Zavrieť

Porady

Preplatok zo zdrav. poistovne

Dobry den, chcem sa opytat, ak mi zdrav. poistovna zaslala na ucet peniaze, predpokladam preplatok, mam si ho zauctovat ako OstatneNezdanitelneprijmy, alebo ako OstatneZdanitelnePrijmy ?
Pouzivam MRP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Prepl.zo ZP ako príjem ovpl.základ dane-zahrnúť do príjmu,z ktorého sa poistné platilo.

    HappyKESK je offline (nepripojený) HappyKESK

    HappyKESK
    Tomu nerozumiem, ekonomika mi je cudzia....
    "zahrnúť do príjmu,z ktorého sa poistné platilo"....
    Proste mi dosla na ucet platba, pridam si teda do penazneho dennika polozku a v MRP musim zadat najprv KodPohybu. Mam na vyber jedno z - predajtovaru,predajvyrobkovasluzieb,ostatnezdanite lneprijmy,zdaneneuzzdrojazrazkou,DPH,Uverydotacied ary,socialnyfond,ostatnenezdanitelneprijmy a ako posledne tam je Prijemzpriebeznychpoloziek.... a potom dalej po vybere jedneho z toho, musim vybrat este typ, tam by som dal asi ze NeovplyvnujeDPH....

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak SZČO má preplatok na ZP,zahrnieš do príjmov v PD ako príjmy ostatné ovpl.zákl.dane.

    liduska je offline (nepripojený) liduska

    liduska
    HappyKESK Pozri príspevok
    Tomu nerozumiem, ekonomika mi je cudzia....
    "zahrnúť do príjmu,z ktorého sa poistné platilo"....
    Proste mi dosla na ucet platba, pridam si teda do penazneho dennika polozku a v MRP musim zadat najprv KodPohybu. Mam na vyber jedno z - predajtovaru,predajvyrobkovasluzieb,ostatnezdanite lneprijmy,zdaneneuzzdrojazrazkou,DPH,Uverydotacied ary,socialnyfond,ostatnenezdanitelneprijmy a ako posledne tam je Prijemzpriebeznychpoloziek.... a potom dalej po vybere jedneho z toho, musim vybrat este typ, tam by som dal asi ze NeovplyvnujeDPH....
    Možno Ti pomôže kuk sem http://www.porada.sk/t66379-preplato...uctovania.html

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    HappyKESK Pozri príspevok
    Tomu nerozumiem, ekonomika mi je cudzia....
    "zahrnúť do príjmu,z ktorého sa poistné platilo"....
    Proste mi dosla na ucet platba, pridam si teda do penazneho dennika polozku a v MRP musim zadat najprv KodPohybu. Mam na vyber jedno z - predajtovaru,predajvyrobkovasluzieb,ostatnezdanite lneprijmy,zdaneneuzzdrojazrazkou,DPH,Uverydotacied ary,socialnyfond,ostatnenezdanitelneprijmy a ako posledne tam je Prijemzpriebeznychpoloziek.... a potom dalej po vybere jedneho z toho, musim vybrat este typ, tam by som dal asi ze NeovplyvnujeDPH....
    Ja nerozumiem inému - prečo nevyhľadáš niekoho , kto poskytuje službu "vedenie účtovníctva" ?

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Mne prišiel doplatok z RZZP 2005 /bolo podané dodat. DP v roku 2007/.
    Doplatok došiel v 2007. Dala som ho do ost. príjmov ovpl. daň, tak ako preplatok za rok 2006. Je to správny postup? ďakujem.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Zdenka 0705 Pozri príspevok
    Mne prišiel doplatok z RZZP 2005 /bolo podané dodat. DP v roku 2007/.
    Doplatok došiel v 2007. Dala som ho do ost. príjmov ovpl. daň, tak ako preplatok za rok 2006. Je to správny postup? ďakujem.
    Áno,správny postup.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Pekný deň!
    Ja sa chcem len spýtať: Ak som miesto 1064 Sk platil 1067 Sk, teda za rok mi to urobí 36 Sk a počas roka som celú sumu dával do VOZD, je potrebné tých 36 Sk v rámci uzávierkových operácií preúčtovať ako - VOZD a + VNOZD, alebo možem celú sumu nechať v daňových výdavkoch?
    Ďakujem za rady a prajem pekný deň!

