Zavrieť

Porady

KEDY ÚČET 042 A KEDY 501 / 518

Prosím o radu, staviame výrobnú halu. kedy správne použijem účet 042 a kedy účet 501 alebo 518.
môj názor:
042 - napr.projektová dokumentácia od dodávateľa,
501 - cement, beton,stavebny material
518 - dovoz stavebného materialu, stavebné práce dod.spôsobom

čo si myslíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    všetky uvedené položky kumuluješ do dátumu kolaudácie na účte 042.
    Naposledy upravil Braňo : 21.01.08 at 08:26

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Braňo Pozri príspevok
    všetky uvedené položky kumuluješ do dátumu kolaudácie na účte 041.
    042.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JUDDIT Pozri príspevok
    myslíte,že vôbec nemám použiť 5xx účty? len 042
    Všetko sú to náklady na obstaranie haly, takže účet obstarania.

    JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

    JUDDIT
    a kedy sa potom robí aktivácia stavebných a iných prác vykonaných vo vlastnej réžii pri výrobe DHM 042/624 ?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    JUDDIT Pozri príspevok
    a kedy sa potom robí aktivácia stavebných a iných prác vykonaných vo vlastnej réžii pri výrobe DHM 042/624 ?
    Kedy? Vtedy, kedy ste vykonali vnútrofiremné služby vzťahujúce sa k vytvoreniu dlhodobého hmotného majetku. Aktiváciou vlastne vynímate vplyv nákladov (vynaložených na tieto služby vo vlastnej réžii) na výsledok hospodárenia....
    Príklad - aktivujete napr. dopravu vlastnými autami, ktorých vstupy ste účtovali do nákladov (PHM, mzdy, odvody,...).

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    JUDDIT Pozri príspevok
    a čo táto téma?
    nadobudnutie-dhm-vlastnou-pracou
    Nevidím rozpor s tu odznelými príspevkami...

    JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

    JUDDIT
    citat - kalkulka
    Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.
    v mojom prípade je tiež nákup stavebného materiálu, ja som to účtovala na 501 a na konci roka budem aktivovať podľa tohto príspevku, a vy mi doporučujete, že mám všetko účtovať na 042, ja osobne si myslím,ako kalkulka píše, že by sa mal zachovať princíp prvotných nákladov......

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JUDDIT Pozri príspevok
    citat - kalkulka
    Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.
    v mojom prípade je tiež nákup stavebného materiálu, ja som to účtovala na 501 a na konci roka budem aktivovať podľa tohto príspevku, a vy mi doporučujete, že mám všetko účtovať na 042, ja osobne si myslím,ako kalkulka píše, že by sa mal zachovať princíp prvotných nákladov......
    Nakúpený materiál sa neaktivuje, ale účtuje sa priamo na účet obstarania. Aktivujú sa vlastné výkony, teda vlastné náklady (mzdy zamestnancov, doprava vo vlastnej réžii a pod...), a nákup materiálu to nie je.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    JUDDIT Pozri príspevok
    citat - kalkulka
    Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.
    v mojom prípade je tiež nákup stavebného materiálu, ja som to účtovala na 501 a na konci roka budem aktivovať podľa tohto príspevku, a vy mi doporučujete, že mám všetko účtovať na 042, ja osobne si myslím,ako kalkulka píše, že by sa mal zachovať princíp prvotných nákladov......
    Neviem prečo by sa mal nakúpený stavebný materiál jednoznačne určený pre účely obstarania DHM účtovať na nákladové účty (nehovoriac o tom, že keď tam niečo zabudnem, už mám problémy so ZD).

    Účtujem všetky dodávateľské faktúry týkajúce sa DHM na účet obstarania, aktiváciu používam pri vnútrofiremných službách vykonávaných na obstaranie DHM....

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    JUDDIT Pozri príspevok
    citat - kalkulka
    Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.
    v mojom prípade je tiež nákup stavebného materiálu, ja som to účtovala na 501 a na konci roka budem aktivovať podľa tohto príspevku, a vy mi doporučujete, že mám všetko účtovať na 042, ja osobne si myslím,ako kalkulka píše, že by sa mal zachovať princíp prvotných nákladov......
    Ja osobne súhlasím s Tvojím postupom účtovania v prípade nadobudnutia DHM vlastnou činnosťou. Predpokladám, že na tento účel si vedieš vnútropodnikové účtovníctvo, zároveň DHM ako pomenovanú/očíslovanú/ činnosť a spôsobom ktorý cituješ aktivuješ náklady na konci roka na základe vnútropodnikovej faktúry.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.