Zavrieť

Porady

Podnikanie a zamestnamie

Pekny den
Vedel by my niekto poradiť ako sa platia odvody ak som živnostník a zamestnám sa na klasickú pracovnú zmluvu. Platím si sám aj zamestnávateľ alebo stačí ak to platí jeden?
A ako je to potom s daňovým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    smrek je offline (nepripojený) smrek

    smrek
    V prvom roku podnikania nemusíš platiť odvody ako živnostník.
    Daňové priznanie podávaš jedno a v ňom uvádzaš príjmy aj zo zamestnania
    aj zo živnosti. Od 1.7. nasledujúceho roku ti vznikne povinnosť platiť odvody pre sociálnu poisťovňu zo živnosti podľa príjmu a pre zdravotnú si ich vypočítaš v ročnom zúčtovaní ZP.
    Napr.si začal podnikať v roku 2007, podáš daň.priznanie za rok 2007 , odvody začínaš platiť od 1.7.2008 .

    maverick27 je offline (nepripojený) maverick27

    maverick27
    giricco Pozri príspevok
    a co zdravotna p. tam bude platit aj zamestnavatel aj ja?
    Ja som si včera zakladal živnosť a som zamestnaný.Do SP platíš až po roku a to na základe DP aj do zdravotnej to máš dobrovoľné,čiže nemusiš platiť nič,je to dobrovoľné a až po ročnom zúčtovani a podľa príjimov sa uvidí.Aby si to potom nemal také nárazové možes si platiť aspoň dačo,ja som si dal po 300 SK.Je to len na Tebe.

    giricco je offline (nepripojený) giricco

    giricco
    ak sa rozhodnem platit teraz napr 2000.-Sk a este mi bude platit aj zamestnavatel a na rok mi vypocitaju ze som mal platit menej tak vratia preplatok?

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Neviem či som , ale ja predpokladám že zadávateľ otázky
    bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší ako 91.200 je povinný platiť odvod na SP aj keď pracuje a k 30.6-výpis z DP a ak je príjem za rok 2007 vyšší ako 97.200,- opäť je povinnosť platiť odvod aj keď je tam súbeh.
    http://www.porada.sk/t63964-szco-od-1-7-2007-a.html

    giricco je offline (nepripojený) giricco

    giricco
    zadávateľ otázky
    bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší

    aby som to upresnil. Zacinam podnikat teraz a a do zmestnania nastupujem o mesiac. A naozaj nerozumiem tomu preco platit dva krat za to iste ja sa prihlasim do ZP a o par dni este aj zamestnavatel ma prihlasi potom tam urcite bude riadny preplatok......

    aspon vsetky lieky by mali mat ty co takto odvadzaju zadarmo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    giricco Pozri príspevok
    zadávateľ otázky
    bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší

    aby som to upresnil. Zacinam podnikat teraz a a do zmestnania nastupujem o mesiac. A naozaj nerozumiem tomu preco platit dva krat za to iste ja sa prihlasim do ZP a o par dni este aj zamestnavatel ma prihlasi potom tam urcite bude riadny preplatok......

    aspon vsetky lieky by mali mat ty co takto odvadzaju zadarmo.
    AK začneš podnikať, tak si povinný registrovať sa do ZP ako szčo. Akonáhle sa zamestnáš, tak aj v ZP nahlásiš zmenu, že platiteľom ZP bude tvoj zamestnávateľ. Tým pádom nemusíš ako szčo platiť preddavky na ZP. Ale v r.2009 budeš do 30.06. podávať ročné zúčtovanie na ZP, a tam zase môže vzniknúť situácia, že budeš mať nedoplatky z titulu podnikania.

    Podnikanie a zamestnamie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.