Zavrieť

Porady

Umelec - účtovanie

Dobrý deň, klavirista - umelec je registrovaný na DÚ, má pridelené DIČ. Mesačne fakturuje svoj výkon - večerné koncerty v hoteli. Faktúry sú zaplatené na jeho súkromný účet, z ktoré platí všetko. Teraz chce urobiť účtovníctvo a DP. Platí si ZP i SP. Ako účtovať tieto príjmy? Čo všetko si môže dať do výdavkov z osobného účtu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Toto by potrebovalo trochu širšiu odpoveď. Ale v kocke. Nie je vhodné miešať do podnikania súkromný účet. (Je tu o tom zopár tém). Má na výber uplatniť skutočné výdavky alebo paušálne. Pri skutočných musí viesť účtovníctvo, pri paušálnych len niektoré evidencie (viac v téme http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html ) Do skutočných výdavkov mu vstupujú všetky výdavky, ktoré majú súvislosť s podnikaním a sú vydané na dosiahnutie zisku.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A osobne si myslím, že v tomto prípade bude asi výhodnejšie zvoliť paušálne výdavky. Neviem si predstaviť čo by mohol zaúčtovať do výdavkov, ako skutočný náklad.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    TO je pravda. A mohol by odpisovať napr. klavír, ktorý by zakúpil pre účely skúšania?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    smith Pozri príspevok
    TO je pravda. A mohol by odpisovať napr. klavír, ktorý by zakúpil pre účely skúšania?
    Samozrejme!

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    On má náklady hlavne na cestovné - chodí autobusom, takže má kopec cestovných lístkov. Poradila som mu nech urobí cestovné príkazy - cestovné a stravné. Ale neviem čo s tými faktúrami, ako ich zaúčtovať. Rozmýšlala som, že to dám cez interný doklad ako nepeňažný príjem. Opravte ma prosím.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=jana007;614479]On má náklady hlavne na cestovné - chodí autobusom, takže má kopec cestovných lístkov. Poradila som mu nech urobí cestovné príkazy - cestovné a stravné. Ale neviem čo s tými faktúrami, ako ich zaúčtovať. Ja by som ich zaúčtoval ako normálnu vydanú faktúru. Pokiaľ b mal aj iné príjmy - napr. úhrady z titulu niektorej zo zmlúv mimo rámec ZP, tak by som tieto pohľadávky a ich úhradu účtoval, evidoval, v ostatných pohľadávkach.
    Rozmýšlala som, že to dám cez interný doklad ako nepeňažný príjem. Predsa jeho príjem je prudko peňažný, nie??? Opravte ma prosím.[/

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Umelca by som sa spýtal, či nahlasoval svoj účet používaný pre účely výkonu slobodného povolania / živnosti (?) na DÚ.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Mne ide o to, že nemá podnikateľský účet a účtovať celý osobný účet je podľa mňa nezmysel. Ja viem, že je to peňažný príjem ale ako ho zaúčtovať, aby som mala vydané faktúry uhradené.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=jana007;614495]Mne ide o to, že nemá podnikateľský účet a účtovať celý osobný účet je podľa mňa nezmysel. No. Minimálne to je nepraktické! Vychádzajme ale z toho, že to tak proste je a už len hasíme. Tj.: nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ja viem, že je to peňažný príjem ale ako ho zaúčtovať, aby som mala vydané faktúry uhradené. Poúčtoval by som ten jeho súkromno-podnikateľský účet. Ale je vôbec podnikateľ ?(SZČO?) Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ? [/]

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    ekopo Pozri príspevok
    Napr. tak, že na deň pripísania sumy na súkromný účet vypísať PPD
    Lepšie riešenie ako účtovať o súkromnom účte!

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ide podávať 1. daňové priznanie, nestačí tam uviesť číslo účtu? Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ?
    Áno a ten nemusí účtovať?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jana007 Pozri príspevok
    nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ide podávať 1. daňové priznanie, nestačí tam uviesť číslo účtu? Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ?
    Áno a ten nemusí účtovať?
    Ak má iba registráciu a DIČ tak je umelec na voľnej nohe - slobodné povolanie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Viď príspevok č. 12 - ekopo. Asi by som sa ho držal.

    Vedieť či je živnostník alebo slob. umelec je dobré už pre vypísanie DP/FO.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    STRELEC Pozri príspevok
    Viď príspevok č. 12 - ekopo. Asi by som sa ho držal.

    Vedieť či je živnostník alebo slob. umelec je dobré už pre vypísanie DP/FO.
    Z dôvodu správneho zaradenia zdaniteľných príjmov.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Dávam do pozornosti zákon o účtovníctve hneď § 1 ods (1) Tento zákon upravuje

    a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
    1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
    2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
    3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
    b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

    (2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

    a § 2 hovodí o tom v akých účtovných sústavách účtuje účtovná jednotka.
    Doporučujem prečítať celý zákon.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.