Zavrieť

Porady

Pažnice-odpisovať alebo neodpisovať

Prosim poradte: Paznica sa pouziva na zabezpecenie vykopov pri stavebnych pracach. Zakupili sme 30 kusov paznic v jedn.cene 2000 Sk. K tomu prepravne v celkovej sume 3000 Sk. V kazdom pripade vychadza cena za paznicu 2100 Sk, teda by sa:
1. odpisat pri zaradeni ako drobny hmotny majetok
alebo
2. zaradit ako celok a odpisovat, mimochodom do akej skupiny ?
vychadza mi, ze by to mala byt 2-na 6 rokov.

pozn. podobna tema bola - ci odpisovat lesenie. Pre lesenie je to jednoznacne, kedze ma viac prvkov, ktore tvoria celok. Paznice su bez pridavnych prvkov, daju sa prikupovat a pouzivat v akomkolvek potrebnom mnozstve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    scorp Pozri príspevok
    Prosim poradte: Paznica sa pouziva na zabezpecenie vykopov pri stavebnych pracach. Zakupili sme 30 kusov paznic v jedn.cene 2000 Sk. K tomu prepravne v celkovej sume 3000 Sk. V kazdom pripade vychadza cena za paznicu 2100 Sk, teda by sa:
    1. odpisat pri zaradeni ako drobny hmotny majetok
    alebo
    2. zaradit ako celok a odpisovat, mimochodom do akej skupiny ?
    vychadza mi, ze by to mala byt 2-na 6 rokov.

    pozn. podobna tema bola - ci odpisovat lesenie. Pre lesenie je to jednoznacne, kedze ma viac prvkov, ktore tvoria celok. Paznice su bez pridavnych prvkov, daju sa prikupovat a pouzivat v akomkolvek potrebnom mnozstve.
    U pažníc sa nejedná o DHM. A osobne by som to zaúčtovala do spotreby.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Keďže ide o majetok, ktorý má síce obstarávaciu cenu nižšiu ako 30 tis. Sk, ale dobu použitia určite viac ako rok (nepíšeš), ja by som odporučil odpisovať počas doby v mesiacoch, ktorú si určíš podľa doby životnosti. Mesačný odpis zaokrúhliš nahor a podľa počtu mesiacov v roku odpisuješ. Účtovný odpis je daňovo uznaný. Neviem, či sa vždy používajú všetky naraz alebo sa to dá kombinovať podľa veľkosti výkopu. Môžeš teda odpisovať každý kus samostatne. AK by si to posúdil ako súbor, mal by si problémy pri vyraďovaní a dopĺňaní súboru.
    Dá sa to účtovať aj priamo do nákladov.
    Zásady by si mal mať určené vo svojej internej smernici o účtovníctve.

    Pažnice-odpisovať alebo neodpisovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.