Zavrieť

Porady

prezimovánie rozmarínu

Nedarí sa mi pestovať rozmarín v byte s ústr.kúrením,preto som ho dal do chodby s teplotou do 10C a cez leto ho presádím do záhradky,kde som ho mal celé leto.Ako často ho mám zaliať,do misky alebo hore lebo sa mi zdá,že usychá od spodu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

    Maruška54
    skúste to takto, ten postup mám od kamarátky ktorá ho odkukala v nejakej záhradkárskej relácii, ja som to tak ešte neskúšala


    Je třeba si připravit zem namíchanou se stavebním pískem, půl na půl. Tu nasypat do květníku, neudusávat. Pak velmi ostrým nožem odříznout z rozmarýny cca 15 cm dlouhou větvičku a pokud nemáš připravený květináč u sebe, tak tu větvičku okamžitě dát do mikroteňáku. Pokud je květináč připravený, tak z větvičky asi tak jednu třetinu lístků odstranit, znova ostrým nožem seříznout konec větvičky a větvičku rychle dát do země, celou tu třetinu, možná o kousek víc. Zas vůbec neumačkávat kolem ní zem, jen zlehka zapíchnout. Pak lehce zalít, dát na květináč mikroteňák, pevně ho kolem květníku gumičkou utáhnout a nechat měsíc bez starání se o rostlinku. Prý jak se bude odpařovat voda, tak se srazí na kapičky na pytlíku a bude udržovat po celou dobu vlhkost. Po měsíci by rostlinka měla mít kořeny. Jo a má se dát na parapet, ale ne na přímé slunce.
    Tak to zkusím takhle, jen musím zas sehnat písek někde na pískovišti a rozmarýnu si namnožím, mám jí ráda jak v jídlech, tak na okně, protože krásně voní.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Neviem ti v tomto prípade úplne pomôcť, ja rozmarín a tiež levanduľu a šalviu na zimu nechávam vonku. Zatiaľ vždy prežili, akurát na nich navŕšim viac zeminy, aby boli zo spodku chránené- podobne ako ruže, ale inak nič.
    Ja by som to polievala tak ako to polievaš aj keď je vonku, max. 1x týždenne

    klaura je offline (nepripojený) klaura

    klaura
    Ja som tiež raz skúsila rozmarín prezimovať vonku, ale nedopadlo to dobre. Musela som si kúpiť nový. Od jari do jesene ho mám vonku na slnku a hojne ho zalievam, občas hnojím. Na zimu ho dám do studenej ale svetlej miestnosti a zalievam opatrne, keď je zemina v kvetináči suchá. Na jar ho vždy presadím do o dosť väčšieho kvetináča a uložím na miesto. Tento sa mi darí pestovať už štvrtý rok a je už dosť veľký. A práve teraz dokonca kvitne. Dúfam, že som to nezakríkla a do jari neuhynie .

    dalida je offline (nepripojený) dalida

    dalida
    Bionda Pozri príspevok
    Neviem ti v tomto prípade úplne pomôcť, ja rozmarín a tiež levanduľu a šalviu na zimu nechávam vonku. Zatiaľ vždy prežili, akurát na nich navŕšim viac zeminy, aby boli zo spodku chránené- podobne ako ruže, ale inak nič.
    Ja by som to polievala tak ako to polievaš aj keď je vonku, max. 1x týždenne
    Bionda, to ozaj máš aj rozmarín vonku cez zimu? Lebo to by sa aj mne páčilo. Levanduľu aj šalviu mám tiež vonku, ale o rozmarín by som sa trochu bála.Koľko zím ti už prežil? Počula som síce, že aj oleander sa dá prezimovať vonku. Počuli ste o tom niekto?

    JaDo je offline (nepripojený) JaDo

    JaDo
    Veľmi záleží na tom, či sú kríky (oleander, rozmarín...)zasadené na chránenám stanovišti, napríklad pri južnej stene domu v tvaru L a samozrejme na spôsobe zakrytia.
    Záleží i na tom, aká je zima. Pri extrémnej asi nepomôže ani dokonalé zakrytie.

    bkubat je offline (nepripojený) bkubat

    bkubat
    ĎAKUJEM ZA RADY ,LETOS TO PREžIJE ASI NA CHLADNEJ CHODBE A Až SA ROZRASTIE VYSKúšAM NIEKTORú RADU

    deni10 je offline (nepripojený) deni10

    deni10
    My mame zasadeny rozmarin v kvetinachoch. Cez leto ich mavame na balkone a cez zimu v kuchyni.
    Strasne milujem zemiaky s rozmarinom. Mnam.
    Teraz nam aj jeden zakvitol.:-))

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Dalila mám ho tam už tretiu zimu, predvčerom som ho bola aj kuknúť, má sa k svetu. Ako sa bude blížiť jar- hoci si nie som istá či už sa neblíži crocusy mám už vonku a tulipány s narcismi sa tiež už derú spod zeme... trochu ho zastrihnem ,odhrniem zem a tiež i ostatné bylinky čo sú vonku a môžu rásť....

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Nedarí sa mi rozmnožiť rozmarín. Ako na to ? Už som skúšala odstrihnúť a pichnúť do zeme...vyschol. Tiež som skúšala ponoriť časť vetvičky do zeme....tiež nič.

    Chokma je offline (nepripojený) Chokma

    Chokma
    jess Pozri príspevok
    Nedarí sa mi rozmnožiť rozmarín. Ako na to ? Už som skúšala odstrihnúť a pichnúť do zeme...vyschol. Tiež som skúšala ponoriť časť vetvičky do zeme....tiež nič.
    Dalsia moznost su semiacka. Tento rok ich mam zo semiacka krasnych 7 kuskov.
    Vcera som ale pozerala v telke mnozenie levanduly, je to tam podobne. Skus odstrihnut tam, kde ja aj drevnata cast, osup od listkov zospodu, daj si do crepnicka zmes perlitu a substratu, aby lahsie zakorenil. Vacsiu cast nech je perlit, ten viaze na seba vlhkost a drzi ju v sebe a postupne ju uvolnuje podla potreby. Pichni vetvicku do vody a prasku, ktory napomaha zakorenovaniu (mal by sa dat dostat v zahradkarstve) a sup do kvetinaca. Ja by som ho este zakryla flasou zvrchu, nech troska simulujeme foliu a sklenik a snad by to malo vyjst. Skusim to tento rok aj ja. ;-)

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ja som s rozmarínom tiež nemala moc skúseností, každý mi vždy vyschol. Tento rok sa mu zatiaľ darí a dúfam, že to nezakríknem. Ja som si ho namnožila tak, že som odstrihla z vrchu vetvičky a dala do vody, aby pustili korienky. Potom som ich zasadila. Mám už 4 kvetináče a darí sa im. Mám ich vonku na balkóne a tiež sa bojím, čo urobia, keď ich dám na zimu dnu. Mávala som ich v kuchyni pri okne, darilo sa im aj tam, tak uvidím, či prezimujeme. Ja rozmarín veľmi často používam, je vynikajúci aj pri pečení kuracieho mäska, dávam ho na ryby (ak robím na masle) no a teším sa na ligne (chobotničky), mám výborný recept z Chorvátska a tam je rozmarín nevyhnutný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.