Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Podľa toho čo čítam, máte doma druháka - ako ja. Tiež sme to už riešili - odpoveď našej pani učiteľky by bola takáto: ch, dz, dž, ia, .... v tých slovách je 6 písmen, ale 5 hlások. Tvrdá slabika je tá, čo obsahuje Y, mäkká čo obsahuje I. My už teraz riešime dilemu ohľadom cudzích slov - aké i/y sa tam má napísať - chúďa syn, dva dni som do neho hustila, že po tvrdých spoluhláskach (g, k, ch, h, d, t, n, l) sa vždy píše Y, a on doniesol zo školy horšiu známku lebo kino je s i...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janasv Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
Podľa môjho názoru sa hláska "ch" sa skladá z 2 písmen. Preto v slove chodba je 6 písmen ale 5 hlások.

janasv Pozri príspevok
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
Opäť to isté, hláska "ie" sa skladá z 2 písmen.


janasv Pozri príspevok
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Toto neviem. Myslím, že tvrá bude tá, ktorá sa číta tvrdo a mäkká tá, ktorá sa číta mäkko. Teda mäkké budú :ľa, ťa, de, ne, ...
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

S písmenami a hláskami súhlasím s Chobotom. Čo sa týka tých slabík, ak sa jedná o druháka, rozlišujú slabiky podľa toho, či tam je Y alebo i. Tak je to aspoň u nás.
Barbara, tu nejde o abecedu ako takú, ale o hlásky a písmenká - a to je rozdiel. Učíme sa písať písmenko c a písmenko h, nie písmenko ch.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
príspevok som vymazala, ja som len chcela pomócť, prepáčte že som sa do toho miešala
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Barbara - nič v zlom - veď každá pomoc sa cení.
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
moj synacik je tiez druhak... takze sa zamiesam... k a ine su obojake spoluhlasky babo, rad! tu neexistuje logicke odovodnenie, nakolko je vynimiek je dobludu. lízanka- lýtko, kino-kyvadlo, dispečer - dyňa, chytiť-chirurgia, miska - myška...
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Moji zlatí poraďaci. Ďakujem Vám. Áno, moje milované dieťa je druháčik. Teraz je doma, choré a učíme sa spolu, čo nám prinesú zo školy. Čo vidím a viem, pomôžem, ale ako im to vysvetľujú v školičke, netuším. A to sa blíži polrok a klasifikačka. Hľadala som aj v učebnici Slovenského jazyka, ale nemám pocit, žeby som to tam videla....... Ešte raz ďakujem.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Troska , ale aspon vas potesim mile mamickyaj ked vam nepomozem:
27. septembra sa v Paríži konalo konzorcium jazykovedcov s celého sveta. Po ôsmich rokoch bádania, skúmania a študovania vydali rubriku desiatich najťažších a najľahších jazykov na tejto planéte. Do úvahy sa bral vývoj jazyka, úprava pravopisu, štýl písma, znaky, reč, história jazyka a gramatika jazyka.

Ústav jazykovedcov ktorý sídli v Berlíne začal so skúmaním jazykov ktorými sa hovorí po celom svete, nielen tými najrozšírenejšími ale všetkými jazykmi. Na svete je okolo 7832 jazykov. Každý týždeň zaniknú dva jazyky a vytvoria sa ďalšie dva až tri nové. Skôr než prejdem k tým desiatim jazykom spomeniem desať najľahších jazykov na svete.

10. mongolčina
09. aramejština
08. gréčtina
07. nórština
06. taliančina
05. rumunčina
04. chorvátčina
03. bulharčina
02. angličtina
01. najľahší jazyk na svete ktorým hovorí vyše 300 miliónov ľudí na celom svete je španielšitna .

Desať najťažších jazykov na tejto planéte:
10. nemčina
09. francúzština
08. čínština
07. japončina
06. jazyk oboch Kórei je rovnaký, takže kórejština
05. perzština
04. arabčina
03. fínština
02. maďarčina
01. najťažším jazykom akým sa hovorí na tejto planéte je Slovenčina .



A to pre jej gramatickú štruktúru a "mobilitu slov a slovných spojení" ako jediný jazyk sveta má slovenčina 7 pádov .


