Zavrieť

Porady

kaucia na nájomné

Chcem Vás pekne poprosiť o radu:

v r.2006 spoločnosť s r.o. zaplatila kauciu na nájomné 20000 sk. Je vedené na účte 314.
Je to dlhodobý preddavok,v prípade že s.r.o. ukončí nájomnú zmluvu napr. za 10 rokov,bude kaucia z účtu 314 použitá na úhradu nájomných nákladov.
Prosím o radu,na ktorom účte mám dovtedy viesť tento dlhodobý preddavok?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Chcem Vás pekne poprosiť o radu:

    v r.2006 spoločnosť s r.o. zaplatila kauciu na nájomné 20000 sk. Je vedené na účte 314.
    Je to dlhodobý preddavok,v prípade že s.r.o. ukončí nájomnú zmluvu napr. za 10 rokov,bude kaucia z účtu 314 použitá na úhradu nájomných nákladov.
    Prosím o radu,na ktorom účte mám dovtedy viesť tento dlhodobý preddavok?
    Ďakujem
    Použil by som účet 378.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 24.01.08 at 11:36
    Katarína Cigánová
    Myslím , že by to mohlo zostať na 314.A , len s analytikou , nie je zlé to evidovať aj v saldokonte - vieš voči komi takúto kauciu máš , ale hlavne ak máš viac poskytnutých preddavkov . A by som to samozrejme každý rok zinventovala.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok

    hm?asi mám dlhé vedenie..
    V pôvodnom príspevku som mal namiesto použil požil.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    smith Pozri príspevok
    Použil by som účet 378.
    Alebo tiež 315. Doporučujem viesť na samostatnom analytickom účte.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    Myslím , že by to mohlo zostať na 314.A , len s analytikou , nie je zlé to evidovať aj v saldokonte - vieš voči komi takúto kauciu máš , ale hlavne ak máš viac poskytnutých preddavkov . A by som to samozrejme každý rok zinventovala.
    Nie je to typický preddavok, takže by som (ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku) radšej použil pohľadávkový účet 315. Keď si ako nájomca plním všetky záväzky z nájomnej zmluvy, kaucia tu neplní účel preddavku, ale je to vlastne pohľadávka voči prenajímateľovi, ktorú musí pri skončení nájomného vzťahu prenajímateľ vrátiť.
    Naposledy upravil DušanČ : 28.01.08 at 09:29

    tonca je offline (nepripojený) tonca

    tonca
    Máme vo firme podobný problém, na školení som sa pýtala a odpovedali, že to môže ostať na 314.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzanak1 Pozri príspevok
    Ahojte, je kaucia v JU daňový alebo nedaňový výdavok ?
    Daňový.

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Daňový.
    určite, iný zdroj mi zasa povedal, že nedaňový. kaucia na nájomnom bude po ukončení nájmu vrátená na účet nájomcu, a potom ju zasa musím zdaniť ?

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Ahojte,zamestnanec mal príjem z prenájmu. Bola mu vrátená kaucia, uplatňuje si 40% výdavky. Základ dane je príjem z prenájmu mínus kaucia, alebo vrátená kaucia je vo výdajoch 40%?
    Ďakujem

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    beatad Pozri príspevok
    Ahojte,zamestnanec mal príjem z prenájmu. Bola mu vrátená kaucia, uplatňuje si 40% výdavky. Základ dane je príjem z prenájmu mínus kaucia, alebo vrátená kaucia je vo výdajoch 40%?
    Ďakujem
    celkom sa v tej otázke neviem vyznať, on ten nájom platil alebo príjímal platby z prenájmu ?

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Skúsim vysvetliť.
    Zamestnanec mal v r. 2009 aj príjem z prenájmu.
    Prenájom bol v júni 2009 ukončený a nájomcovi vrátil kauciu.
    Prenajímateľ si z príjmov z prenájmu uplatňuje 40% do nákladov.
    Otázka je čo je príjem prenajímatela:
    1.nájomné mínus vrátená kaucia napr. 400 - 100 = 300 príjem z prenájmu z tohoto 40% náklad= 120, ZD= 300-120= 180
    2.alebo nájomné napr.400 x 40%náklad 400-160= 240=ZD
    , a tá vrátená kaucia je v nákladoch 40%?
    poz.:Samozrejme príjem po odpočítaní oslob.príjmu 894,60.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.