Zavrieť

Porady

Dediči z prvého manželstva

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako je to v prípade, keď pred 12 rokmi som sa rozviedol - mali sme dve deti a potom som uzavrel nové maželstvo. Majetok z prvého manželstva sme si s manželkou vysporiadali o čom je spísaná zápisnica u notára. V druhom manželstve v ktorom mám jedno dieťa, sme spolu s manželkou nadobudli určitý majetok. V prípade mojej smrti majú nárok na dedenie majetku nadobudnutého počas druhého manželstva aj deti z prvého manželstva? Ak áno, ako sa dá tomu predísť, stačí napísať závet? Deti z prvého manželstva sú už dospelé a majú svoje rodiny.
Ďakujem hoffi
Usporiadat
Téma je uzavretá.
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Na takéto otázky sa dosť zle odpovedá, pretože by to stále mali byť moje deti. Či z prvého, či piateho, alebo dokonca mimomanželské.
Na ale predsa len odpoveď. Aby nededili deti z 1 manželstva tak je potrebné všetok svoj majetok previesť na manželku a dieťa z 2 manželstva darovaním - teda nemať nič. Alebo je možné vydedenie detí z 1 manželsva. Podmienky sú dosť tvrdé. Spísaním závetu sa skoro nič nevyrieši, pretože keď tam nebudú spomenutí, napadnú ho a bude im vyhovené a ako dospelí musia dostať aspoň 3/4 zo svojho podielu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hoffi hoffi

hoffi je offline (nepripojený) hoffi

Z morálneho hľadiska je to síce pravda, ale ja som deťom po rozvode nechal úplne všetko bol som takmer bezdomovec a to čo mám teraz je všetko nadobudnuté výlučne počas trvania druhého manželstva. Je to spravodlivé, aby moja terajšia manželka a dcéra ktoré výraznou mierou prispeli k tomu čo máme mali náš majetok rozdeliť aj medzi deti z prvého manželstva?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Hoffi, rozumiem ti, pridávam sa k tejto morálno-nemorálnej debate, si príkladom môjho manžela, nemáme to nijak ošetrené a keby sa niečo manželovi, chráň boh, stalo, skutočne neviem, ako by som komunikovala s manželkou č.1, keďže jeho prvé dieťa ešte nenadobudlo plnoletosti.
0 0
marti1952 marti1952

marti1952 je offline (nepripojený) marti1952

Samozrejme, že dedia aj deti z prvého manželstva. A nestačí napísať závet: Máme konkrétne v mojej vlastnej rodine taký prípad, keď môj otec vydedil deti z prvého manželstva, a napriek tomu majú nárok na dedičstvo ako tzv.: neopomenuteľní dediči. Znamená tom že majú nárok na polovicu sumy, ktorú by boli zdedili, keby ich otec nevydedil. Ťahá sa to už 5 rokov. Najlepšie je svojej manželke majetok predať, a ak sa to nedá, tak to upraviť súdne, inak sa po Tvojej smrti bude deliť aj s tým, čo ste spoločne nadobudli.
1 0
marti1952 marti1952

marti1952 je offline (nepripojený) marti1952

BSM sa nedá darovať druhému manželovi. Majetok sa môže prepísať na druhého manžela len predajom a súdnou cestou.
0 0
hoffi hoffi

hoffi je offline (nepripojený) hoffi

To všetko je pekné, ale nesprávne. A ešte sa opýtam ako je to v prípade, keď bude všetko napísané na meno manželky - byt, auto, účet v banke a pod.
0 0
hoffi hoffi

hoffi je offline (nepripojený) hoffi

Moje deti z 1 manželstva už síce sú plnoleté, ale to na veci asi nič nemení.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

hoffi Pozri príspevok
Moje deti z 1 manželstva už síce sú plnoleté, ale to na veci asi nič nemení.
Plnoletý potomok podla zakona musi dostat minimalne tolko, kolko je polovica jeho podielu z dedicstva. Takze ak napises testament, kde ho opomenies, aj tak sa nanho bude prihliadat.
BSM sa da notarskou zapisnicou zuzit.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

hoffi Pozri príspevok
To všetko je pekné, ale nesprávne. A ešte sa opýtam ako je to v prípade, keď bude všetko napísané na meno manželky - byt, auto, účet v banke a pod.
Tak nebudeš mať nič a nebude čo dediť. Len musíš v shode dožiť so svojou 2 manželkou, lebo nebudeš mať naozaj nič a nie len na papieri.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

robovi Pozri príspevok
Plnoletý potomok podla zakona musi dostat minimalne tolko, kolko je polovica jeho podielu z dedicstva. Takze ak napises testament, kde ho opomenies, aj tak sa nanho bude prihliadat.
BSM sa da notarskou zapisnicou zuzit.
BSM na už nadobudnutý majetok sa notárskou zápisnicou zrušiť nedá. BSM sa musí zrušiť rozsudkom súdu a následne dohodou manželov o rozdelení majetku.
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

