Zavrieť

Porady

predaj budovy (odpis)

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Predali sme budovu s pozemkom. No Daňový úrad už mesiac po zaplatení nezrušil záložné právo, čiže nemôžeme prepísať budovu a pozemok. Chcem sa opýtať, čo sa týka odpisov a vyradenia majetku držím sa dátumom dodania? Môžem vyradiť majetok z účtovníctva aj keď na našom liste vlastníctva stále je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    petraTT Pozri príspevok
    Chcela by som Vás poprosiť o radu. Predali sme budovu s pozemkom. No Daňový úrad už mesiac po zaplatení nezrušil záložné právo, čiže nemôžeme prepísať budovu a pozemok. Chcem sa opýtať, čo sa týka odpisov a vyradenia majetku držím sa dátumom dodania? Môžem vyradiť majetok z účtovníctva aj keď na našom liste vlastníctva stále je?
    Viď postupy účtovania PU:
    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu
    (2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

    Teda riadiť sa zmluvou (ako je v nej definované prevzatie / odovzdanie) a citovaným ustanovením postupov....

    petraTT je offline (nepripojený) petraTT

    petraTT
    V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra.Takže ak som to správne pochopila pre mňa bude podstatný dátum prepisu a vtedy ukončím odpisy aj vyradim majetok. Je to správne?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    petraTT Pozri príspevok
    V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra.Takže ak som to správne pochopila pre mňa bude podstatný dátum prepisu a vtedy ukončím odpisy aj vyradim majetok. Je to správne?
    Ano, lebo kupujúci podľa zmluvy nenadobudol, a predávajúci neodovzdal nehnuteľnosť.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Niet za čo. Len ešte raz uvádzam: "V zmluve je napísané nadobudnutie právoplatným rozhodnutím o vklade do katastra."
    To je, že prevzatie / odovzdanie nehnuteľnosti nastane najskôr dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vklade do katastra... Lebo ak ste fyzicky skôr odovzdali kupujúcemu nehnuteľnosť k užívaniu, tak potom tento deň je dňom účtovného prípadu.

    predaj budovy (odpis)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.