Zavrieť

Porady

Súdne poplatky

Dobrý deň. Vymáhali sme pohľadávku . Pri úhrade súdnych poplatkov som účtovala predpis 538/345 a úhradu 345/221. Mám právoplatný rozsudok v roku 2007, podľa ktorého nám má dlžník nahradiť trovy konania. Našla som 2 názory na účtovanie. V roku 2007 znížiť náklad 378/538 a v roku 2008 keď príde úhrada 221/378 teda by to išlo mimo 5 a 6 účty. Druhý názor účtovať 378/648. Ako by to bolo s DP - úhrada do konca roku neprebehla. Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BeataC je offline (nepripojený) BeataC

    BeataC
    Dobrý deň, aj ja sa pripájam k tejto otázke. Taktiež sme v r.2007 zaplatili súdne poplatky za vydanie platobného rozkazu. Platobný rozkaz bol síce vydaný v r.2007 ale kvôli neprevzatiu si ho dlžnikom nadobúdol právoplatnosť až v r.2008. Vie mi niekto poradiť ako to mám celé zaúčtovať v PÚ. Ďakujem

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Libusa Pozri príspevok
    Dobrý deň. Vymáhali sme pohľadávku . Pri úhrade súdnych poplatkov som účtovala predpis 538/345 a úhradu 345/221. Mám právoplatný rozsudok v roku 2007, podľa ktorého nám má dlžník nahradiť trovy konania. Našla som 2 názory na účtovanie. V roku 2007 znížiť náklad 378/538 a v roku 2008 keď príde úhrada 221/378 teda by to išlo mimo 5 a 6 účty. Druhý názor účtovať 378/648. Ako by to bolo s DP - úhrada do konca roku neprebehla. Ďakujem za pomoc.
    Podľa môjho názoru je správne účtovanie 378/648 v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.
    Pri zisťovaní základu dane sa vychádza z účtovného výsledku hospodárenia. Keďže ZoDP v § 17 ods. 21 medzi neuvádza náhrady trov medzi položkami, ktoré sa do základu dane zahrnú až po zaplatení, nárok na náhradu trov bude súčasťou základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom bol zaúčtovaný do výnosov na účet 648.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja súhlasím, ale zastávam názor, že ak ide o korekciu nákladov bežného obdobia /v prípade súdneho sporu by to bolo krajne neobvyklé/, tak 378/538.

    neplatí, ak ide o náhrady (upravujem na základe nasl. príspevku)
    Naposledy upravil KEJKA : 23.01.08 at 19:00

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    KEJKA Pozri príspevok
    ja súhlasím, ale zastávam názor, že ak ide o korekciu nákladov bežného obdobia /v prípade súdneho sporu by to bolo krajne neobvyklé/, tak 378/538.
    Najprv som tam dal síce súhlas, ale účtovanie ako storno poplatkov (D 538) je podľa mňa správne len v prípade, že poplatky alebo ich časť by vrátil súd (napr. ak by boli zaplatené v nesprávnej výške). Pokiaľ ich má platiť odporca, nejde podľa mňa o storno zaplatených nákladov, ale o ich náhradu. A prijaté náhrady by sa podľa môjho vedomia nemali účtovať ako storno vynaložených nákladov, ale do výnosov na 648, aspoň tak mi to vychádza z vecnej náplne príslušného účtu.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    andrej_rv Pozri príspevok
    Najprv som tam dal síce súhlas, ale účtovanie ako storno poplatkov (D 538) je podľa mňa správne len v prípade, že poplatky alebo ich časť by vrátil súd (napr. ak by boli zaplatené v nesprávnej výške). Pokiaľ ich má platiť odporca, nejde podľa mňa o storno zaplatených nákladov, ale o ich náhradu. A prijaté náhrady by sa podľa môjho vedomia nemali účtovať ako storno vynaložených nákladov, ale do výnosov na 648, aspoň tak mi to vychádza z vecnej náplne príslušného účtu.
    Čo v prípade ak mi napriek všetkému dlžník súdne poplatky nevráti a ja to budem mať v tržbách roku 2007?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Libusa Pozri príspevok
    Čo v prípade ak mi napriek všetkému dlžník súdne poplatky nevráti a ja to budem mať v tržbách roku 2007?
    Postup je z hľadiska dane taký istý, ako pri iných neuhradených pohľadávkach. Môžeš ich vymáhať, prípadne po splnení podmienok daňovo odpísať. To vymáhanie (napr. cez exekútora) by podľa mňa v prípade neuhradených súdnych trov malo byť bezproblémové a pomerne rýchle.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.