(Nominatív, Genitív, Datív, Akuzatív, Lokál, Inštrumentál a Vokatív),


ďalej vybrané slová, a hlavne mäkké a tvrdé " i, y " ,


skloňovanie prídavných mien a slovies , v podstate sa v slovenskom jazyku skloňujú takmer všetky slová.:

Špecifiku tvoria slovesá.:
V slovenčine je sloveso ohybné. Ohýbanie slovies sa nazýva časovanie.

Pri slovese sa rozlišujú v slovenčine gramatické kategórie:

* osoba (prvá osoba jednotného čísla, druhá osoba jednotného čísla, tretia osoba jednotného čísla, prvá osoba množného čísla, druhá osoba množného čísla, tretia osoba množného čísla)
* číslo (jednotné číslo, množné číslo)
* čas (predminulý čas, minulý čas, prítomný čas, budúci čas)
* spôsob (oznamovací spôsob, podmieňovací spôsob, rozkazovací spôsob)
* slovesný rod (činný rod, trpný rod)
* slovesný vid (dokonavý vid, nedokonavý vid)
* slovesná zhoda (zhoda s tvarom nadradeného podstatného mena alebo zámena)
* intencia slovesného deja (sloveso vyžadujúce doplnenie agensom alebo paciensom, sloveso nevyžadujúce doplnenie agensom alebo paciensom)
* trieda
* (slovesný) vzor

ROZDELENIE SLOVIES

plnovýznamové
1. činnostné -pomenúvajú činnosti, úkony
a. predmetové -ich význam si vo vete vyžaduje pripojenie predmetu
b. bezpredmetové -ich význam si nevyžaduje pripojenie predmetu
2. stavové -pomenúvajú stavy, deje, ktoré nepodliehajú vôli

pomocné
-nemajú úplný, samostatný význam, preto sa vo vete spájajú s iným, plnovýznamovým slovom
1. modálne (spôsobové)
- vyjadrujú vôľu, chcenie, povinnosť, možnosť uskutočniť dej
chcieť, môcť, musieť, vedieť, mať (niečo za povinnosť.), smieť, dať sa
2. fázové
- vyjadrujú fázu, koniec, začiatok deja
začať/ínať, prestať/ávať, z/ostať/ávať
3. limitné
- vyjadrujú blízky začiatok deja
ísť, mať
4. sponové
- fungujú ako spojenie (spona) v mennom prísudku, spájajú sa s plnovýznamovými slovnými druhmi
byť, stať sa
Ako jeden z piatich jazykov máme tri rody.:
Mužský, ženský a stredný




A ako jediný jazyk sveta má vzory prídavných mien, dvojhlásky a spodobovanie, toto nenájdete už v žiadnom inom jazyku na tejto planéte. Toto je len tak na okraj čo sa týka gramatiky slovenského jazyka. Jej gramatika je tak komplikovaná, že akémukoľvek cudzincovi by podľa prepočtov trvalo až 12 rokov kým by sa naučil kompletnú gramatiku a to nehovorím a variabilite slov, viet a slovných spojení vo vetách. Kompletnú gramatiku slovenského jazyka nevie ani jeden jediný človek, preto ju študujú a pripravujú tými vedcov a jazykovedcov, pretože je tak obsiahla a povedal by som, že v niektorých prípadoch až extrémne náročná nato, aby ju bol schopný poňať jeden človek. Slovenský jazyk má presne 465 gramatických výnimiek aj to dokazuje jeho komplikovanosť . Pravidlá slovenského pravopisu prichádzajú len veľmi málo s nejakými úpravami alebo novými pravidlami gramatiky, ale cez to všetko ide o jazyk, ktorý nemá vo svete obdobu, čo sa týka náročnosti na učenie, písanie, počúvanie, hovorenie a čítanie.

Záujem o slovenský jazyk každým dňom rastie ale len málo komu sa podarí dosiahnuť to čomu mi jazykovedci hovoríme: rozprávať čisto spisovne. Náš jazyk je krásny, melodický a preto nemáme problém porozumieť aj ruštine, poľštine, češtine, a iným slovanským jazykom. Ak sa chce cudzinec naučiť písať, čítať, počúvať a hlavne hovoriť po slovensky aspoň tak ako jednoduchý človek, tak v zahraničí sa náš jazyk nenaučí a to platí aj pre nás. Cudzinci ak chcú musia prísť k nám a mi ak sa chceme naučiť inú reč musíme ísť do krajiny kde sa hovorí tou rečou ktorú sa učíme.