Bytostne sa ma táto téma dotýka. Riešili sme to spísaním notárskej zápisnice o zúžení bezpodielového vlastníctva v plnom rozsahu. A čokoľvek kupujeme - kupujeme na moje meno.
A musím dať za pravdu Vieroslave, platí to od dátumu spísania notárskej zápisnice.
Naposledy upravil Jana2004 : 29.01.08 at 18:31
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Keďže som tiež z "prvého" manželstva nedá mi, aby som sa po prečítaní všetkých príspevkov tiež nevyjadrila k danej téme.

Dediť sa bude len majetok, ktorý ostane po poručiteľovi. To znamená len jeho polovica, pričom z tej polovice budú dediť rovnakým dielom manželka a všetky deti poručiteľa.
Nie som toho názoru, ako napísal Hoffi, že deťom z prvého manželstva všetko nechal, keď ich opúšťal. Ak nestrádali hmotne, určite im chýbala jeho prítomnosť a jeho láska. Majetky a finančné zabezpečenie nie sú všetko a možno by bolo korektné, ak majú dobré vzťahy, porozprávať sa so svojimi dospelými deťmi o tomto probléme a dohodnúť sa. Predsa určite nechce, aby jeho "prvé" deti na neho spomínali v zlom.
Ja som našťastie ten problém nemala a po otcovej smrti, sme sa s jeho druhou manželkou veľmi korektne dohodli a vyrovnali.
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

nie to teda ľahká situácia. z pohľadu 2. manželky by bolo spravodlivé, aby deti z 1. manželstva nedostali nič. z pohľadu detí z 1. manželstva nespravodlivé, že by nedostali nič. a keď všetko prepíšeš na 2. manželku, tak budeš musieť byť veľmi dobrý, aby si sa nakoniec nevydedil ty sám......
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

To som zvedavá, kto je taký prešpekulovaný? Manžel či manželka č. 2.? Poviem úprimne, ako manželka č. 2 by som nechcela takého manžela ktorý sa zaoberá myšlienkou čo urobiť, aby obral svoje deti č. 1. Bála by som sa každého nového dňa, že sa mi niečo stane a moje dieťa zostane s holým zadkom len preto, lebo jeho otec bude mať manželku č. 3.
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