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Môžeš, /resp. mal by si/ celú sumu nechať vo výdavkoch ovpl. daň.základ.
    Veď bude RZZP 2007, kde sa ti odráta to, čo si zaplatil a výsledná suma bude preplatok alebo nedoplatok, ktorý sa vyrovná v roku 2008.

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Otázočka k téme? Preplatok z rzzp som zaúčtovala ako INÝ PRÍJEM OVPLYVŇUJÚCI ZD § 6. V DP za rok 2007 ho uvediem spolu s ostatnými príjmami ako príjmy zo živnosti v tabuľke č.1 na str.3? Alebo je potrebné ho niekde vyčleniť?
    Ďakujem za radu.

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    Kelis Pozri príspevok
    Otázočka k téme? Preplatok z rzzp som zaúčtovala ako INÝ PRÍJEM OVPLYVŇUJÚCI ZD § 6. V DP za rok 2007 ho uvediem spolu s ostatnými príjmami ako príjmy zo živnosti v tabuľke č.1 na str.3? Alebo je potrebné ho niekde vyčleniť?
    Ďakujem za radu.
    V zdaňovacom období 2006 to tak platilo, že vrátene preplatky z RZZP boli účtované ako príjmy neovplyvňujúce ZD podľa § 6 ZDP a tento príjem sa vykazoval až v DP podľa § 8 odst.1 písm. k) ZDP. Po novelizácii ZDP od 1.1.2007 je považovaný vrátený preplatok z RZZP ako príjem podľa § 6 a teda aj príjem, ktorý sa zaúčtuje ako ovplyvňujúci ZD v členení ostatný príjem.

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    olio Pozri príspevok
    V zdaňovacom období 2006 to tak platilo, že vrátene preplatky z RZZP boli účtované ako príjmy neovplyvňujúce ZD podľa § 6 ZDP a tento príjem sa vykazoval až v DP podľa § 8 odst.1 písm. k) ZDP. Po novelizácii ZDP od 1.1.2007 je považovaný vrátený preplatok z RZZP ako príjem podľa § 6 a teda aj príjem, ktorý sa zaúčtuje ako ovplyvňujúci ZD v členení ostatný príjem.
    Účtovaniu rozumiem, jedná sa mi teraz o vypísanie daňového priznania. Preplatok uvádzam jednou sumou vrátane všetkých príjmov zo živnosti podľa § 6?
    Alebo je niekde riadok, v ktorom ho treba vyčleniť?

    Ďakujem.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Kelis Pozri príspevok
    Účtovaniu rozumiem, jedná sa mi teraz o vypísanie daňového priznania. Preplatok uvádzam jednou sumou vrátane všetkých príjmov zo živnosti podľa § 6?
    Alebo je niekde riadok, v ktorom ho treba vyčleniť?

    Ďakujem.
    Preplatok zaradíš v DP spolu s príjmom v § 6.

    Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

    Marikaby
    Ahojte. PREPLATOK zo zdravotnej poisťovne účtujem ako platbu zdravotného poistenia ale MÍNUSOM. Má to výhodu: keď si v programe MRP pozerám iba (analytiku) zdravotné poistenie - tak som hneď v obraze. Ľahšie sa mi spracúva aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

    Rovnako MÍNUSOM zaúčtujem vrátenú alikvótnu časť dane z motorových vozidiel a podobné "vratky" peňazí. Vrátené peniaze nájdem v tej istej kolónke ako bol pôvodný náklad , ale m í n u s o m .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.