Mali by sme byť hrdí nato, že rozprávame najťažším jazykom, aký kedy vôbec vznikol, lebo ťažší jazyk už nie je . Jeho gramatická štruktúra je tak komplikovaná, tak prepracovaná do detailov, že s takou dokonalosťou prepracovania sa nestretneme ani v maďarčine, pre mnohých z nás je práve maďarský jazyk ten najťažší, ale to isté tvrdia Maďari o našom jazyku, len s tým rozdielom, že oni sa nemýlia.


S pozdravom prof. Doc. Vladimír Trnka

Orgán Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, Jazykového odboru Matice slovenskej a Ústrednej jazykovej rady MK SR.


0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tina1 Pozri príspevok
Troska , ale aspon vas potesim mile mamickyaj ked vam nepomozem:


ďalej vybrané slová, a hlavne mäkké a tvrdé " i, y " ,


A ako jediný jazyk sveta má vzory prídavných mien, dvojhlásky a spodobovanie, toto nenájdete už v žiadnom inom jazyku na tejto planéte.


No ja netovrdim, ze nemoze byt pravda, ze nas jazyk sa radi k najtazsim na planete. Ale velmi sa mi paci, ako my (poniektori) Slovaci vieme byt "hrdi" aj na take prvenstva, ktre su inde vo svete bezne.

Ze by anglictina (druhy najlahsi jazyk) nemala tiez "I" aj "Y"?

Nechce sa mi verit, ze by inde nejestvovali dvojhlasky, napr, co je v polstine "rz"? alebo v chorvatstine "ie"?

A spodobovanie? Ved to je iba urcity vztah medzi pisanym a vyslovovanym, a ten je snad v anglictine alebo francuzstine komplikovanejsi ci nie?
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

01. najľahší jazyk na svete ktorým hovorí vyše 300 miliónov ľudí na celom svete je španielšitna .

Desať najťažších jazykov na tejto planéte:
10. nemčina
09. francúzština
08. čínština
07. japončina
06. jazyk oboch Kórei je rovnaký, takže kórejština
05. perzština
04. arabčina
03. fínština
02. maďarčina
01. najťažším jazykom akým sa hovorí na tejto planéte je Slovenčina .



Mali by sme byť hrdí nato, že rozprávame najťažším jazykom, aký kedy vôbec vznikol, lebo ťažší jazyk už nie je . Jeho gramatická štruktúra je tak komplikovaná, tak prepracovaná do detailov, že s takou dokonalosťou prepracovania sa nestretneme ani v maďarčine, pre mnohých z nás je práve maďarský jazyk ten najťažší, ale to isté tvrdia Maďari o našom jazyku, len s tým rozdielom, že oni sa nemýlia.


S pozdravom prof. Doc. Vladimír Trnka

Orgán Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, Jazykového odboru Matice slovenskej a Ústrednej jazykovej rady MK SR.


[/quote]




http://www.juls.savba.sk/dokumenty/najtazsi-jazyk-na-svete.html
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

k tej správe len toľko: je to hoax
http://www.hoax.cz/cze/index.php?act..._detail&id=727
Naposledy upravil mandula : 18.01.08 at 18:20
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

misomiso Pozri príspevok
No ja netovrdim, ze nemoze byt pravda, ze nas jazyk sa radi k najtazsim na planete. Ale velmi sa mi paci, ako my (poniektori) Slovaci vieme byt "hrdi" aj na take prvenstva, ktre su inde vo svete bezne.

Ze by anglictina (druhy najlahsi jazyk) nemala tiez "I" aj "Y"?

Nechce sa mi verit, ze by inde nejestvovali dvojhlasky, napr, co je v polstine "rz"? alebo v chorvatstine "ie"?

A spodobovanie? Ved to je iba urcity vztah medzi pisanym a vyslovovanym, a ten je snad v anglictine alebo francuzstine komplikovanejsi ci nie?
vraj je to cele blud. Niekde som citala odozvu na ten e-mail o najtazsej slovencine co chodi po nete, kde to vsetko vyvratili. ale uz to neviem najst.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

janasv Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
hláska je najmenšia jednotka zvukovej stránky jazyka
písmeno je jednotlivý graf. znak písma

chodba - obsahuje teda 5 hlások, ale 6 písmen (znakov)

mäkká slabika je nielen tá, ktorá obsahuje i, ale aj napríklad de te ne le (nielen di ti ni li) sú mäkké slabiky.

