Zavrieť

Porady

SHR a orba

Prosim o radu. Podnikatel ma sro, v ktorej vykonava polnohospodarsku cinnost. Na jesen mu zberali jacmen a v decembri mu urobili orbu pody. Moja otazka je ci dana orba sa ma uctovat na ucet 518 alebo to mam dat na 121, i ked sa tam nic neseje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Môj manžel - poľnohospodár tvrdí, že orba je ukončenie procesu pestovania plodiny. Preto náklady patria do toho roku, v ktorom sa vykonala. Máme JÚ, tam nie je problém. Pri PÚ sa ja prikláňam k odpovedi nedokončenej výroby. Okrem toho sobotňajší večer si viem predstaviť stráviť príjemnejšie, ako riešením orby. Pomôžete? Ďááááááááááááákujem! Ešte ma napadlo, že v zadaní otázky je SHR a orba a potom, že má s.r.o. Tomu nerozumiem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Kedy je možné hovoruť o NV?
    - ak náklady vznikajú priebežne, ale výnosy až s odstupom času. Ak Uj vykonáva takú činnosť, že jej výrobný cyklus od vynaloženia N do realizácie výnosov je dlhý, ide o zásoby vlastnej výroby. Teoreticky týmto cyklom môžeme nazvať viac ako jeden deň

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Betka, ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. Pri účte 121 je uvedené: pdľa § 17 ods. 5 opatrenia, o nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Keď by som vyrábala napr. stoličky, hotovým výrobkom je vtedy, keď je skompletizovaná a jej poslednou výrobnou operáciou je napr. namorenie. Ide na sklad. Čo je ale poslednou operáciou pri pestovaní plodín? Poslednou operáciou na jeseň je /ak sa stihne/ orba. Hovorím ale o plodinách, ktoré sa sejú na jar a v tom istom roku sa aj zberajú. Pri oziminách je to jednozančne NV. Už som dopletená. Možno sa ešte niekto ozve. Ďakujem. Ešte ma napadlo: pri tom istom účte je uvedené, že sa sledujú náklady na NV vynaložené : a/ na plodiny zberané v bežnom roku
    b/ na plodiny zberané v budúcom roku.
    Naposledy upravil Janurka : 03.02.08 at 13:22

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    To SHR v nazve bolo len aby nazov bol kratsi. Nevedela som to inac pomenovat. Ide o to ze pestuje len jarne plodiny, ktore ked pozbera upravi podu po zbere tou orbou, nie je to priprava na buduci rok na dalsie plodiny, na to je orba na jar.
    Tak som si fakt nie ista ci to na NV ma byt

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    horka Pozri príspevok
    To SHR v nazve bolo len aby nazov bol kratsi. Nevedela som to inac pomenovat. Ide o to ze pestuje len jarne plodiny, ktore ked pozbera upravi podu po zbere tou orbou, nie je to priprava na buduci rok na dalsie plodiny, na to je orba na jar.
    Tak som si fakt nie ista ci to na NV ma byt
    Vyjadrenie daňovej poradkyne: po zbere úrody sa urobí podmietka /alebo diskovanie/, týmto sa ukončí cyklus. Ďalší začína orbou. Bez ohľadu na to, či sa sejú oziminy, alebo jarné plodiny sa orba považuje za začiatok cyklu a keď sa urobí na jeseň, je jednoznačne NV. Ešte doplním: daň. poradkyňa sa roky venovala poľnohospodárstvu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.