Zavrieť

Porady

prijatá faktúra bez dokladu o úhrade

ahojte,

mam takyto problem. SZCO zaplatil dobierkou fakturu na poste, ale doklad o uhrade nema. bol sa uz aj pytat ci mu ho nevedia vystavit, ale nenasli to.

co s takou fakturou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    suvaha Pozri príspevok
    ahojte,

    mam takyto problem. SZCO zaplatil dobierkou fakturu na poste, ale doklad o uhrade nema. bol sa uz aj pytat ci mu ho nevedia vystavit, ale nenasli to.

    co s takou fakturou?
    Pošta asi ťažko vystaví spätne doklad o úhrade. Najlepšie asi bude obrátiť sa na dodávateľa aby potvrdil úhradu predmetnej faktúry. Mal som pár prípadov. Požiadali sme vyjadrenie dodávateľa, že predmetná fa je uhradná, kedy ako formou, a na základe toho som vypísal výdavkový doklad a priloži k tomu to vyjadrenie.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Potvrdenie o zaplatení dobierky na pošte je doklad o úhrade. Ak ho stratil tak by malo byť smerodjané to, že na fa je napísaný spôsob platby dobierkou a preto by som to do účtovníctva dala, aj fa aj platbu (i keď nemá doklad).

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Olgica Pozri príspevok
    Potvrdenie o zaplatení dobierky na pošte je doklad o úhrade. Ak ho stratil tak by malo byť smerodjané to, že na fa je napísaný spôsob platby dobierkou a preto by som to do účtovníctva dala, aj fa aj platbu (i keď nemá doklad).
    Je nutný doklad o úhrade, resp. potvrdenie dodávateľa o prijatí platby. Či je na FA napísané "PP, hotovosť alebo dobierka", nie je podstatné.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    dakujem.

    a este jedna otazka: uctujem v MRP a ked zapisem fakturu ktora ma danovu povinnost napr. tato konkretna od ktorej nie je doklad o uhrade ma dan. pov. v novembri..no SZCO mi ju dal az k decembrovym papierom takze ak ju zapisem s novembrovou dan. povinnostou suma dph sa mi ukazuje v danovom priznani v novembri..ako to mam zapisat aby mi to vchadzalo do decembroveho dan. priznania?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Je nutný doklad o úhrade, resp. potvrdenie dodávateľa o prijatí platby. Či je na FA napísané "PP, hotovosť alebo dobierka", nie je podstatné.
    Doklad o úhrade je aj vlastný výdavkový doklad. Účtovný doklad je preukazným účtovným záznamom aj v prípade, ak je jeho obsahom skutočnosť dokázaná nepriamo obsahom iných preukázateľných záznamov (§ 32 ods. 1 písm. b) ZÚ). Podľa môjho názoru je možné u faktúr uhradených dobierkou výdavkový doklad vystaviť aj bez potvrdenia o úhrade. (Nepriamy dôkaz - najmä ak ide o ojedinelé prípady - môže byť jednak dobierková faktúra, prípadne odsúhlasený stav záväzkov s daný odberateľom v rámci inventarizácie).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    suvaha Pozri príspevok
    dakujem.

    a este jedna otazka: uctujem v MRP a ked zapisem fakturu ktora ma danovu povinnost napr. tato konkretna od ktorej nie je doklad o uhrade ma dan. pov. v novembri..no SZCO mi ju dal az k decembrovym papierom takze ak ju zapisem s novembrovou dan. povinnostou suma dph sa mi ukazuje v danovom priznani v novembri..ako to mam zapisat aby mi to vchadzalo do decembroveho dan. priznania?
    V MRP pri dodávateľských faktúrach je "chlievik" dátumu odpočítania dane, tam daj december. Aplikuj § 51 ods.2 zákona o DPH.

    prijatá faktúra bez dokladu o úhrade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.