(Tak si to pomätám zo základnej školy ale je to už stráááášne dáááávno). Mohlo sa to zmeniť
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Tanče Pozri príspevok
vraj je to cele blud. Niekde som citala odozvu na ten e-mail o najtazsej slovencine co chodi po nete, kde to vsetko vyvratili. ale uz to neviem najst.


http://www.juls.savba.sk/dokumenty/najtazsi-jazyk-na-svete.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
No ja netovrdim, ze nemoze byt pravda, ze nas jazyk sa radi k najtazsim na planete. Ale velmi sa mi paci, ako my (poniektori) Slovaci vieme byt "hrdi" aj na take prvenstva, ktre su inde vo svete bezne.

Ze by anglictina (druhy najlahsi jazyk) nemala tiez "I" aj "Y"?

Nechce sa mi verit, ze by inde nejestvovali dvojhlasky, napr, co je v polstine "rz"? alebo v chorvatstine "ie"?

A spodobovanie? Ved to je iba urcity vztah medzi pisanym a vyslovovanym, a ten je snad v anglictine alebo francuzstine komplikovanejsi ci nie?
Chorvátsky jazyk nemá dvojhlásku "ie" , ktorú spomínaš.
Sú to odlišnosti v jazyku /podľa oblastí/
a nazýva sa to tzv. ekavstina - t.j. použiješ e - príklad mleko /myslím, že to je príznačné najmä pre srbské oblasti/

a tzv. ijekavština /medzi ie je j/ - príklad mlijeko /väčšinou chorvátske územia a Bosna a Hercegovina/
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
Tanče Pozri príspevok
vraj je to cele blud. Niekde som citala odozvu na ten e-mail o najtazsej slovencine co chodi po nete, kde to vsetko vyvratili. ale uz to neviem najst.
asi pred 2 tyzdnami o tom bola rec na slovenskom rozhlase v relacii "slovencina na slovicko"
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Ja sa pripájam s otázkou:

píše sa: .....záujemci o prácu hláste sa.....

alebo ......záujemcovia o prácu hláste sa....

Máme na to v práci rozdielne názory. Je to podľa hrdina - hrdinovia?

Dík vopred za odpovede.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

breckova Pozri príspevok
Ja sa pripájam s otázkou:

píše sa: .....záujemci o prácu hláste sa.....

alebo ......záujemcovia o prácu hláste sa....

Máme na to v práci rozdielne názory. Je to podľa hrdina - hrdinovia?

Dík vopred za odpovede.
V pravidlách sl.pravopisu sa píše záujemcovia. Ale moje sú z roku 2000, tak neviem či sa odvtedy niečo nezmenilo. Tu si človek nemôže byť ničím istý..
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Myslím si, že v princípe nielen slovenský, ale slovanské jazyky sú ťažké.
Nám slovákom robí problém y a i, v srbochorváčtine zase majú tvrdé ,,č" a mäkké ,,ć", tvrdé ,,dž" a mäkké ,,dž", ktoré sa mimochodom píše ako prečiarknuté d...rusi majú jery a celkovo tie naše slovanské jazyky sú také spevavé
Taký nemec musí mať úžasný problém pochopiť (ak by sa teda chcel učiť náš jazyk) 7 slovanských pádov, oproti nemeckým štyrom. A tie naše činné, trpné rody, prechodníky, životný, neživotný rod, ajajáááj...
Nuž a keby sa taký cudzinec aj veľmi dobre naučil slovensky, kým by prešiel od Bratislavy, cez stredné Slovesnko na ďaleký východ - pochybujem, že by všade rozumel
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

breckova Pozri príspevok
Ja sa pripájam s otázkou:

píše sa: .....záujemci o prácu hláste sa.....

alebo ......záujemcovia o prácu hláste sa....

Máme na to v práci rozdielne názory. Je to podľa hrdina - hrdinovia?

Dík vopred za odpovede.
Záujemca sa skloňuje podľa vzoru hrdina 2. p. záujemcu,
- množné čslo jednoznačne záujemcovia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať