplnenie znenia Zákona o dani z príjmov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zákon o dani z príjmu od 1.1.2008


    㤠52d
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008
    (1) Daňovník, ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo reštrukturalizácia do 31. decembra 2006, použije na určenie zdaňovacieho obdobia, ktorého začiatok je v tejto lehote a na preddavky na daň, ustanovenia zákona účinného do 31. decembra 2006.
    (2) Ak spoločníkovi obchodnej spoločnosti uvedenému v § 2 písm. e) plynú príjmy v súvislosti so znížením základného imania tvoreného z podielov na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003, pričom ak súčasťou príjmov plynúcich zo zníženia základného imania sú aj podiely na zisku vykázanom po tomto období, dani vyberanej zrážkou podlieha suma do výšky podielov na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie do 31. decembra 2003. Ustanovenie § 16 ods. 1 písm. e) desiateho bodu sa použije na príjmy, na vyplatenie ktorých vznikol nárok po nadobudnutí účinnosti tohto zákona.
    (3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.


    Ešte dopĺňam nasledovné - týka sa roku 2008.Hore pripojené znenie v príspevku č. 2 by malo platiť už len pre rok 2007, nakoľko v návrhu novely zákona sa už nenachádza .Toto je citácia z návrhu novely Zákona o dani z príjmu účinnej od 1.1.2008 - lenže zatial som komplet zákon nikde nenašla .
    Naposledy upravil Zita5 : 14.01.08 at 07:25

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zita5 Pozri príspevok
    Toto je citácia z návrhu novely Zákona o dani z príjmu účinnej od 1.1.2008 - lenže zatial som komplet zákon nikde nenašla .
    Ani na Porade ?
    http://www.porada.sk/588448-post2.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Johanka Pozri príspevok
    Johanka , si šikovná , ja som to hľadala hore na lište ..Zákony ...tam veru nie je ..... návrh zákona mám ...daný príspevok , som postrehla , ale ja som chcela komplet celý zákon a v Tvojom priloženom linku nie je
    Naposledy upravil Zita5 : 14.01.08 at 13:25

    Zyka je offline (nepripojený) Zyka

    Zyka
    Priatelia, este k tejto teme, ked zivnostnik prijal kauciu -na zaciatku prenajmu v r. 2007, tuto bude musiet po skonceni najmu vratit ???? /povedzme o 5 rokov/
    viete prosim poradit ako postupovat, nie je to klasicka zaloha...
    asi by som dala -iny zdan.prijem?
    co poviete?
    dik za radu

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Zyka Pozri príspevok
    Priatelia, este k tejto teme, ked zivnostnik prijal kauciu -na zaciatku prenajmu v r. 2007, tuto bude musiet po skonceni najmu vratit ???? /povedzme o 5 rokov/
    viete prosim poradit ako postupovat, nie je to klasicka zaloha...
    asi by som dala -iny zdan.prijem?
    co poviete?
    dik za radu
    Nemám s tým skúsenosť, ale podľa môjho názoru nejde o zdaniteľný príjem, evidovala by som to ako záväzok, ktorý sa o 5 rokov vysporiada. Ak by došlo k porušeniu podmienok prenájmu a živnostník by čerpal z tejto kaucie, v tom roku by išlo o zdaniteľný príjem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.