Zavrieť

Porady

Faktúra a PPD v ten istý deň.

Zdravím.
Už som dnes písala o tomto v rubrike Podnikanie, ale myslím že to skôr patrí sem a možno sa viacerí vyjadria, resp. mi to odobria...
Ide o to, že či môžem faktúru za materiál uhradenú v ten istý deň,dokladom je PPD - dať priamo ako nákup materiálu v hotovosti... Firma nemá RP a všetko predáva cez faktúry. Na ich PPD je rozpis položiek i s DPH, keby v hlavičke papiera nebolo napísané PPD, tak by mohlo ísť o blok z RP... chcem si to zjednodušiť a takéto FA s PPD účtovať priamo cez pokladnu, len neviem či to môžem... prosím poraďte... či má niekto skúsenosť s tým, či to môžem a čo na to daňová kontrola? Ďakujem.

Ešte dodám že na faktúre nie sú uvedené naše údaje... nič... len "malopredaj"
Naposledy upravil KatkaBS : 22.01.08 at 20:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    celestina je offline (nepripojený) celestina

    celestina
    Ja by som si to nezjednodušovala. Ak mám FA, ktorá obsahuje všetky náležitosti FA, tak ju zaúčtujem ako FA. Úhrada FA cez výdavkový pokl. doklad ku ktorému je samozrejme priložený PPD dodávateľa. A robím to tak aj keby bola FA na 1 Sk.

    KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

    KatkaBS
    Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    KatkaBS Pozri príspevok
    Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...
    Ak firma predáva materiál a nevedie evidenciu tržieb na RP, čo by mala podľa mojej mienky /neviem v akom rozsahu predáva/ tak má vystaviť faktúru so všetkými náležitosťami uvedenými v zákone o DPH. PPD nenahrádza doklad z ERP, prinajmenšom nemá DKP. Mala by podľa mojej mienky vystaviť faktúru /pohľadávku/ a jej úhradu PPD. Ty nemôžeš do dokladu nič dopisovať. AK by aj dala PPD, ktorý spĺňa všetky náležitosti určené zákonom...tu by mi len ten PPD asi prekážal.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    KatkaBS Pozri príspevok
    Ok, ďakujem... no myslím, že keďže na tej faktúre nie sú uvedené žiadne naše identifikačné údaje, ani obchodné meno, IČO, IČ DPH, proste nič, len "malopredaj", tak nespĺňa to vlastne charakter faktúry, nie? Takže môžem účtovať jedným šupom? Pozrela som si v zákone od DPH náležitosti FA a tam sa píše čo musí FA mať... no na tejto faktúre nie sú tie údaje... určite viacerí, ktorí nakupujú v danom obchode majú takú dilemu ako ja... neviem či tam dať našu pečiatku a údaje dopísať,alebo to nechať tak a účtovať ako faktúru... neviem... hm? Prosím poraďte...
    Ja takéto prípady riešim tak, že do časti "Odberateľ" dám pečiatku firmy, na ktorej sú uvedené všetky údaje (adresa, IČ DPH).
    Za daňový doklad si síce zodpovedá ten, kto ho vystavil, a druhá strana by do neho nemala nič dopisovať, ale kto zistí, že som tam pečiatku dala ja? Veď minimálne pri ručne vypisovaných faktúrach sa používajú práve pečiatky a nie prácne vypisovanie údajov.

    Keď dostanem faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, tak ju neúčtujem medzi záväzky, ale priamo ako výdaj z pokladne. A to aj v prípade, že jej úhrada je napr. 1 deň po vystavení. Je to správne?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Llívia Pozri príspevok
    Ja takéto prípady riešim tak, že do časti "Odberateľ" dám pečiatku firmy, na ktorej sú uvedené všetky údaje (adresa, IČ DPH).
    Za daňový doklad si síce zodpovedá ten, kto ho vystavil, a druhá strana by do neho nemala nič dopisovať, ale kto zistí, že som tam pečiatku dala ja? Veď minimálne pri ručne vypisovaných faktúrach sa používajú práve pečiatky a nie prácne vypisovanie údajov.

    Keď dostanem faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, tak ju neúčtujem medzi záväzky, ale priamo ako výdaj z pokladne. A to aj v prípade, že jej úhrada je napr. 1 deň po vystavení. Je to správne?
    Ja to tiež tak robím, ide o zľahčovanie práce, auditorka mi to zatiaľ nevyčítala. Z daňového hľadiska tam chyba nie je, ale pravdepodobne pri kontrole by mohli napadnúť veľmi dôslední kontrolóri nesprávne postupy účtovania. Ale snáď až tak prísny nebudú.

    KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

    KatkaBS
    Ich PPD má DKP, zaujímavá kombinácia dokladov že? a pritom ide len o bežný nákup materiálu... Ďakujem za rady... Ja to dám priamo cez pokladňu, k PPD pripnem aj faktúru a dodací list. Keď je tam to DKP, je to fakt zvláštne.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    KatkaBS Pozri príspevok
    Ich PPD má DKP, zaujímavá kombinácia dokladov že? a pritom ide len o bežný nákup materiálu... Ďakujem za rady... Ja to dám priamo cez pokladňu, k PPD pripnem aj faktúru a dodací list. Keď je tam to DKP, je to fakt zvláštne.
    Ak má ich PPD aj DKP a všetky ostatné potrebné náležitosti, tak to tak môžeš urobiť...len tam nič nedopisuj

    KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

    KatkaBS
    evina Pozri príspevok
    Ak má ich PPD aj DKP a všetky ostatné potrebné náležitosti, tak to tak môžeš urobiť...len tam nič nedopisuj
    Ďakujem mockrát.

    Faktúra a PPD v ten istý deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.