Máte pravdu všetci a nemáte pravdu nikto.
Prečo dieťa z manželstva č. 2 sa má deliť so súrodencami z prvého manželstva. Predsa ani ono nebude dediť po manželke číslo 1. Prečo by deti z prvého manželstva mali byť zvýhodnené všetkými ďalšími manžlstvami svojho otca alebo matky a každé ďalšie dieťa tohto otca alebo matky by malo byť znevýhodnené.
Musím podotknúť, že ja osobne deti nemám a manžel bol vdovec.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Zaujala ma táto téma, lebo v živote sa s ňou môže stretnúť takmer každý z nás. Pozorne som čítala vyjadrenia a neoznačila by som človeka, ktorý,(ak písal pravdu) dal všetko deťom a zostal takmer bezdomovcom. Poznám prípad, kde manželka už v rozvodovom konaní prevzala veľkú finančnú čiastku adresovanú (ešte) manželovi a vôbec nikto s tým nepohol, keď roznosila drahú elektroniku po kamarátoch, a vôbec nikto s tým nepohol, vysťahovala troj-izbový byt a vôbec nikto s tým nepohol. Nebyť dobrých ľudí, ten človek je taktiež bezdomovcom. Ťažko je odsudzovať a domýšľať si, či je to z vypočítavosti , alebo z chamtivosti.
Ak sú malé deti, rozhodne nemôžu za konanie svojich rodičov a namiesto rodičovskej ochrany, chráni ich zákon.
Ak sú deti dospelé, tak už by mali vedieť posúdiť, ako sa s nimi otec vysporiadal.
Úplne súhlasím s pochybnosťou o osude majetku v prípade prepisu na terajšiu manželku.
Ak by sme však mali žiť v takýchto pochybnostiach, potom je najlepšie nevlastniť žiadny majetok a boli by sme bez starostí.
Bolo by veľmi zaujímavé vidieť svojich trúchliacich - pozostalých. Potom by sme sa určite vedeli správne rozhodnúť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Jana2004 Pozri príspevok
Máte pravdu všetci a nemáte pravdu nikto.
Prečo dieťa z manželstva č. 2 sa má deliť so súrodencami z prvého manželstva.
Pretože je to ich otec. Byť rodičom je o zodpovednosti.
Jana2004 Pozri príspevok
Predsa ani ono nebude dediť po manželke číslo 1.
Bude dediť po svojej matke. Po nej zas nebudú dediť z 1., 3. a ďalšieho manželstva.
Jana2004 Pozri príspevok
Prečo by deti z prvého manželstva mali byť zvýhodnené všetkými ďalšími manžlstvami svojho otca alebo matky a každé ďalšie dieťa tohto otca alebo matky by malo byť znevýhodnené.
Musím podotknúť, že ja osobne deti nemám a manžel bol vdovec.
A čím sú zvýhodnené? Veď dedia po svojom otcovi tak, ako dedí dieťa z ďalšieho manželstva. A to nehovorím o tom, že boli ochudobnené o neúplnú rodinu a všetko, čo s tým súvisí.
Podotýkam, že nie som manželkou druhou ani ďalšou v poradí.
0 0
simka999 simka999

simka999 je offline (nepripojený) simka999

je to veľmi ťažká otázka. Ale ide o to. Keď manželka č. 1 dostane všetko čo mali v spoločnej domácnosti, bez toho aby si manžel niečo zobral. Vlastne mu nezostane nič čo vyprodukoval v manželstve č.1 a napr. dom alebo byt ktorého hodnota nie je malá by v podstate malo byť brané ako dedičtvo po otcovi, lebo po roznode je tento majetok len majetkom matky a po matke budú dediť len jej deti. Potom si s manželkou 2 postaví nový dom, prečo by s tohto domu mala vyplácať manželka č. 2 deti s prvého manželstva. Nehovorím o finančnej hotovosti a iných veciach nech dedia aj deti neviem z koľkého manželstva ale keď manželka č.2 nebude mať dostatok peňazí na vyplatenie detí, kde sa podeje s deťmi z manželstva č.2.
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

simka999 Pozri príspevok
je to veľmi ťažká otázka. Ale ide o to. Keď manželka č. 1 dostane všetko čo mali v spoločnej domácnosti, bez toho aby si manžel niečo zobral. Vlastne mu nezostane nič čo vyprodukoval v manželstve č.1 a napr. dom alebo byt ktorého hodnota nie je malá by v podstate malo byť brané ako dedičtvo po otcovi, lebo po roznode je tento majetok len majetkom matky a po matke budú dediť len jej deti. Potom si s manželkou 2 postaví nový dom, prečo by s tohto domu mala vyplácať manželka č. 2 deti s prvého manželstva. Nehovorím o finančnej hotovosti a iných veciach nech dedia aj deti neviem z koľkého manželstva ale keď manželka č.2 nebude mať dostatok peňazí na vyplatenie detí, kde sa podeje s deťmi z manželstva č.2.
aj keď to zoberieme tak, že 1. manželka dostane všetko čo mali v spoločnej domácnosti, teda aj napr. byt, tak že manželovi nezostane nič, tak všetko ostalo manželke, nie deťom. to že budú po matke dediť ešte nie je zárukou, že bude čo dediť. možno to predať skôr ako k nejakému dedeniu dôjde. Môj názor je taký, že sú to jeho deti, nepýtali sa na svet samé, tak prečo by nemali dediť po vlastnom otcovi to čo si nadobudne aj po tom ako s deťmi z 1. manželstva prestal bývať.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

vieroslava Pozri príspevok
BSM na už nadobudnutý majetok sa notárskou zápisnicou zrušiť nedá. BSM sa musí zrušiť rozsudkom súdu a následne dohodou manželov o rozdelení majetku.
Ja som napisal zuzit a nie zrusit.
Sposob ako pise Jana2004
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať